Povežite se s nama

U fokusu

Poskupio vrtić u Gornjem Knegincu pa roditelji bijesni, a načelnik im poručio: Kome da uzmem iz proračuna?

Objavljeno:

- dana

Vrije u Dječjem vrtiću “Bubamara” u Gornjem Knegincu. Naime, odlukom Općinskog vijeća Gornjeg Kneginca od 20. rujna ove godine promijenjena je ekonomska cijena usluga vrtića koja se primjenjuje od 1. listopada.

Tako je sada ekonomska cijena za jasličare 2000 kuna, Općina Gornji Kneginec uključena je u sufinanciranje s 1000 kuna, a ostatak je na roditeljima. Kod 10-satnoga vrtićkog programa Općina sudjeluje s 900 kuna, a roditelji plaćaju 800 kuna. Kod 5-satnoga vrtićkog programa roditelji plaćaju 550 kuna, dok 650 kuna pokriva Općina.

Porast cijena

Ekonomska cijena programa za dijete s lakšim teškoćama u razvoju je 3800 kuna po novom cjeniku. Općina sufinancira s 3100 kuna, a ostatak (700 kuna) pada na teret roditelja. Za dijete s većim i kombiniranim teškoćama u razvoju ekonomska cijena je 5000 kuna. Roditelj mjesečno vrtić plaća 550 kuna, a ostatak iznosa pokriva Općina.

U prijašnjem cjeniku ekonomska cijena 10-satnoga jasličkog programa iznosila je 1500 kuna. Roditelji su vrtić plaćali 650 kuna, a vrtić je žiteljima s područja Gornjeg Kneginca sufinancirala Općina s 850 kuna.

Roditelji su po prijašnjem cjeniku 10-satni vrtićki program plaćali 600 kuna, a Općina je sufinancirala s 800 kuna. Roditelji čija su djeca išla u vrtić samo pet sati plaćali su 350 kuna, dok je Općina sufinancirala program sa 650 kuna.

Istu cijenu, 350 kuna, plaćali su i roditelji za dijete s teškim i dijete s lakšim teškoćama u razvoju. Kao što je vidljivo, roditelji će po novom cjeniku iz svog džepa vrtić plaćati od 350 do 200 kuna više, ovisno o tome koju skupinu njihovo dijete polazi.

Razlozi

Iz Dječjeg vrtića “Bubamara” porast ekonomske cijene vrtića, a time i poskupljenje koje će osjetiti roditelji, objašnjen je u dopisu roditeljima.

Oni navode da je viša ekonomska cijena vrtića određena zbog porasta troškova za hranu i energente, povećanih troškova za dezinfekcijska sredstva te povećanja osnovice plaća zaposlenicima prema uredbi Vlade, kao i da sada broj djece u grupama mora biti znatno manji jer su skupine formirane sukladno Državnom pedagoškom standardu.

– Unatoč povećanju ekonomske cijene na 1700 kuna, Dječji vrtić “Bubamara” ima ekonomsku cijenu 10-satnog boravka ispod cijene koju imaju vrtići u drugim mjestima – napisala je u svom dopisu roditeljima ravnateljica vrtića Mirjana Sekol.

Većina roditelja nove, više cijene je prihvatila i nije se previše bunila, ali ne i gotovo 20 roditelja djece iz skupine “Pahuljica”.

Zatečeni

– Ostali smo zatečeni. To je neprihvatljivo. Ne mogu se preko noći ovako mijenjati cijene. Dobar dio roditelja pristao je na povećane cijene jer jednostavno nemaju izbora – govori nam majka djeteta i dodaje da nisu bili upućeni, odnosno njihov predstavnik nije bio pozvan na sastanak Vijeća roditelja vrtića krajem rujna na kojem su prezentirane nove, veće cijene.

– Svi su dobili obavijest za sastanak osim našeg predstavnika. Također, od 12 grupa sedam ima svog predstavnika, dok ostali nemaju predstavnika budući da je riječ o novoformiranim grupama. Ljudi se nemaju komu obratiti, pa su potpisali nove ugovore – ističe.

Načelnik Općine Gornji Kneginec Goran Kaniški dodaje da je rukovodstvo vrtića provelo sve radnje, pa i sastanke s predstavnicima roditelja po skupinama, kako bi roditelje pripremilo na korekciju cijene.

– Svi roditelji dobili su u vrtiću letak s obrazloženjem, a potreba za promjenom ekonomske cijene je proizašla zbog općenitog poskupljenja troškova rada vrtića (energenti, hrana, itd.), kao i zbog naloga inspekcije Ministarstva znanosti i obrazovanja, koja je vrtiću izrekla novčanu kaznu i naložila usklađenje rada s Državnim pedagoškim standardom (smanjiti broj djece u skupinama, na primjer u jaslicama s 22-oje na 10-ero djece), što analogno poskupljuje i ekonomsku cijenu boravka djece u vrtiću – objasnio je Kaniški.

Svjesni situacije

Roditelji djece iz odgojne skupine “Pahuljice” tražili su financijsko izvješće s projekcijama za iduću godinu.

– Svjesni smo mi da su energenti i hrana poskupjeli, no nisu za toliko. Mi držimo da je ekonomska cijena vrtića nerealna s obzirom na troškove – ističe majka djeteta iz odgojne skupine “Pahuljice”.

Iz Općine odgovaraju da kneginečki dječji vrtić svojim uvjetima, načinom rada i uslugama koje pruža najmlađim korisnicima zasigurno zaslužuje cijenu usluge minimalno u visini drugih vrtića.

– Ujedno želim istaknuti da udio roditelja u ekonomskoj cijeni ne odskače od ostalih općina. Primjerice, isti iznos od 800 kuna roditelji mjesečno plaćaju i u općinama Vidovec i Sveti Ilija, a u mnogim jedinicama lokalne uprave je taj iznos i veći – dodaje načelnik Kaniški.

No, ono što traže ogorčeni roditelji je da se udio subvencije Općine za Dječji vrtić poveća.

– Ako pogledamo samo Općinu Vidovec, ekonomska cijena za 10-satni redoviti program iznosi 1900 kuna, no Općina sufinancira vrtić s 1100 kuna. Tako i mi tražimo da Općina Gornji Kneginec poveća subvenciju – ističu roditelji.

Politika?

– Općina Gornji Kneginec u proračunu će osigurati 2,1 milijun kuna za sufinanciranje boravka djece u vrtiću, dok je dosad taj iznos bio 1,4 milijuna kuna. Ma komu ću uzeti da bih dao za još veću subvenciju za vrtić? Ono što posebno želim istaknuti je činjenica da djeca ne smiju biti taoci nečijih neostvarenih političkih ambicija. Zašto to govorim? Djeca i cijena vrtića zasigurno su teme na kojima je najlakše ostvariti političke bodove ili stvarati negativnu percepciju o vlasti, a to se upravo ovdje želi postići od strane pojedinaca s neostvarenim političkim ambicijama – istaknuo je Kaniški i za kraj rekao da su neki roditelji shvatili da se ih pokušava iskoristiti.

– Većina roditelja odmah je potpisala nove ugovore s Dječjim vrtićem, dok su preostali to najavili učiniti do sredine listopada. Ujedno napominjem da novi ugovor uopće nema veze s promjenom cijene, iznos koji plaćaju roditelji i Općina utvrđen je Odlukom o cijeni i mjerilima, nego se stari ugovor prilagođava provedenim izmjenama zakonskih i podzakonskih akata – zaključio je Kaniški.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje