Povežite se s nama

U fokusu

Poslodavci žele da strani radnici uče hrvatski i da im se pomogne da u Varaždinskoj županiji kupe kuće

Foto: Ilustracija

Objavljeno:

- dana

U Varaždinskoj županiji prvog dana ove gove godine privremeni boravak imalo je odobreno ukupno 4400 državljana trećih zemalja, pokazuju podaci PU varaždinske.

S obzirom da je stranih radnika sve više u Hrvatskoj tema je vrlo zanimljiva javnosti. Najviše stranih državljana u Varaždinskoj županiji dolazi iz BiH (1018), Srbije (746), Nepala (740), Indije (354) i Filipina (351).

>> Građani se žalili na pijančevanje i bludničenje stranih radnika, PU varaždinska: Nemamo ništa evidentirano

Dana 22. studenoga 2022. u Županijskoj palači u Varaždinu održan je inicijalni sastanak na temu “Stranci na privremenom radu u Varaždinskoj županiji”. Na sastanku je razmatrana mogućnost suradnje svih dionika kao i potreba formiranja Radne skupine za izradu Programa integracije stranaca na privremenom radu u Varaždinskoj županiji.

Obrzo nakon toga, točnije 2. siječnja 2023. osnovana je Radna skupina za izradu Programa integracije stranaca na privremenom radu u Varaždinskoj županiji, s članovima iz redova vijećnika Županijske skupštine, ravnatelja Pučkih otvorenih učilišta, predstavnika Policijske uprave, predstavnika gospodarstvenika koji se bave predmetnom tematikom, Hrvatske gospodarske komore, Obrtničke komore Varaždinske županije, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje-područnog ureda Varaždin, Društva Crvenog križa, Nogometnog kluba Varaždin, Centra za socijalnu skrb te pročelnika resornih upravnih odjela Varaždinske županije. Prvi sastanak Radne skupine održan je 1. veljače ove godine, a istom su nazočili svi imenovani članovi. Tema sastanka bila je utvrđivanje plana i programa rada, a svaki je član iznio svoje stavove i mišljenja oko budućih aktivnosti, te je utvrđeno sedam zaključaka. Dopis sa zaključcima dostavljen je MUP-u.

Varaždinska županija je spremna ustupiti prostore srednjih škola koje su u njezinoj teritorijalnoj nadležnosti za provođenje programa za usavršavanje jezika i osposobljavanja, a također se predlaže da i poslodavci ustupe prostor ukoliko to bude pristupačnije njihovim radnicima, stoji u prvom zaključku.

U točkama dva i tri zaključka piše da bi trebalo provesti istraživanje javnog mijenja sa žiteljima naše županije i sa stranim radnicima, a s ciljem uviđanja kakva su iskustva i odnos prema stranim radnim skupinama te s druge strane, što je navedenim stranim skupinama zanimljivo i čime bi se mogla potaknuti njihova integracija u društvo. Također, predlaže se izrada objedinjene baze podataka o tome koliko je stranih radnika na privremenom boravku u našoj županiji, u kojim mjestima borave i rade, koje su narodnosti i slično.

Radna skupina predložila je MUP-u da učenje hrvatskog jezika bude jedan od uvjeta za upošljavanje.

– Predlaže se da bankarski sektor razmotri mogućnost kreditiranja stranih radnika za potencijalnu kupnju nekretnina, a u cilju spajanja obitelji te potencijalnog trajnog nastanjenja; poticanje naseljavanja u napuštena naselja. Predlaže se putem medija prezentirati pozitivne učinke koje strani radnici donose našoj državi, a u cilju stvaranja pozitivne slike o stranim radnicima. Uviđa se razlika između radnika iz nama bližih zemalja gdje se takvi radnici lakše prilagode našoj kulturi i običajima, nego li oni koji dolaze iz dalekih zemalja, kojima je i prilagodba prema tome kompleksnija – pojašnjeno je u posljednje tri točke.

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje