Povežite se s nama

Život i društvo

Povodom 5. godišnjice osnivanja obilježen Dan Centra za pružanje usluga u zajednici Varaždin

Objavljeno:

- dana

U Centru za pružanje usluga u zajednici Varaždin u ponedjeljak je povodom 5. godišnjice osnivanja obilježen „Dan Centra za pružanje usluga u zajednici Varaždin“. Prigodnom obilježavanju nazočili su gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Danijela Vusić.

Na samom početku, prisutnima se obratio gradonačelnik koji je naglasio važnost postojanja i širenja mreže socijalnih usluga na području Grada Varaždina te intenciju Grada koji ulaže u razvoj ustanova socijalne skrbi. „Grad Varaždin je među vodećim gradovima po izdvajanju sredstava iz gradskog proračuna za ustanove socijalne skrbi, od velike je važnosti pružanje podrške najranjivijim skupinama društva i trudimo se kontinuirano ulagati u poboljšanje uvjeta i usluga koje ova ustanova pruža“. – istaknuo je.

Potom je ravnatelj Centra za pružanje usluga u zajednici Varaždin Teodor Sabolić ukratko ispričao o povijesti Centra te o aktualnim aktivnostima i programima Centra.

Centar za pružanje usluga u zajednici Varaždin osnovan je 15. srpnja 2019. godine kada je Gradsko vijeće Grada Varaždina donijelo Odluku o osnivanju javne ustanove socijalne skrbi „Centar za pružanje usluga u zajednici Varaždin“.

Prvi korisnici došli su u poludnevni boravak za odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem u kolovozu 2020. godine. Od lipnja 2023. godine licencirane su i druge socijalne usluge, a od rujna 2023. godine Centar je s Ministarstvom nadležnim za poslove socijalne skrbi sklopio ugovor o pružanju socijalnih usluga. Aktualno se u Centru pruža usluga poludnevnog boravka za odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem, a u isti je uključeno 12 korisnika, u dobi od 22 do 31 godine. Korisnicima usluge s područja Grada Varaždina omogućena je i usluga prijevoza u Centar te povratak kućama.

Svrha programa poludnevnog boravka za odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem je stjecanje i održavanje stečenih životnih i socijalnih vještina, kvalitetno provođenje dijela slobodnog vremena, širenje socijalne mreže, poticanje osoba s invaliditetom na samostalnost prema vlastitim mogućnostima, zdravstvenom stanju i sposobnostima te poticanje osobnih potencijala, čime se su konačnici smanjuje socijalna isključenost osoba s invaliditetom. U Centru su se održavale različite grupne aktivnosti i tematske radionice: literarne, kreativne, sportske, kulinarske i glazbene radionice.

Slobodne aktivnosti sa korisnicima uključivale su društvene igre, misaone vježbe, zabavne i sportske aktivnosti. U individualnom radu sa korisnicima provođene su vježbe pažnje, percepcije i koncentracije, grafomotoričke vježbe, vježbe za poticanje govora, različite motoričke vježbe, vježbe za poticanje razmišljanja i zaključivanja, vježbe opuštanja i razgibavanja. Korisnici su poticani na korištenje postojeće informatičke opreme radi povećanja informatičke pismenosti i bolje komunikacije te praćenja društvenih događanja u lokalnoj i široj zajednici. Također su organizirane i zajedničke radionice s roditeljima i korisnicima.

Također se pruža usluga poludnevnog boravka za djecu i mlađe punoljetne osobe s problemima u ponašanju, u koji je uključeno 11 korisnika u dobi od 12 do 18 godina. S korisnicima se radi na jačanju njihovih komunikacijskih i socijalnih vještina, poticanju primjerenih oblika i prevencije rizičnih ponašanja, motiviranju i pomoći u izvršavanju školskih obaveza uz redoviti grupni rad kroz grupne diskusije i radionice te individualni savjetodavni rad.

Druge aktivnosti ove godine bile su dovršetak pilot projekta usmjerenog na prevenciju mentalnog zdravlja učenika viših razreda osnovne škole „Odrasli pojma nemaju što djeca u srca spremaju“ na VII. Osnovnoj školi Varaždin u koji su bili uključeni učenici viših razreda, njihovi roditelji, nastavnici te stručni suradnici škole te provedba projekta „Odrasli pojma nemaju što djeca u srca spremaju“ u V. Osnovnoj školi Varaždin za istu korisničku skupinu. Uz navedeno, u svibnju se u Centru održao interaktivni seminar Osnaživanje i umrežavanje stručnjaka u radu s osnovnoškolcima koji iskazuju probleme u ponašanju s područja Grada Varaždina.

Cilj seminara bio je povezati djelatnike relevantnih ustanova i organizacija koji rade s osnovnoškolcima s problemima u ponašanju na području Grada Varaždina radi uspostave kvalitetnije suradnje. Centar za pružanje usluga u zajednici Varaždin partner je Udruzi za podršku žrtvama i svjedocima na projektu „Nasilje nije IN“ kojeg financira Središnji državni ured za demografiju i mlade.

Daljnje aktivnosti i plan rada Centra su jačanje postojećih kadra i kapaciteta radi pružanja veće kvalitete socijalnih usluga u zajednici.

Život i društvo

Mateja Ivančić iz Sračinca među top 10 kandidatkinja izbora za najbolju radnicu u Hrvatskoj

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Projekt Mali svjetionik želi nagraditi najbolje radnike u Hrvatskoj.

Sedmu godinu zaredom bira se Naj radnika u Hrvatskoj kojeg će nagraditi s 15.000 eura.

– Nekima je čudno i smiješno da projekt Mali svjetionik želi pronaći i nagraditi izvrsne radnike… oni promatraju surovu stvarnost i vide neiskrenost, korupciju, nepoštenje… Upravo zato želimo unijeti malo svjetla u našu svakodnevicu, pokazati da nije sve crno, beznadno, namješteno, korumpirano. Među nama postoje i rade oni koji su iskreni, pošteni, ustrajni, predani, vrijedni, vjerni radnici… nije li to ohrabrujuće? Ovih dana želimo ispričati njihove priče i ohrabriti sebe i vas – ima nade za bolju Hrvatsku! – pojasnili su organizatori.

Odabrano je top 10 kandidata, odnosni kandidatkinja, jer su sve žene. Dije žene dolaze sa sjevera Hrvatske. To su Mateja Ivančić iz Sračinca i Miljenka Igrec iz Čakovca.

Organizatori predstavljaju jednu po jednu, a zasad su predstavili Mateju Ivančić.

Prijaviteljica Mateju opisuje ovako: “Neprekidan entuzijast, ambiciozna i osoba uvijek željna novih znanja, Mateja je osoba kojoj je 24 sata dnevno definitivno premalo vremena da ostvari sve ono što bi željela. Izuzev Pravnog i Ekonomskog fakulteta, Sveučilište Sjever je treća obrazovna ustanova koju pohađa ili je pohađala. Sommelier prve razine, član Hrvatskog kluba sommeliera, nositelj WSET diplome za jaka alkoholna pića, prethodno dobitnica Dekanove nagrade, sudionik brojnih CASE study natjecanja, Mateja je uza sve navedeno danas i vlasnica obrta koji promiče i brendira Sjever Hrvatske kroz djelatnosti kojima se ljudi koji ovdje žive bave. Promicatelj najvećih vrijednosti Sjevera Hrvatske, danas je i polaznica Akademije za žene poduzetnice u organizaciji Američke ambasade u Hrvatskoj i EFRI-ja koji su njezinu priču sa Sjeverom prepoznali kao nešto iznimno. Kao strastveni ljubitelj vina organizira vinske gradove gdje promiče vinogradarstvo Sjevera i vinare, a organizira i Mind the Gap konferenciju.”

Proglašenje i dodjela nagrada održat će se na liderskoj konferenciji GLS 8. studenoga 2024.

Nastavite čitati

Život i društvo

Međimurski plavci pomeli konkurenciju na istarskoj utrci 4. Memorijal Ivana Todorića

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: PU istarska/PU međimurska

Prošlog vikenda istarski Valbandon bio je poprište druženja i smijeha u sportskom duhu. Humanitarna memorijalna utrka u spomen na tragično preminulog policijskog službenika Ivana Todorića i ove je godine okupila oko 250 sudionika i njihovih navijača koji su se kroz sportsku aktivnost prisjetili Ivana koji je bio djelatnik Policijske postaje Pula-Pola i koji je prije šest godina, 22. rujna, stradao u prometnoj nesreći prilikom dolaska na posao.

Stradao je u policijskoj odori uz koju je odrastao kao dijete policijskog službenika, a koju je i sam s ponosom nosio.

U subotu, 14. rujna, trkači su se natjecali u kategorijama građana i policije, a velik broj njih odlučilo je iskušati svoje trkačke sposobnosti na dužoj stazi od 11.300 metara. Za one koji više vole kraće staze ili su jednostavno željeli prošetati, organizatori su pripremili i utrku dužine od 2209 metara, koja se referirala na datum Ivanove pogibije.

Ruta utrka i ove godine bila je nepromijenjena. Sudionici obje utrke krenuli su od bivšeg policijskog kampa u Valbandonu te su se spustili prema obali mora, odakle su šetnicom nastavili preko Hidrobaze. Sudionici rekreativne utrke vratili su se nazad istim putem, dok su sudionici glavne utrke nakon lučice nastavili cestom do tvrđave Punta Christo. Put ih je dalje vodio kroz kamenolom, a potom u šumu sve do tvrđave Monto Grosso, uvale Zonka i obalne bitnice Valmaggiore, nakon čega su se šumskim puteljcima vratili do lučice Štinjan i nazad cestom prema Puntiželi i kampu u Valbandonu. Trkači su se natjecali u kategoriji građana i policije, a ciljnu ravninu prešlo je 173 trkača, dok su se preostali odlučili rekreativno prošetati.

U kategoriji policije međimurski plavci doslovno su pomeli konkurenciju. Najbolja na kraćoj stazi u dužini od 2209 metara bila je Ana Marija Gregur, dok je drugo mjesto zauzela Martina Zadravec, obje iz Policijske postaje Mursko Središće. Ujedno, u utrci na 11.300 metara prvo mjesto osvojio je Ivica Jurak iz Interventne jedinice policije, dok je drugi u cilj stigao Neven Ceilinger iz Postaje prometne policije Čakovec. Na memoriraju su sudjelovali i Marinjo Furdi iz Policijske postaje Mursko Središće te Nenad Veselko iz Interventne jedinice policije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje