Povežite se s nama

Kultura

Povodom izložbe najnagrađivanijeg hrvatskog fotografa Petra Sabola: „Fotografija se neprestano uči!“

Objavljeno:

- dana

U petak, 21. veljače, izložbu fotografija “Čudesan svijet Petra Sabola” će u Izložbenome salonu Muzeja Međimurja otvoriti jedan od najnagrađivanijih hrvatskih fotografa, Petar „Sharpeye“ Sabol. Rođeni Čakovčanin i fotograf svjetske klase dosad je sedam puta izlagao, ali nikada „kod kuće“.

Dio njegova čudesnog svijeta i pogleda na detalje u prirodi kako ih ovaj umjetnik vidi okom kamere bit će prezentirani odabranim fotografijama. O svojim umjetničkim počecima kaže:

– Oduvijek su me privlačili detalji iz prirode, ono što golim okom teško vidimo ili ono što zapravo ne možemo vidjeti, a to, primjerice, mogu prikazati putem fotografskog medija. Zabilježiti nešto i kasnije sam proučavati ili pokazati nekome… Zabilježiti neki poseban trenutak koji se dogodio i više se neće ponoviti… Sve to predstavlja veliki izazov i istovremeno nadahnjuje potragu za motivima iz prirode! Fotografijom sam se ozbiljnije počeo „baviti“ 2007. godine. U Fotoklubu Čakovec sam našao ljude sličnih interesa te osim poznanstava stekao i mnoga prijateljstva. S njima sam, osim fotografija, podijelio i mnogo fotografskih iskustava. Naglasak u Klubu je na druženju te međusobnom učenju i pomaganju. Klub kao takav vrijedno radi od samoga početka. Pomogao je (ne samo meni nego i ostalim članovima) u mnogočemu. Zajedno smo izdali nekoliko knjiga, provode se radionice, ostvaruju se klupske i samostalne izložbe i tako dalje… Klub djeluje i izvan granica Hrvatske pa smo sklopili suradnju i dobre međunarodne odnose s drugim klubovima iz susjednih zemalja. U Hrvatskoj slovimo kao jedan od najuspješnijih klubova, na što smo izuzetno ponosni!

Veliki dio Petrova opusa čine fotografije s motivima iz prirode te je uz pomoć tih djela osvojio brojne domaće i inozemne nagrade.

– Kao što se ptica osjeća doma kad leti nebom ili riba kad pliva u vodi, tako se ja osjećam kad odlazim fotografirati u prirodu. Tada sinergija mojeg bića i svijeta kojeg zapažam oko sebe postaje sinergija u kojoj vladaju poštovanje i divljenje između moje percepcije toga čarobnog svijeta i bića koja me okružuju uz sveprisutan osjećaj pripadnosti i jedinstva u tim trenucima. Vizualnu ljepotu i raskoš tog iskustva bilježim svojim fotoaparatom da bih ga kasnije podijelio sa svijetom. Kako sam od početka svoga pojavljivanja na međunarodnim izložbama umjetničke fotografije pod pokroviteljstvom FIAP-a, PSA-e te mnogih drugih fotografskih institucija od 2012. godine skupio više od 600 nagrada diljem svijeta, mogu reći da je to zaista lijepa potvrda za sav rad i trud koji sam uložio dosad. Nagrada Zrinski mi je posebno draga jer sam dobio priznanje s „domaćeg terena“. Nagrada „Tošo Dabac“ je isto značajna jer sam njezin najmlađi dobitnik. Važne su činjenice i da sam nositelj međunarodnoga zvanja MFIAP (Majstor fotografije u Međunarodnoj federaciji umjetničke fotografije) te jedini Hrvat koji nosi EFIAP/D1 titulu. Bez obzira na nagrade, motivacije mi ne nedostaje. Postoje faze kad imam kreativni predah, a zatim opet uslijedi kreativni zamah. Bitno je pronaći pravi balans između svega – objašnjava Sabol.

The Kingfisher

Osim svega navedenog, Sabol je i koautor knjige „Kreativna makrofotografija“, u kojoj je surađivao s drugim poznatim izvrsnim međimurskim fotografom i edukatorom, Davorom Žerjavom. Knjiga je prije četiriju godina izašla u nakladi Fotokluba.

– Žerjav je zabavan lik i mislim da smo se nas dvojica baš našli u tome! Uvijek se rado sjećam naših diskusija koje su više ličile na neki performans, no bilo je zadovoljstvo surađivati s njim. On je malo i požurivao s nekih stvarima, ja sam bio više samokritičan i nikad ne bih u potpunosti bio zadovoljan izborom fotki jer bih uvijek pronašao nešto još malo poboljšanja ili nešto malo drukčije da napravimo, ali hej… Dobro je što je ovako kako jest! Što se tiče poruke mladim fotoentuzijastima, kojima je knjiga također namijenjena, rekao bih: istražujte, učite, eksperimentirajte, pitajte! Fotografija se uči neprestano! Po meni ne postoji najvažniji fotografski element. Svi elementi moraju biti na mjestu da bi fotografija bila upečatljiva – smatra Čakovčanin koji dodaje da mu je prošla godina bila izuzetno ispunjena sadržajem i naporna.

Kaže da je vrlo zadovoljan svojim učinkom te da planira nastaviti i dalje te stalno podizati ljestvicu na višu razinu. Zainteresirane poziva na otvorenje svoje prve domaće izložbe:

– Otvorenje moje prve samostalne izložbe u Čakovcu, a osme ukupno, održat će se u Muzeju Međimurja u petak, 21. veljače, u 19 sati. Imat ćete prilike vidjeti 31 fotografiju u većem formatu koja prikazuje čudesan svijet koji ja vidim kroz objektiv fotoaparata!

Djela Petra „Sharpeyea“ Sabola za razgled će biti dostupna do 31. ožujka.

SONY DSC

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje