Povežite se s nama

Kultura

Povodom Velikog tjedna: večeras u Crkvi sv. Nikole koncert Gudačkog kvarteta „Sebastian“

Objavljeno:

- dana

Povodom Velikog tjedna, u srijedu, 31. ožujka, u Crvki sv. Nikole s početkom u 20 sati održat će se koncert Gudačkog kvarteta „Sebastian“.

Zbog epidemioloških mjera broj posjetitelja ograničen je na 25, a ulaz je slobodan.

Gudački kvartet „Sebastian“ čine violinist Anđelko Krpan, violinistica Teodora Sucala Matei, violist Nebojša Floreani i violončelist Zlatko Rucner.

Na programu će biti:

– Paul Speratus / Johann Sebastian Bach: Koral „Es ist das Heil uns kommen her“(„Stiglo nam je spasenje“)

– Cithara octochorda / Franjo Dugan: „Narode moj ljubljeni“

– Kaija Saariaho: „Terra memoria“

– Tomislav Uhlik: „Stabat Mater“ – suita iz oratorija

Kvartet Sebastian već niz sezona istražuje i izvodi glazbu koja nije primarno pisana za kvartet, ali je slogom i strukturom primjerena kvartetskoj izvedbi. Ove sezone njihov je novi mini ciklus naslovljen Duhovne harmonije, a donosi Bachove harmonizacije korala i zapise duhovnih napjeva sabrane u zbirci Cithara octochorda, najopsežnijem hrvatskom tiskanom zborniku hrvatskih crkvenih pjesama iz prve polovice 18. stoljeća, dakle upravo iz Bachova vremena. Ovaj put to je himan Stiglo nam je spasenje Paula Speratusa, objavljen 1524. Speratus je himan napisao u zatočeništvu u Olomoucu, osuđen na spaljivanje zbog evangeličkih nazora, a od smrti ga je spasio prijatelj osobnim zalaganjem.  Napjev je Bach uvrstio u nekoliko svojih kantata i orguljskih preludija, a osim njega koristili su je mnogi skladatelji poput Sweelincka, Buxtehudea, Regera i Brahmsa. Napjev nepoznatog autora Narode moj ljubljeni objavljen je u prvom izdanju Cithare octochorde 1701., a harmonizaciju potpisuje naš ugledni orguljaš i skladatelj Franjo Dugan (1874.-1948.).

KAIJA SAARIAHO (1952.), finska skladateljica koja živi u Parizu, svojim je osebujnim opusom ostvarila svjetsku karijeru i spada među najizvođenije suvremene autore na svjetskoj glazbenoj sceni. Kompoziciju je studirala u Helsinkiju, Fraiburgu i Parizu. Važan utjecaj na oblikovanje njezinoga glazbenog jezika imao je rad u francuskom laboratoriju za suvremenu glazbu IRCAM (Institut za istraživanja i akustičnu glazbenu koordinaciju), u kojem je istraživala spektralnu glazbu te spajanje živog i elektroničkog zvuka. Terra memoria nastala je 2006. i to je druga skladba za gudački kvartet u njezinu opusu (prva je Nymphea iz 1987.). O djelu je skladateljica među inim rekla: “Skladba je posvećena onima koji više nisu među nama. I dalje su u našim mislima. Materijal – njihov život – je potpun, ništa se više neće dodavati. No mi koji smo ostali sjećamo se  zajedničkih iskustava, naši se osjećaji mijenjaju u odnosu na različite aspekte njihove osobnosti, neka nas sjećanja zaokupljaju u snovima. Poslije puno godina, neka se sjećanja mijenjaju, neka ostaju svježa i netaknuta. Te su me misli dovele do posebnog načina tretmana glazbenog materijala – neki njegovi dijelovi prolaze kroz specifične transformacije dok drugi ostaju nepromijenjeni i prepoznatljivi. Naslov Terra memoria združuje dvije riječi bogate asocijacijama: zemlju i sjećanje. Zemlja se odnosi na glazbeni material, a sjećanje na način kojim njime baratam.”

TOMISLAV UHLIK (Zagreb, 1956.) na Muzičkoj akademiji u Zagrebu završio je studije teorijskih glazbenih predmeta i dirigiranja. Njegov opus broji preko stotinu djela za razne ansamble, od amaterskih zborova, tamburaških i harmonikaških orkestara, preko komornih sastava, do simfonijskog i simfoniskog puhačkog orkestra. Posebno su mu zapažena djela pisana u folklornom stilu, od kojih su neka, u izvedbi  ansambla Lado, u kojem je kao glazbeni voditelj počeo profesionalnu karijeru, obišla svijet. Dobitnik je Vjesnikove nagrade Josip Slavenski za 1998. godinu, kao i drugih značajnih državnih priznanja.

Kao dirigent djeluje najviše u Zagrebačkom gradskom kazalištu Komedija, u kojem je postavio niz operetnih i mjuzikalskih premijera. Profesor je za teorijske glazbene predmete na Odsjeku za glazbenu kulturu Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu. Suita Stabat Mater sažeta je obrada istoimenog djela za soliste, zbor i orgulje, nastalog 2015. godine. Autor je odabrao osam stavaka, pretočivši vokalne dionice i orguljsku pratnju u jedinstven zvuk gudačkog kvarteta. Izvorno djelo praizveo je Mješoviti pjevački zbor KUD-a INA pod ravnanjem Bojana Pogrmilovića 12. ožujka 2016. u crkvi sv. Petra u Zagrebu, a inačica posvećena Kvartetu Sebastian u povodu 30 godina postojanja praizvedena je na istom mjestu 21. lipnja.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje