Povežite se s nama

U fokusu

Požgaj Grupa: Uplatili smo pola milijuna kuna članarine, vrijeme je za promjene i nove ljude u HGK

Objavljeno:

- dana

Jučer su se u Zagrebu pojavili novi plakati Požgaj grupe, a ovaj put željeli su poručiti da je u Hrvatskoj gospodarskoj komori vrijeme za promjene.

– Ovoga puta želimo akterima u procesu izbora vodstva pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, kao član iznijeti problematiku slučaja Požgaj grupe i odnos HGK prema nama kao članu -ističu u Požgaj Grupi.

Nikola Požgaj: Nismo pristali na ucjene i reket, pa su nam Hrvatske šume obustavile otkup sirovine

Spomenimo i da je nedavno Dražen Oreščanin iz Glasa poduzetnika najavio kandidaturu za šefa HGK. Program Dražena Oreščanina za vraćanje povjerenja poduzetnika u HGK temelji se na tri strateške točke. Prva točka je depolitizacija i vraćanje ugleda HGK, druga dobrovoljno članstvo, a treća podizanje kvalitete usluga i privlačenje novih dobrovoljnih članova.

Priopćenje Požgaj grupe donosimo u cijelosti:

Požgaj grupa je u procesu dubokog restrukturiranja upravo zbog toga što nam je početkom ove godine načinjena znatna šteta na našoj imovini, a posljedično odluka koje su donosili zajedno članovi HGK (koji su ujedno i članice Udruženja drvno-prerađivačke industrije) i zaposlenici HGK, u sprezi sa Hrvatskim šumama d.o.o. Predmetne odluke tiču se direktnih procesa raspodjele drvne mase iz državnih šuma, koja raspodjela se provodi kroz godišnje Javne pozive Hrvatskih šuma d.o.o. ali sve na temelju potpisanog dokumenta između Udruženja drvno-prerađivačke industrije i Hrvatskih šuma d.o.o. na rok od 10 godina. Za potpis takvog dokumenta koji nosi okvirnu vrijednost oko 20 milijardi kuna, smatramo da je odluku trebala donijeti Skupština HGK, a ne Udruženje drvno-prerađivačke industrije samostalno uz podršku samo određenih zaposlenika HGK.

Kao odgovoran član HGK Požgaj grupa je od ožujka prošle godine direktno upozoravala najviša tijela HGK (jer Udruženje drvno-prerađivačke industrije naše pritužbe nije prihvaćalo kao pravovaljane) o tome da se postupcima i radom Udruženja drvno-prerađivačke industrije krši članak 57. Statuta Hrvatske gospodarske komore koji glasi „Udruženja svojim djelovanjem ne smiju nanositi štetu drugim članicama HGK“.

Međutim, unatoč tome što smo u zadnjih desetak godina na ime članarine u prihod HGK uplatili preko 500.000,00 kuna, niti desetak dopisa kojima smo upozoravali godinu i pol dana na ovaj slučaj Predsjednika Luku Burilovića, sastanak nismo dočekali i šteta na našoj imovini, a i na državni proračun (jer se radi o raspodjeli drvne mase iz državnih šuma) se svakodnevno kumulira.

Slijedom svega navedenog, a posebno zbog inertnosti Predsjednika Luke Burilovića kojem smo željeli izložiti slučaj koji je izuzetno važan za cjelokupno društvo (jer se radi o procesima raspodjele drvne mase iz državnih šuma, koja raspodjela se ne provodi prema dokumentu koji je upravo Udruženje drvno-prerađivačke industrije i potpisalo) protiv HGK smo uputili prijavu Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja jer su svojim nečinjenjem omogućili nastajanje nepravilnosti u ovim procesima, koje čak ima i obilježje kartela. Dodatno smo podnijeli i tužbu protiv HGK na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu. U oba postupka tražimo da se otklone nepravilnosti u radu i postupcima rada Udruženja drvno-prerađivačke industrije i tim povezano i HGK koje nama kao članu svakodnevno nanose štetu i time umanjuju vrijednost naše imovine.

Stoga, naša iskustva pokazuju da trebamo tražiti izbor u novim ljudima i apeliramo na promjene.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje