Povežite se s nama

Međimurje

Pre-kom i dalje u nacionalnom vrhu: odvojeno prikupljanje otpada na visokih 65,23 posto

Objavljeno:

- dana

U 2020. godini komunalna tvrtka Pre-kom skupila je čak 11,3 posto više otpada nego 2019. godine. Takav rast koji je veći od prosjeka ranijih godina može se pripisati činjenici da su zbog mjera za suzbijanje širenja koronavirusa ljudi veći dio vremena boravili u svojim domovima. Također, pravne osobe koje nisu mogle obavljati svoju djelatnost, vrijeme privremenog zatvaranja iskoristile su za radove i obnavljanje svojih objekata.

Ako se gledaju podaci za korisni otpad, tada je rast još i veći te iznosi 21,37 posto, dok miješani komunalni otpad bilježi rast od 4,21 posto. Broj korisnika neznatno se povećao i to u kategoriji kućanstva za 1,09 posto, a u kategoriji pravnih osoba za 4 posto, što također jednim dijelom pridonosi rastu ukupne količina otpada.

Svakako je dobra vijest da se nastavlja trend povećanja postotka odvojenog prikupljanja otpada u svih 12 jedinica lokalne samouprave, u kojima Pre-kom obavlja ovu uslugu.

– Rezultati se kreću od 55,52 do čak 79,97 posto s prosječnim rezultatom odvojenog prikupljanja otpada na razini cijele grupacije Pre-kom od visokih 65,23 posto. Naše prosječno kućanstvo napravi godišnje 229,09 kilograma miješanoga komunalnog otpada, što je po stanovniku prosječno 70,06 kilograma. Kada bi nam se priznale i neke druge vrste skupljenog i obrađenog otpada, postoci odvajanja bili bi i nešto bolji – izvijestili su iz tvrtke Pre-kom.

Tvrtka je provodila i međunarodnu strategiju „ZeroWaste 2020.“ u okviru koje su bili postavljeni zahtjevni ciljevi u gospodarenju otpadom od 70 posto odvojeno skupljenog i obrađenog otpada i smanjenje količine miješanoga komunalnog otpada na 50 kilograma po stanovniku.

– Nažalost, nismo uspjeli ostvariti ove zahtjevne ciljeve, no ostvarili smo ponajbolje rezultate na području Hrvatske. U 2021. godini izraditi ćemo novu strategiju „ZeroWaste“ za razdoblje do 2025. godine. U ovoj godini očekujemo i završetak triju EU projekata: opremanja i modernizacije kompostane, nabave dvaju novih komunalnih vozila te izgradnje i opremanja reciklažnog dvorišta za građevinski otpad, kao i jednog EU projekta koji se provodi u 12 JLS-a, a riječ je o nabavi žutih i plavih spremnika. Vrijednost svih projekata je blizu 15 milijuna kuna. Ovi vrlo dobri rezultati plod su suradnje naših korisnika, vlasnika i pružatelja javne usluge Pre-koma – zaključuju iz komunalne tvrtke.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje