Povežite se s nama

Kultura

Predsjednik čakovečkog Ogranka Matice hrvatske Ivan Pranjić: “Nagrade su potvrda našeg rada!”

Objavljeno:

- dana

Jedan od vrhunaca djelatnosti čakovečkog Ogranka Matice hrvatske svake godine predstavlja izlazak novog broja “Hrvatskoga kajkavskog kolendara” za iduću godinu.

Tako je bilo i u 2021. pa je krajem studenoga prezentirano izdanje “Kolendara” za 2022. godinu, i to jubilarno – trideseto. Upravo taj jubilej te (također trideseta) obljetnica oslobođenja Međimurja predstavljaju glavne teme aktualnog “Kolendara”. No, čakovečki Ogranak iza sebe ima godinu koja je bila prebogata i drugim aktivnostima, osobito nakladničkom djelatnošću, unatoč pandemiji koja trenutačno vlada.

Pušlek popevki

Tako im je početkom studenoga za knjigu “Pušlek međimurskih popijevki” koju je priredio Stjepan Hranjec dodijeljena Zlatna povelja Matice hrvatske.

– Radi se o antologiji objavljene povodom 50. obljetnice Smotre “Međimurske popevke”. Prevedena je na engleski jezik, što je ujedno čini idealnim turističkim proizvodom za strance, a to su majstorski učinili dr. sc. Krunoslav Mikulan i Studio Žerjav. Sunakladnici izdanja pritom su bili Kulturno-umjetnička udruga “Seljačka sloga” Nedelišće i Zajednica hrvatskih kulturno-umjetničkih društava Međimurske županije, koji su i (su)organizatori Smotre. Nagrada se dodjeljuje najboljim knjigama koje su objavili ogranci Matice u jednoj kalendarskoj godini – objašnjava predsjednik Ogranka Matice sa sjedištem u Čakovcu, prof. Ivan Pranjić.

Dodaje da je Ogranak u 2021. godini, osim časopisa “Hrvatski sjever” i “Riječ više!” te godišnjaka “Kolendara”, zaslužan za izdavanje šest knjiga, što je mnogo s obzirom na prilike.

– Osim “Pušleka” tiskane su i knjige “Spameten zapišuvle” Đure Bela, “Avanturokazi” Petrane Sabolek, “Kišobran, jesen i kesten” Vere Zemunić, “Hrvatsko ratno znakovlje iz Međimurja u Domovinskom ratu” Daniela Ciglarića te “34. inženjerijska bojna Čakovec” Dragutina Remenara, Alana Srpaka i Zorana Turka.

Nedavno nam je na prijmu kod čakovečke gradonačelnice Ljerke Cividini ukazana velika čast tako što je Ogranku povodom 85. godišnjice osnivanja Pododbora Matice hrvatske u Čakovcu dodijeljena Povelja Grada Čakovca. Ta je nagrada potvrda našeg rada, pri čemu se osim nakladničkom djelatnošću bavimo i organizacijom mnogobrojnih tribina, koncerata, izložbi, susreta i znanstvenih skupova – ističe Pranjić, koji je na priznanju zahvalio gradonačelnici Cividini.

Pogled prema budućnosti

Sreći članova Ogranka vjerojatno je doprinijela i činjenica da su napokon ušli i u gradski Proračun, što dosad nije bio slučaj.

– Sufinanciranje djelatnosti Matice bilo je potrebno uvesti i mnogo ranije, no ovo je dokaz da nas gradonačelnica podržava, na čemu sam joj također zahvalan. Koliko smo uspješni svjedoči i činjenica da smo u zadnjih sedam godina dobili čak pet povelja, no tu ne stajemo, jer nas i u budućnosti očekuju sjajni projekti. Primjerice, s grupom mladih znanstvenika iz Centra za istraživanje Međimurja uz potporu profesora s Filozofskog fakulteta radimo na izvrsnom projektu dviju monografija – grada Čakovca i Međimurja, što je velika stvar – naglašava profesor Pranjić.

Na prijmu je istaknuto da se Povelja dodjeljuje Ogranku Matice hrvatske za “cjelokupni rad na zaštiti i promicanju nacionalne i regionalne povijesti, za nakladničku djelatnost kojom promiču lokalne autore i teme, znanstveni rad te svesrdnu potporu mladim umjetnicima, kontinuirano promicanje i zaštitu kajkavskog dijalekta te za ukupni doprinos obogaćivanju društvenog i kulturnog života Čakovca i Međimurja”.

Matica uvijek traži suradnike, a osobito mlade entuzijaste, koji joj mogu doprinijeti kulturnim i umjetničkim radom…

–… stoga nam se pridružite kako bismo stvarali zajedno! – poručuje Pranjić.

O Matici

Ogranak Matice hrvatske u Čakovcu osnovan je 1936. godine, no nakon mađarske okupacije u 2. svjetskom ratu njezin rad je zabranjen. Godine 1962. na inicijativu Jože Skoka i Zvonimira Bartolića djeluje u prostorima tadašnje Pedagoške akademije u Čakovcu, no njen je rad ponovno zabranjen 1972. godine nakon Hrvatskog proljeća.

Svoje novo osnivanje bilježi u jeku demokratskih promjena 1989., a čakovečki ogranak obnovljen je 3. veljače 1990. godine. Do danas djeluje sa svrhom promicanja nacionalnog i kulturnog identiteta u područjima umjetničkoga, znanstvenog i duhovnog stvaralaštva, gospodarstva i javnoga života te skrbi za društveni razvitak.

Matica je danas jedan od najvećih i najvažnijih nakladnika knjiga i časopisa u Hrvatskoj.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje