Povežite se s nama

Kultura

Predstavljanje projekta “Tragom umjetnosti obitelji Straub” u Čakovcu

Objavljeno:

- dana

U Katoličkome domu u Čakovcu u subotu, 26. rujna, održano je predavanje, odnosno javno predstavljanje radova projekta TrArS (“Tracing the art of the Straub family”, to jest, “Tragom umjetnosti obitelji Straub”) u sklopu ciklusa edukativno-promotivnih aktivnosti “Europski barok u mom zavičaju: druženje zajednice s baštinom obitelji Straub”.

Hrvatski restauratorski zavod i Župa sv. Nikole biskupa Čakovec predstavili su rezultate višegodišnje uspješne suradnje na istraživanju, zaštiti i očuvanju vrijednog inventara čakovečke župne i samostanske crkve. Crkva sv. Nikole biskupa u Čakovcu opremljena je drvenim, rezbarenim i polikromiranim oltarima iz 18. stoljeća sa slikama na platnu i skulpturama, djelima nekoliko autora.

Među oltarima se ističe monumentalni glavni oltar opremljen skulpturama jednoga od ponajboljih slovenskih baroknih kipara, mariborskog majstora Josepha Strauba. Oltar je dala podignuti velika pokroviteljica umjetnosti Ana Maria Pignatelli, udovica grofa Johanna Michaela von Althanna, prema nacrtu koji je naručila 1742. godine.

Kreativna Europa

Oltar je istražen tijekom provedbe međunarodnog projekta “Tragom umjetnosti obitelji Straub”, kad je evidentiran cjelokupni opus petorice braće te važne kiparske obitelji u Hrvatskoj, Njemačkoj, Austriji, Sloveniji, Mađarskoj i Italiji. Projekt je sufinancirala Europska unija programom “Kreativna Europa” (2017. − 2019.) Prikupljeni podaci objavljeni su u mrežnoj bazi podataka i raskošnoj monografiji, rezultatu projektne suradnje. Tijekom istraživanja uočeno je da skulptura sv. Mihaela arkanđela s vrha bočnog oltara Marije pomoćnice ima oblikovne srodnosti s radovima Josepha Strauba pa je i ona uvrštena u katalog radova kiparske obitelji Straub.

Konzerviranje i restauriranje svih skulptura i slika s glavnog oltara izveli su djelatnici Hrvatskoga restauratorskog zavoda između 2001. i 2015. godine, dok su radove na oltarnoj arhitekturi i arhitektonskoj plastici proveli djelatnici privatne radionice. Na slikama Sv. Josip i Marija Pomoćnica s bočnog oltara Marije Pomoćnice cjeloviti konzervatorsko-restauratorski radovi provedeni su u Hrvatskom restauratorskom zavodu tijekom 2016. godine.

Potonja je jedna od vjernijih replika vrlo poznate i popularne slike Marije Pomoćnice Lucasa Cranacha starijeg iz katedrale u Innsbrucku te je, kao vjerojatni rad nepoznatoga bečkog majstora, uvrštena u digitalnu bazu Cranach Digital Archive. Projekt je u Čakovcu predstavila dr. sc. Martina Ivanuš iz Hrvatskoga restauratorskog zavoda.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje