Povežite se s nama

Međimurje

Predstavljen je program Muzeologajnice: djeci približavaju zavičajnu povijest i kulturnu baštinu Međimurja

Objavljeno:

- dana

U prostorijama Muzejsko-informativnoga centra Muzeja Međimurja Čakovec u petak, 13. rujna, predstavljen je godišnji plan prema kojem se u MMČ-u u skladu s Nastavnim planom i programom održava niz aktivnosti u okviru Muzeologajnice.

Riječ je o edukativnom projektu čakovečkog Muzeja u sklopu kojeg će i ove pedagoške i nastavne godine održati niz predavanja, radionica, okruglih stolova, kvizova, natjecanja i smotri za djecu vrtićkog, osnovnoškolskoga i srednjoškolskoga uzrasta, a sve vezano uz građu iz stalnog postava Muzeja.

Ravnateljica Muzeja Maša Hrustek Sobočan istaknula je važnost otvaranja muzejskih ustanova prema mlađim naraštajima, na čemu u Muzeju aktivno rade od 2013. godine, kada su eksperimentalno počeli s uvođenjem kreativno-edukativnih radionica.

Predškolskom uzrastu najprije su približene teme vezane uz međimursku povijest, povijest obitelji Zrinski i Staroga grada, uz edukaciju što je to uopće muzej, što se sve u njemu nalazi i tko je kustos. Uvidjevši da postoji velik interes za takav program i da se djeca vrlo rado vraćaju u Muzej, krenuli su s razvijanjem radionica.

Dotaknuli su se etnografskih i arheoloških tema i onih vezanih uz nematerijalnu kulturnu baštinu, a lani je u Muzeju održana i radionica za djecu s poremećajima iz autističnog spektra, za koju su nagrađeni na nacionalnoj razini. Surađuju i s Međimurskom prirodom – Javnom ustanovom za zaštitu prirode, s kojima također osmišljavaju radionice.

– Došli smo do točke kada smo shvatili da kustosi, uz svoj redovan muzejski posao, ne mogu čitavo vrijeme provoditi radionice i da nam je potrebna osoba koja će cijelu godinu biti zaposlena i s učiteljima i odgojiteljima osmišljavati i kreirati sadržaj radionica, za koje bismo voljeli da su dodatni program, uz nastavni. Stoga smo osnovali pedagoški odjel, zaposlili muzejsku pedagoginju dr. sc. Ines Virč i intenzivnije krenuli s radionicama. Statistički gledano, to je bio pun pogodak s obzirom na to da smo već u prvoj polovici godine na radionicama zabilježili 800 posjeta djece. Prošlih je godina primjerice, u godini dana bilo maksimalno 700 posjeta djece, a sada smo u prvoj polovici godine i više od toga ostvarili – navela je ravnateljica Muzeja Međimurja i dodala:

– Krajnji cilj i želja nam je naučiti djecu da je i muzej njihov dom, naučiti ih nešto više o zavičajnoj povijesti i međimurskoj materijalnoj i duhovnoj baštini, odgojiti ih na način da budu ponosni na svoj zavičaj – istaknula je Maša Hrustek Sobočan.

Ovogodišnja Muzeologajnica obuhvaća tematske radionice koje su u ponudi kroz čitavu godinu i povezane sa stalnim postavom MMČ-a te radionice iz mjeseca u mjesec, koje će se održati ovisno o važnim međunarodnim danima koji se obilježavaju u Hrvatskoj i svijetu, a opet vezano uz muzejsku građu.

– Uz malo kreativnosti i dobre volje, kažu da se sve prenosi dobrim glasom. Važno nam je da djeca uživaju i vrlo nam se često ponovo jave, što je dobar znak i potvrda da smo uspjeli u tome što radimo – istaknula je muzejska pedagoginja i autorica projekta Muzeologajnica dr. sc. Ines Virč.

Predstavljanju programa nazočili su i pročelnik David Vugrinec, kojeg veseli što ovakvi programi potiču djecu da više borave u Muzeju i pomažu da postanu bolji ljudi, dok je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Međimurske županije Blaženka Novak sigurna da će i ovaj projekt Muzeologajnice biti vrlo uspješan.

Zašto grad Čakovec zovu i Gradom Luje Bezeredija, tko je bila Rumpumpum, a tko „najhrabrija žena Europe”, kako glasi legenda o Pozoju, izrada obiteljskog grba, i upoznavanje s vještinama tkanja na tkalačkom stanu samo su neki od dijelova ovogodišnje Muzeologajnice.

Nazivi tematskih radionica su: „Budi kipar kao Lujo Bezeredi“, „Upoznajmo naše umjetnike“, „Ja to mogu“, „Stekljena gora“, „Medičarstvo“, „Stari grad – vitezovi – dame – Pozoj“, „Moda u kultura na prijelazu u 20. stoljeće“, „Priče i građanske sobe“, „Priča jednog junaka“, „Igrom u prapovijest“ te „Rimska cesta od sela Preseka do sela Sveti Martin na Muri“

Nazivi radionica iz mjeseca u mjesec: „Mjesec snijega“, „Mjesec hrvatskoga jezika“, „Žene u obitelji Zrinski – Međunarodni dan žena“, „Mjesec društvenih igara“, „Međunarodni dan muzeja – Mali školski kustosi i Svjetski dan pisanja pisma“, „Mjesec slatkiša“, Ljetne radionice u Muzeju Međimurja Čakovec – Biti kustos nije lako“, „Mjesec materijalne i nematerijalne kulturne baštine“, „Međunarodni dan arheologije“, „Svjetski dan izumitelja“ te „Čajanka u Muzeju“.

Predavanja: „Zrinski u Međimurju“, „Čakovec – grad kipara Luje Bezeredija“, „Domorodci! Međimurci! Suženjstvu je vašemu kraj!“ te „Čakovec Stari grad – motiv likovnih djela“.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje