Povežite se s nama

Život i društvo

Prefini kolači i peciva bez glutena obrta “Goga gluten free” za oboljele od celijakije

Objavljeno:

- dana

Glavni kupci su ljudi oboljeli od celijakije, ali i oni koji moraju iz drugih razloga paziti na prehranu

„Goga gluten free“, obrt za proizvodnju torta, slastica, peciva i tjestenina bez glutena vlasnice Gordane Kušar, među rijetkima je takvima u našoj državi. Mala proizvodnja koja posluje od 2017. godine smjestila se u Cargovcu, u Općini Vidovec.

Naime, hrana bez glutena neophodna je za sve koji boluju od bolesti probavnog sustava celijakije, ali gluten smeta i mnogim drugim kategorijama oboljelih. Celijakija je trajna nepodnošljivost organizma na protein gluten, koji se nalazi u pšenici (pšenični prolamin i glutenin), ječmu (hordein), raži (sekalin) i, eventualno, zobi (avenin). Bolest se manifestira kao oštećenje sluznice tankog crijeva i uništenje crijevnih resica. Posljedica je malapsorpcija, odnosno otežana i smanjena apsorpcija hranjivih tvari.

Gordana Kušar najprije je počela kuhati hranu bez glutena za svog sina, koji boluje od celijakije i koji je kao beba gotovo umro u bolnici u Zagrebu jer mu prije 19 godina nitko nije znao postaviti dijagnozu.

– Sin ima celijakiju, a ja netoleranciju na gluten, i to je s vremenom postala motivacija za obrt. Ništa ne može biti veća motivacija od toga da ti je dijete sa 16 mjeseci na umoru zbog glutena, i to nakon što je bio u bolnici 270 dana. Dijete mi više nije imalo niti jedne žilice da dobije infuziju, iglu su mu boli u čelo. Ja sam tada doživjela psihički slom jer je gotovo umro, a zatim sam još i oboljela od niza bolesti. Na moje inzistiranje sina smo preselili u bolnicu Rebro, gdje mu je konačno postavljena dijagnoza celijakije. Samouka sam. Trenutno imam 80 % invaliditeta, ali ipak uz pomoć majke Štefanije vodim obrt i pripremam hranu bez glutena – objašnjava Gordana Kušar.

Treba biti oprezan

Pokrenula je obrt s partnericom, zadužila se, kaže da jedva opstaje zbog ograničenog tržišta, ali vjeruje da će njezini ukusni kolači, torte, kruh i keksi ipak naći svoje kupce. Naime, educirana slastičarka u svom objektu ne može peći „obične“ slastice i one bez glutena jer ne smije doći do kontaminacije. Celijakičari mogu oboljeti i kad se za njih hrana priprema u istom prostoru kao sva ostala hrana, a da se tijelo očisti od glutena potrebno je i između šest mjeseci i godinu dana.

– Oboljeli od celijakije imaju pravo na bezglutensko brašno koje im plaća HZZO, ali ja ga za obrt kupujem na tržištu. Ono je, naravno, skuplje od običnog brašna, pa su i naši proizvodi nešto skuplji. Također, pokušavam peći slastice i drugo samo s visokokvalitetnom čokoladom i prirodnim šećerom, a izbjegavam i upotrebu laktoze. Vučena i dizana tijesta je teško raditi bez glutena, ali za kolače treba samo pogoditi omjer sastojaka. Na taj način moje proizvode mogu kupiti i drugi oboljeli. Vrlo mi je važno i da sve bude ukusno – rekla je Gordana Kušar.

Gogini keksi

Iako se na policama obrta „Goga gluten free“ mogu vidjeti kruhovi, kolači, tjestenine, mafini, palačinke i još mnogo toga, Gordana Kušar je posebno ponosna na keksiće koje radi po vlastitom receptu. Ovi zalogajčići koji nose naziv „Gogini keksi“ rezultat su eksperimentiranja sa sastojcima, a prave se od brašna bez glutena, bez laktoze i bez bijelog šećera. Odlično izgledaju, a mnogima su prvi izbor uz kavu ili čaj.

Život i društvo

FOTO Već tradicionalno na Veliki petak podijeljeni obroci u Pučkoj kuhinji biskupijskog Caritasa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski biskup Bože Radoš tradicionalno je na Veliki petak, 29. ožujka, u društvu ravnatelja Biskupijskog Caritasa Ante Šole posjetio Pučku kuhinju Caritasa Varaždinske biskupije na Banfici. Biskupu su se uime Varaždinske županije pridružile predsjednica Županijskog Savjeta za zdravlje doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

Ispred Grada volontere i korisnike Caritasove pučke kuhinje posjetio je gradonačelnik Neven Bosilj i predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina Lovro Lukavečki.

Prije podjele toplih obroka i prigodnih uskršnjih paketa biskup Radoš je predvodio molitvu i blagoslovio jelo. Podsjetio je biskup kako je Veliki Petak, dan Isusovoga križnoga puta, dan Njegove muke i smrti.

– Kao Crkva to činimo kroz djelovanje našega Caritasa, po vrijednim rukama  naših volontera, vodstva Caritasa i u suradnji sa Varaždinskom županijom i Gradom Varaždinom. Ne samo da njima činimo dobro, nego s njima idemo prema najvećoj radost koju čovjek može doživjeti, osjetiti – a onda i posvjedočiti: ‘Sretni smo jer je Isus uskrsnuo’ a i drugima čestitati, poželjeti: I vama želimo da budete sretni jer je Isus živ, uskrsnuo – rekao je biskup Bože Radoš.

– U ovim blagdanskim danima već tradicionalno zajedno s varaždinskim biskupom mons. Božom Radošem te predstavnicima Grada Varaždina, sudjelujemo u podjeli blagdanskog objeda. Naravno uz nas su tu i volonteri bez čijeg angažmana ne bi bilo ovog zajedništva, empatije i solidarnosti. Varaždinska županija kontinuirano sufinancira Caritasovu pučku kuhinju u Varaždinu, a ove godine smo za njen rad izdvojili više od 13 tisuća eura. I kroz samu godinu pomažemo još na nekoliko načina jer je važno pomagati, pokazati  dobru volju i humanost. Svim potrebitima, ali i svim ljudima dobre volje želim mirne i radošću ispunjene Uskrsne blagdane – poručila je predsjednica Županijskog Savjeta za zdravlje Kiđemet-Piskač.

U preduskrsno vrijeme tradicionalno se ovom simboličkom gestom pridružujemo našem Biskupu i njegovim suradnicima u podjeli blagdanskih obroka. Grad Varaždin podupire rad Caritasa Varaždinske biskupije sa preko 60 tisuća eura godišnje.

– Zahvalni smo Caritasu na svemu što radi i što omogućuje našim sugrađanima slabijeg imovinskog stanja da ipak dostojno žive – rekao je gradonačelnik Bosilj nakon podjele toplih obroka i uskršnjih paketa.

Spomenimo kako Caritasova pučka kuhinja svakodnevno priprema oko 300 obroka koje dio korisnika blaguje u za to opremljenoj blagovaoni, dok dio korisnika obroke nosi kućama. U Pučkoj kuhinji pripremaju se obroci koje pojedinim korisnicima dostavlja Crveni križ, te obroci za Sigurnu kuću.

Nastavite čitati

Život i društvo

Uskršnja izložba Učeničke zadruge Vrčeki u Viničkoj tradicijskoj kući

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Učenička zadruga Vrčeki iz Osnovne škole Vinica organizirala je izložbu radova sekcija u Viničkoj tradicijskoj kući u razdoblju od 20. do 22. ožujka pod nazivom “Vuzim i Vrčeki – kaj su naše ruke napravile”.

Izložbu je svečano otvorio načelnik Općine Vinica, dr.sc. Branimir Štimec, prof., a riječi pozdrava i pohvale za trud i angažman uputila je i ravnateljice škole Mirjana Jambriško. Tijekom trodnevnog programa izložbu su razgledali djelatnici osnovne škole s učenicima, vrtićke grupe s odgojiteljicama i ravnateljicom Dječjeg vrtića Vinica, članovi KUD-a Vinica, predstavnica Udruge mladih Umami Vinica te drugi mještani općine. Posjetitelji su imali prilike poslušati priče o nekadašnjim uskršnjim običajima koje su pripovijedale učenice članice Povijesne sekcije.

Učitelji su s nekim razrednim odjelima realizirali nastavu u tradicijskoj kući. Voditeljice sekcija održale su radionice ukrašavanja pisanica prirodnim tehnikama i radionicu izrade cvjetnih puški za učenike i mještane u suradnji s bivšom ravnateljicom škole, Anicom Hrnčić te djelatnicama Srednje škole Arboretum Opeka, Vericom Tot, Blaženkom Adamić Gregurec i Gabrijelom Adamić. Voditeljica zadruge Vrčeki, Suzana Mihelčić, izuzetno je zadovoljna podržanom idejom o realizaciji izložbe te zahvaljuje voditeljicama sekcija na angažmanu te podršci i posjećenosti izložbe od strane školskih djelatnika, partnera, načelnika i mještana općine Vinica.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje