Povežite se s nama

Kultura

Preminuo istaknuti dirigent i glazbeni pedagog prof. mr. art. Josip Jerković

Objavljeno:

- dana

U Zagrebu je preminuo istaknuti dirigent prof. mr. art. Josip Jerković. Tim je povodom Hrvatski sabor kulture izdao priopćenje, koje prenosimo u cijelosti:

“Sa žaljenjem obavještavamo javnost da je 26. veljače 2020. godine u Zagrebu preminuo maestro Josip Jerković, redoviti profesor u trajnom zvanju u mirovini, dirigent i glazbeni pedagog.

Profesor Jerković bio je jedan od najistaknutijih hrvatskih zborskih dirigenata i važan član hrvatske akademske zajednice, posebice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku na kojem je osim kao profesor, djelovao i kao dekan Pedagoškog fakulteta u dva mandata te kao prvi dekan Umjetničke akademije u Osijeku u čijem je osnivanju i pokretanju aktivno sudjelovao.

Prof. mr. art. Josip Jerković rođen je u Vrbici, 13. ožujka 1938. godine. Studirao je glazbu u Slavonskom Brodu (Pedagoška akademija –glazbeni odgoj), u Sarajevu (Muzička akademija – teorijsko-nastavnički odsjek) i Beogradu (Fakultet muzičke umjetnosti – dirigiranje, poslijediplomski magistarski studij). Od 1984. do 2008. djelovao je kao profesor na Sveučilištu u Osijeku na studijima glazbe. Bio je pročelnik studija Glazbene kulture od 1987. do 2005. godine, dekan Pedagoškog fakulteta u mandatima 1994.-1996. i 1999.-2001. Osnivanjem Umjetničke akademije u Osijeku, 2004. godine, profesor Jerković imenovan je njenim prvim dekanom.

Profesorovi posebno vrijedni i plodni rezultati vezani su uz pjevačke zborove u Slavonskom Brodu („Đuro Salaj” 1973.-1987., „Davor” 1990.-1994.) i Osijeku Akademski zbor sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera (1985.-2006.). Održao je oko 1500 nastupa diljem Hrvatske i u republikama bivše Jugoslavije, te u Italiji, Vatikanu, Velikoj Britaniji, Mađarskoj, Austriji, Njemačkoj, Francuskoj, Češkoj, Slovačkoj, Švicarskoj i Poljskoj. Zaslužan je za praizvedbe više od 60 skladbi hrvatskih i stranih autora. Objavio je dvije gramofonske ploče, a za potrebe domaćih i stranih televizijskih i radio postaja snimio je oko 120 skladbi. Surađivao je s mnogim dirigentima, solistima i ansamblima, među ostalima sa Zagrebačkom filharmonijom, Beogradskom filharmonijom, Zagrebačkim simfoničarima, Simfonijskim puhačkim orkestrom Hrvatske vojske, Orkestrom Hrvatskoga narodnog kazališta u Osijeku, Gudačkim orkestrom „Gaudeamus” i drugima.

Dobitnik je više desetaka nagrada i priznanja, od kojih se posebno ističe odlikovanje Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge u kulturi Republike Hrvatske koje mu je 2012. godine uručio Predsjednik RH dr. sc. Ivo Josipović. Bio je predsjednik i član stručnih žirija za zborove i orkestre na regionalnoj, državnoj i međunarodnoj razini. Objavio je niz stručnih i znanstvenih radova, tri knjige iz Dirigiranja (Osnove dirigiranja I – taktiranje, dva izdanja; Osnove dirigiranja II – interpretacija dva izdanja; Osnove dirigiranja III – literatura, tri izdanja) te najnoviju knjigu Hrvatski pjevački amaterizam u zrcalu (Zagreb, 2020). Bio je član brojnih umjetničkih udruženja: Hrvatskog društva skladatelja, Hrvatskog društva glazbenih umjetnika, Hrvatskog muzikološkog društva i Hrvatskog društva glazbenih teoretičara. Djelovao je i kao predsjednik Stručnog savjeta za vokalnu glazbu Hrvatskog sabora kulture i Centra za glazbu Zagreb. Na temelju “…velevrijednih zasluga za kulturu i napredak hrvatskog naroda…”, profesor Jerković proglašen je počasnim članom Družbe Braće Hrvatskog Zmaja te mu je dodijeljeno zmajsko ime Zmaj Slavonski II.

Maestro Josip Jerković ostat će zapamćen kao osoba koja je snažno doprinijela razvitku i napretku zborske umjetnosti u Hrvatskoj, osobito u dijelu koji se odnosi na obrazovanje generacija zborovođa na čiji je rad utjecao ili kao profesor ili kao autor vrijedne stručne literature i uvijek rado viđen predavač na umjetničkim skupovima. Profesor Jerković bio je omiljen među kolegama, generacijama studenata, ali prije svih, među tisućama svojih pjevača čije je živote oplemenio glazbom, stručnim znanjem, životnom mudrošću, primjerom odgovornosti, posvećenosti, dosljednosti i energičnosti po kojima će ga se s poštovanjem i ljubavlju sjećati. Najviše će nedostajati svojoj obitelji, supruzi Julijani, kćeri Zvonki i sinovima Goranu, Trpimiru i Berislavu s obiteljima.

Posljednji ispraćaj održat će se u petak, 28. veljače 2020. u 15 sati na zagrebačkom groblju Mirogoj.”

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje