Prije točno 22 godine Varteks je bio na korak do naslova prvaka Hrvatske

Prije točno 22 godine cijeli Varaždin želio je da NK Varteks stigne do naslova prvaka Hrvatske.

Nogometaši koje je vodio trener Luka Bonačić bili su na korak do uspjeha, no titula je  otišla Croatiji, današnjem Dinamu, čiji je vatreni navijač bio pokojni predsjednik Franjo Tuđman.

Na današnji dan, 12. svibnja 1996. godine odigrana je posljednje utakmica Lige za prvaka 1.HNL u Splitu i varaždinski kraj tresla je groznica. Utakmicu na Poljudu pratilo je čak 3.000 navijača iz varaždinskog kraja, a Varteksu je igrala isključivo pobjeda s obzirom na to da je Croatia već unaprijed upisala sva tri boda protiv Zagreba.

Zagrebačka momčad koju je vodio Zlatko Kranjčar u Kranjčevićevoj povela već u 49. sekundi utakmice protiv Zagreba i na kraju je uvjerljivo slavila. Zanimljivo je bilo da je pehar već bio u Zagrebu prije utakmice, a ne u Splitu, pa prvak znao unaprijed.

Trener Bonačić počeo je u sastavu: Marijan Mrmić, Grgica Kovač, Samir Toplak, Dražen Madunović, Zlatko Dalić, Robert Težački, Dražen Besek, Ivica Bančić, Krunoslav Gregorić, Zoran Brlenić i Davor Vugrinec, dok su drugom dijelu u igru ušli Miljenko Mumlek, Mesud Duraković i Diego Goyoaga.

Varteks je u prvom poluvremenu igrao bolje od domaćih, a dva prekršaja u šesnaestercu braniča Hajduka Damira Vujice nad nogometašima Varteksa glavni sudac nije ocijenio prekršajima za kaznene udarce. U drugom poluvremenu Varteks je primio pogodak u 79. minuti. Zabio je Mario Meštrović, nakon što je u igri proveo samo tri minute, koji je lijepim zgoditkom donio pobjedu bilima.

Tako se san o naslovu rasplinuo, no svi su bili ponosni na Varteks.

Županijski kup: Bednja uvjerljiva protiv Nedeljanca, slavlje i Varteksa

Odigrani su prvi susreti polufinala Županijskog nogometnog kupa, a u oba susreta u srijedu, 17. travnja slavili su domaćini.

Na stadionu Sloboda Varteks je ugostio Ivančicu i slavio s 3:1. Ivančani su poveli već u 1. minuti preko Kostelca i s minimalnim vodstvom otišli su na odmor. No, u drugom dijelu Bumbari su okrenuli rezultat. Prvo je Glavica u 55. minuti svojim golom izjednačio rezultat, da bi ih isti igrač u 68. doveo u vodstvo Varteks. Konačni rezultat postavio je Kanceljak golom u 78. minuti.

U drugoj utakmici Bednja je ugostili Nedeljanec i pobijedila s 3:0. Beletinčani su poveli u 16. minuti golom Bosilja, a na 2:0 povisio je Pomper golom u 29. minuti, da bi treći gol za Bednju postigao Kareem Donovan u 64. minuti.

Uzvratni susreti na rasporedu su u srijedu, 1. svibnja.

Dinamo je ipak bio prejak za nogometaše Varaždina

Nogometaši Varaždina u srijedu, 17. travnja na Maksimiru su odigrali susret odgođenog 5. kola SuperSport HNL-a protiv zagrebačkog Dinama, a slavili su Zagrepčani s 2:1.

Trener Šafarić izveo je sastav:  Zelenika, Škaričić, Jelenić, Lamine Ba, Boršić, Lusavec, Marina – Šego, Belcar, Poldrugač – Dabro.

Modri su poveli su poveli 26. minuti preko Martina Baturine i s minimalnom prednošću otišli na odmor. Na 2:0 povisio je Gabriel Vidović u 53. minuti. Od 63. minute Varaždin je igrao s igračem manje nakon što je isključen Luka Jelinić, no Varaždinci su postali opasniji.

Domagoj Drožđek u 72. minuti uspio je smanjiti na 2:1 što je bio konačni rezultat.

Bio je to 11. poraz varaždinskog sastava koji u idućem kolu odlazi u goste Rudešu, momčadi koja je već ispala iz najvišeg ranga hrvatskog nogometa.