Povežite se s nama

U fokusu

Prijevoz umirovljenika u 2017. ide po starom: 12 karata besplatno, a onda 40% popusta

Objavljeno:

- dana

NIŠTA OD BESPLATNOG PRIJEVOZA

– Da li se na sadašnji model prijevoza umirovljenika može računati i u 2017. godini? Može li se taj model možda modificirati u korist umirovljenika? – pitao je vijećnik Milan Škvorc (HSU) na današnjoj sjednici Županijske skupštine.

Župan Predrag Štromar je rekao kako su u proračunu za iduću godinu osigurani novci za 12 karata besplatno, a kad umirovljenici to potroše, onda će imati 40 posto popusta, kao što je to bilo i ove godine.

Štromar: Umirovljenici su sa sadašnjim modelom jako zadovoljni

– Obišao sam umirovljenike i njihove udruge, i jako su zadovoljni. Naravno, ako postoji mogućnost da se ovaj model popravi, popravit će se – najavio je Štromar, no nije objasnio kako.

Naime, od 1. ožujka ove godine svi umirovljenici iz Varaždinske županije, osim varaždinskih, imaju pravo na 12 besplatnih vožnji autobusima u smjeru u kojem žele, odnosno na šest povratnih karata. Za sve daljnje vožnje umirovljenici su karte morali kupovati, no pritom su imali 40 % popusta.

Umirovljenicima 12 karata besplatno, a nakon toga popust od 40 % na svaku kupljenu kartu

Početkom studenog Klub vijećnika HDZ-a je uputio županijskoj organizaciji Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) dopis uz svu potrebnu dokumentaciju vezanu uz besplatan prijevoz umirovljenika i osoba starijih od 65 godina.

– Molim vas da proanalizirate prijedlog Odluke o pravu na besplatan prijevoz osoba starijih od 65 godina i umirovljenika s prebivalištem na području Varaždinske županije, koju vam dostavljamo, po potrebi je izmijenite i potom je vi predložite u Županijsku skupštinu Varaždinske županije na razmatranje i donošenje. Vrlo rado vaš prepuštamo našu inicijativu, jer su nam u ovom slučaju važniji umirovljenici od stranačkih interesa – navedeno je u dopisu županijske organizacije HDZ kojeg je potpisao predsjednik Anđelko Stričak.

HDZ ponovno aktualizirao pitanje besplatnog prijevoza umirovljenika, no očekuje da sada to riješi HSU

No, od besplatnog prijevoza u 2017. očito neće biti ništa.

 

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA/Arhiva RT

U fokusu

U Varaždinu obuka komunalnih redara, raspravljat će i o komunikaciji s “teškim strankama“!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

ilustracija

Varaždin će u četvrtak, 7. prosinca, od jutarnjih sati biti domaćin obuke komunalnih redara.

Obuka komunalnih redara, namijenjena je i drugim službenicima i/ili pročelnicima u čijem je “opisu posla” problematika komunalnog gospodarstva.

Stoga će sudionici skupa u Park Boutique hotelu raspravljati između ostalog o zakonskoj regulativi za postupanje komunalnog redarstva s naglaskom na gospodarenje otpadom, o Odluci o komunalnom redu i drugim aktima JLS važnima za postupanje komunalnog redarstva.

Programom je prije pauze za kavu Predviđena još jedna zanimljiva točka. Riječ je  o profesionalnoj komunikaciji s „teškim strankama“, što god to značilo.

Nastavite čitati

U fokusu

Strani radnik u hrvatskim građevinskim tvrtkama je 20 posto skuplji od domaćeg

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ilustracija

Nedostatak radnika s potrebnim znanjima i vještinama sve više će postajati ključni ograničavajući razvojni problem hrvatskoga graditeljstva, ali i gospodarstva u cjelini. Hrvatska gospodarska komora provela je indikativno istraživanje o zapošljavanju strane radne snage među svojim članicama.

Istraživanjem su bile obuhvaćene veće građevinske tvrtke koje su imale zaposlene radnike iz drugih država, njih 12 ukupno. Broj stranih radnika u tim se tvrtkama kretao od 20 do 350 radnika.

Rezultate istraživanja kao i osvrt na aktualnu situaciju u građevini s obzirom na radnu snagu predstavila je potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj na Hrvatskom graditeljskom forumu koji organizira Hrvatski savez građevinskih inženjera danas u Zagrebu.

Forum je zamišljen kao prilika za okupljanje i javnu diskusiju bitnih dionika u sektoru graditeljstva kako bi se raspravljalo o problemima u graditeljstvu i mogućim rješenjima tih problema.

Strani radnici zaposleni u građevini dolaze iz zemalja u okružju: BiH, Srbije, Kosova, Makedonije i Albanije, ali i iz nešto udaljenijih zemalja poput Ukrajine, Maroka, Egipta i Turske, a u posljednje vrijeme sve je više radnika koji stižu iz dalekih zemalja kao što su Uzbekistan, Nepal, Indija, Bangladeš i Filipini. Prema komentarima poslodavaca u građevini, najbolja iskustva imaju s radnicima iz Bosne i Hercegovine te dijelom iz Makedonije i Srbije – jezične barijere nema i radnici imaju potrebne vještine.

Što se zadržavanja u hrvatskim tvrtkama tiče, u najvećemu broju zadržavaju se radnici iz Bosne i Hercegovine, a zatim iz Makedonije, Srbije, Ukrajine i Bangladeša. Radnici iz dalekih zemalja zadržavaju se na radu u Hrvatskoj kraći period od radnika iz regije.

Čest je slučaj da određen broj tih radnika vrlo lako i brzo, bez objašnjenja, napušta posao u hrvatskim građevinskim tvrtkama.

– Iako je uvriježeno mišljenje da je strani radnik jeftiniji pa da zato domaći poduzetnici uvoze radnike, to ipak nije tako. Traženje radnika, trošak dozvola, prevoditelji, učenje i stručna obuka stvaraju određeni trošak koji nije zanemariv. Zbog svih tih dodatnih troškova strani radnik je oko 20 posto skuplji od domaćeg – ističe Čagalj.

Problem u privlačenju radnika građevinske struke u Hrvatsku su i neadekvatna primanja zaposlenih. Naime, prosječne mjesečne isplaćene neto plaće u građevinarstvu znatnije zaostaju za prosjekom.

Čagalj ističe da dugoročno rješenje problema stručne radne snage ipak ne leži u uvozu stranaca. S obzirom na to da nije izgledno kako će se u kratkome roku popraviti raspoloživost građevinskih stručnjaka na domaćemu tržištu, treba započeti s drugim mjerama radne politike.

Utjecaj stranih radnika može se promatrati i kroz produktivnost po zaposlenome koja se zadnjih godina povećava, ali je još uvijek dosta niža nego što je bila u 2008. Najslabija točka hrvatskoga građevinskog sektora svakako je produktivnost rada.

Broj zaposlenih u djelatnosti građevinarstva u drugome kvartalu 2023. iznosio je 115.000, što je više od sedam posto od ukupnog broja zaposlenih u RH.

U 2016. godini broj zaposlenih u graditeljstvu pao je na oko 86 tisuća, dok je na HZZ-ovu popisu bila oko 21 tisuća nezaposlenih građevinske struke. U građevinskome sektoru izgubljeno je više od 60 tisuća radnih mjesta. Nameće se zaključak da je upravo u tom periodu veliki broj domaćih radnika otišao raditi u inozemstvo.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje