Povežite se s nama

Novosti

„Pristranost i neprikriveno lobiranje u korist Univerzala“

Objavljeno:

- dana

Babić – T7 VIS o postupku odabira koncesionara za varaždinski otpad

Zajednica ponuditelja tvrtki Babić – T7 VIS, koja se javila na natječaj za koncesiju varaždinski komunalni otpad, smatra  da su  varaždinski gradonačelnik Goran Habuš i predsjednik stručnog povjerenstva Vlado Vlašić grubo zlouporabili položaj i ovlasti obilaskom (jednog) ponuditelja prije kraja predviđene procedure. Navodi se to u priopćenju koje  potpisuju Nevenka Babić, direktorica tvrtke  Babić, te Jasmina Prokop Tomić, članica uprave T7 VIS d.o.o.

„Obilazak tvrtke Univerzal organizirali su za dio vijećnika i građana čak dan prije nego što je završen sam pregled prispjelih ponuda, odnosno prije objave odluke Stručnog povjerenstva. Budući da je na čelu Povjerenstva upravo komunalni pročelnik Vlado Vlašić, to najbolje govori o njegovoj pristranosti  i neprikrivenom lobiranju u korist ponuditelja koji, usput rečeno, nije ponudio najnižu cijenu na natječaju.

Krajnje je nevjerojatno i smiješno opravdanje da u pogone zajednice ponuditelja Babić – T7 – VIS nisu obišli jer ih nema, kada je svima dobro poznato da je T7 VIS izgradio najmoderniju tvornicu za mehaničko-biološku obradu otpada u ovom dijelu Europe u koju je uložio oko 180 milijuna kuna, a ima i sve potrebne dozvole za rad. S obzirom na to, osobito drskim držimo tvrdnje kako nisu dostavljene sve tražene dozvole na natječaj za koncesiju čiji je predmet bio, citiramo, „stjecanje prava obavljanja komunalne djelatnosti odlaganja komunalnog otpada (ključni broj otpada 20 03 01)“.  Dakle, Grad Varaždin je tražio odlaganje, a ne cjelovitu oporabu otpada iz samo njemu znanih, ali dokučivih razloga.  Da se (smišljeno) nije zahtijevala oporaba, već odlaganje, potvrđuje i natječajna dokumentacija u kojoj se za varaždinski otpad traži metoda D (disposal – odlaganje), a ne R (recycling). Očigledno, po svaku se cijenu želi mimo ikakve zdrave logike onemogućiti da se s varaždinskim otpadom postupa na suvremen način u potpuno zatvorenom prostoru s biofilterima površine 2000 kvadrata izgrađenim na lokaciji predviđenoj prostornim planovima,  i to po cijeni koja je prihvatljiva za građane. Bitno  je napomenut, a što se jasno vidi iz zapisnika, da su  u natječajnoj dokumentaciji  oba ponuditelja, dakle  i Univerzal i zajednica ponuditelja Babić-T7 Vis kao metodu  obrade otpada naveli zahtijevanu metodu D1, a što  znači odlaganje otpada u ili na tlo, sukladno  Pravilniku gospodarenju otpadom (čl 4. Postupci zbrinjavanja otpada su: – D 1 Odlaganje otpada u ili na tlo (na primjer odlagalište itd.)).

Ovim putem stoga pozivamo stručno  povjerenstvo da profesionalno i u skladu  s uvjetima raspisnog natječaja provede odabir i vrednovanje pristiglih ponuda te da se u budućem radu  odnosi  profesionalno  i u skladu propisanim pravilima iz područja javne nabave.

Posebno ukazujemo da rad povjerenstva mora biti  nepristran tako da ne  dovodi  niti u jednom trenutku  bilo  kojeg ponuđača u podređen ili  neravnopravan položaj, kao što  je učinjeno obilaskom lokacije za skladištenje otpada u vlasništvu ponuđača Univerzal. S tim u vezi bitno je napomenuti  da objavljeni  postupak provođenja natječaja i odabir ponuđača ne predviđa posjetu  Stručnog povjerenstva na lokacije ponuđača, što  je učinjeno  u slučaju  Univerzala.

Nadamo se i uvjeri smo da će sve ovo prepoznati građani Varaždina, a osobito gradski vijećnici, koji bi se trebali izdići iznad sukoba  na osobnoj razini te otvorenog pogodovanja kod kojih se ne gledaju ni zakonske ni ekološke ni financijske posljedice, a što je danas bjelodano više nego ikad prije, stoji na kraju priopćenja uz koje su dostavljene preslike natječajne dokumentacije te zapisnika s otvaranja ponuda od dana 19.10.2012 u kojoj su  vidljivi  zahtjevi  i  uvjeti  raspisanog natječaja.

Izvor:
Foto: rt

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje