Povežite se s nama

U fokusu

Problem pri zapošljavanju izbjeglih Ukrajinaca je jezik: u Varaždinskoj županiji ih se putem Zavoda zaposlilo troje

Objavljeno:

- dana

Na području Varaždinske županije nalazi se oko 400 raseljenih osoba iz Republike Ukrajine. Dio njih smješten je u Domu 2 u Varaždinskim Toplicama te u Hotelu Turist, koji su popunjeni, dok ih se oko 200 nalazi u privatnim smještajima, a za njih je pripremljen i prihvatni centar u Areni Varaždin.

55 prijavljenih

Svjesni da svoj život moraju nastaviti u drugoj državi, već su počeli tražiti posao i na području Varaždinske županije. Kao osobe pod privremenom zaštitom, mogu se zaposliti bez dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada, što im uvelike olakšava situaciju pri traženju stalnog izvora prihoda. Točnije, postupak njihova zapošljavanja ne razlikuje se od postupka zapošljavanja hrvatskih državljana.

No kakve su im uopće mogućnosti zapošljavanja na ovim prostorima, upitali smo Branku Šaško, predstojnicu Područnog ureda Varaždin Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Navodi da je Hrvatski zavod za zapošljavanje započeo s informiranjem raseljenih osoba iz Ukrajine već 8. ožujka putem mobilnih timova, koji su otad gotovo svakodnevno na terenu, u kolektivnim smještajima ili u tranzitnom centru, ovisno o aktualnim potrebama. Ta je terenska aktivnost, kaže Branka Šaško, provođena u uskoj suradnji s Centrom za socijalnu skrb i službenicima civilne zaštite MUP-a.

– Tijekom prva dva do tri tjedna savjetnice Zavoda stupile su u kontakt s otprilike 80 osoba iz Ukrajine koje su izjavile da su zainteresirane za pronalaženje zaposlenja u Hrvatskoj. Kako u tom razdoblju raseljene osobe još nisu imale boravišne iskaznice temeljem odobrenog statusa osobe pod privremenom zaštitom, prijave u evidenciju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje nisu bile moguće. Savjetnice su informirale osobe iz Ukrajine o uvjetima života i rada u Republici Hrvatskoj, sustavima obveznih osiguranja i specifičnostima pojedinih zanimanja poput onih koja su regulirana. Po dobivanju statusa osobe pod privremenom zaštitom, raseljenim osobama je dodijeljen i OIB i u tom su trenutku mogle započeti prijave u evidenciju Zavoda, ali i sama zapošljavanja. Do ovog se trenutka u evidenciju Područnog ureda Varaždin HZZ-a prijavilo ukupno 55 osoba – otkriva Branka Šaško, predstojnica HZZ-a iz Varaždina.

Objašnjava da su osobe iz Ukrajine koje traže posao svjesne da je zasad, zbog nepoznavanja hrvatskog jezika, njihovo zapošljavanje moguće na onim radnim mjestima na kojima neće dolaziti u izravan kontakt s kupcima ili korisnicima usluga.

Naravno, to se odnosi na razdoblje prije svladavanja hrvatskog jezika, objašnjava naša sugovornica te dodaje da upravo iz tog razloga iskazuju interes, odnosno spremnost na zapošljavanje na poslovima pomoćnih radnica ili radnika u proizvodnji te u kuhinjama restorana.

– U radni odnos ušle su tri osobe koje su se prethodno prijavile u evidenciju Zavoda, a prema našim saznanjima, zapošljava se još nekoliko osoba koje su smještene u privatnim kućanstvima. U ovom trenutku čekamo realizaciju još 14 ugovorenih zapošljavanja. Dodajemo da je više od 90 % osoba koje su prijavljene u evidencije proteklih 10 dana dobilo ponudu za zapošljavanje posredovanjem Zavoda – ističe Šaško, dodajući da su osobe iz Ukrajine uistinu revno prionule učenju hrvatskog jezika. Stoga će i veća usklađenost obrazovne pozadine osoba i vrste radnog mjesta na kojem se zapošljavaju biti moguća tek za nekoliko mjeseci, kada ovladaju hrvatskim jezikom. Dio njih posao traži i u vlastitom aranžmanu. S obzirom na to da su raseljene osobe iz Ukrajine u redovitom međusobnom kontaktu, na taj način razmjenjuju različite informacije, pa tako i o potrebama poslodavaca za koje su saznali. Dio se raseljenih osoba nalazi i u privatnim smještajima, pri čemu vrlo često vlasnici smještaja također povezuju poslodavce i osobe koje traže posao.

– Korištenje interneta, elektroničke pošte, aplikacija za pisano i glasovno prevođenje, kao i maksimalni angažman lokalnog stanovništva oko toga da uključe osobe iz Ukrajine u svakodnevni život i rad, uistinu pokazuju rezultate u vrlo kratkim rokovima. Rezultati se najbolje vide u količini i brzini ponuda za posao svakoj osobi koja izjavi da je spremna zaposliti se – izjavila je naša sugovornica. Velik je interes i poslodavaca, pa se tako dosad, prema zadnjim podacima koje imamo, izražavajući interes za zapošljavanje raseljenih osoba iz Ukrajine, Zavodu javilo više od 40 poslodavaca s područja Varaždinske županije, ali i velik broj poslodavaca iz ostalih županija.

– Dugogodišnje potrebe hrvatskih poslodavaca za većim brojem radnika i radnica nego što ih je raspoloživo rezultirale su i brojnim ponudama za osobe iz Ukrajine – objašnjava Branka Šaško.

U fokusu

Niste sigurni na koje biralište sutra trebate izaći? Ovdje provjerite koje je vaše biračko mjesto

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Sutra, 17. travnja, održavaju se parlamentarni izbori. Birališta se otvaraju u 7 sati i moći će se glasovati do 19 sati.

Službena promidžba završila je u ponoć, nakon čega je u Hrvatskoj nastupila izborna šutnja. Na parlamentarnim izborima bira se 151 zastupnik i to u 12. izbornih jedinica. Varaždinska, Međimurska, Krapinsko – zagorska i mali dio Zagrebačke županije pripada III. izbornoj jedinici.

Tako je u našoj izbornoj jedinici predano čak 16 pravovaljanih kandidacijskih listi parlamentarnih stranaka i nezavisnih lista. S obzirom da postoji mogućnost preferencijalnog glasanja, u srijedu 17. travnja, moći ćete zaokružiti bilo koje od 224 ponuđenih imena kandidata. Druga je mogućnost naravno zaokružiti samo broj liste.

Svi oni koji žele provjeriti svoje podatke u registru birača te koje je točno njihovo biračko mjesto mogu to učiniti na posebnim stranicama Ministarstva uprave.

Ukoliko niste sigurni, provjerite na kojoj je adresi vaše biračko mjesto. Popis svih biračkih mjesta po izbornim jedinicama možete pronaći OVDJE.

Nastavite čitati

U fokusu

Varaždinska županija, Mali Bukovec i Bukotermal kreću u realizaciju prve geotermalne elektrane na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija, Općina Mali Bukovec i njihova tvrtka Bukotermal kreću s projektiranjem i ishođenjem dozvola za izgradnju prve geotermalne elektrane na sjeveru i druge u Hrvatskoj.

Bukotermal je, naime, ostvario i posljednji uvjet da se krene u realizaciju ovog najvećeg projekta u povijesti Varaždinske županije: potpisan je ugovor s INA-om o kupoprodaji zemljišta na kojem se nalazi bušotina Lunjkovec-1, čime su riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.

– Riječ je o čestici koja je izrazito važna jer se na njoj nalazi bušotina Lunjkovec-1 koja će u proizvodnji električne energije služiti kao utisna bušotina za povrat ohlađene vode natrag u geotermalni rezervoar, odnosno u geotermalno ležište. Riješeni imovinsko-pravni odnosi sada omogućuju projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za izgradnju geotermalne elektrane, vrelovoda te pripadajućih naftno-rudarskih, elektro-energetskih i strojarskih objekata. Također, kupnja ovog zemljišta je važna i za projektiranje te ishođenja lokacijskih, naftno-rudarskih i građevinskih dozvola za nove parove proizvodno–utisnih bušotina, jer se upravo na tom zemljištu planiraju dvije nove utisne bušotine – navodi direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Ovo važno ulaganje se pokreće nakon što su istraživanja potvrdila da se na eksploatacijskom polju Lunjkovec – Kutnjak na dubini od 2.345 metara nalazi nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja Celzija, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije.

Uz proizvodnju električne energije, moći će se koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata u agrotermalne svrhe, odnosno za grijanje staklenika i plastenika za proizvodnju cvijeća, voća i povrća.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje