Povežite se s nama

Međimurje

Program doniranja hrane: smanjuju se količine otpada i ostvaruju porezne olakšice

Objavljeno:

- dana

Da bi se omogućilo sprečavanje ili barem smanjenje nastajanja otpada od hrane, Vlada Republike Hrvatske i Ministarstvo poljoprivrede donijele su paket mjera za unaprjeđenje sustava doniranja hrane. Naime, doniranjem viškova hrane koja je još uvijek sigurna i prikladna za konzumaciju, sprječava se da ta hrana postane otpad, što je važno i kao ekološka mjera u očuvanju i zaštiti okoliša. Proces doniranja hrane dodatno je olakšan novim pravilima o doniranju hrane uspostavljenim Pravilnikom o doniranju hrane i hrane za životinje.

Pozitivne promjene odnose se na mogućnost dobivanja poreznih olakšica za doniranu hranu do zadnjeg dana isteka roka trajanja hrane te omogućavanje doniranja hrane nakon isteka „najbolje upotrijebiti do“ datuma pod uvjetom da je hrana sigurna i da posrednik u lancu doniranja hrane i krajnji primatelj prihvaćaju tu hranu. Također, novim mjerama su donatori i posrednici u lancu doniranja hrane rasterećenih velikog djela administrativnih poslova.

Posrednik u lancu doniranja hrane može biti svaka neprofitna fizička ili pravna osoba, odnosno, humanitarna organizacija, koja podnosi zahtjev Ministarstvu poljoprivrede za upis u Registar posrednika u lancu doniranja hrane. Temeljem zahtjeva Ministarstvo donosi rješenje i upisuje posrednika u registar. Posrednici su dužni Ministarstvu poljoprivrede dostavljati podatke o količinama donirane hrane. Podaci se dostavljaju za ukupne količine zaprimljene hrane za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja i od 1. srpnja do 31. prosinca tekuće godine.

Pravilnikom Ministarstvo poljoprivrede izričito je zabranjeno trgovati doniranom hranom, kao i dostavljati, odnosno donirati krajnjim korisnicima hranu koja nije sigurna za konzumaciju.

Donatori hrane svoju donaciju mogu realizirati na tri načina

– Put hrane jednak je putu odgovornosti, odnosno, odgovornost za sigurnost donirane hrane prelazi na sljedećeg dionika u lancu doniranja – poručuju iz Ministarstva poljoprivrede.

Donatori hrane svoju donaciju mogu realizirati na tri načina: putem informacijskoga sustava, putem posrednika u lancu doniranja krane ili izravno krajnjem primatelju hrane.

Donatori ostvaruju održene porezne olakšice. Donator tako ne obračunava PDV na doniranu hranu koja je predana posredniku u lancu doniranja hrane, s obzirom na to da se tako donirana hrana smatra porezno priznatim manjkom dobara. Vrijednost donirane hrane mora biti do dva posto prihoda. Samo u slučaju elementarnih nepogoda donator može hranu donirati izravno krajnjem primatelju i na tu hranu ne obračunava PDV. Iznos vrijednosti donirane hrane koja se donira u skladu s Pravilnikom o doniranju hrane i hrane za životinje smatra se porezno priznatim rashodom.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje