U ponedjeljak, 30. studenoga, održana je online završna konferencija projekta „Care&Share – podrška mladima iz alternativne skrbi“.
Projekt je provodilo Gradsko društvo Crvenoga križa Čakovec u partnerstvu s Udrugom „Igra“, Društvom osoba s tjelesnim invaliditetom Međimurske županije i Centrom za socijalnu skrb Čakovec, a financiran je sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.
Na konferenciji su prezentirani ciljevi i rezultati projekta, provedene aktivnosti te značaj koji je projekt putem provedbe ostvario za mlade iz sustava alternativne skrbi, udomitelje, stručnjake i društvo u cjelini.
Projektom je obuhvaćeno devetero mladih osoba iz udomiteljskih obitelji kojima su osobni mentori i vršnjaci pomagači pružili ukupno 143 usluge. Sudjelovala su dva mentora i dva vršnjaka pomagača.

– Glavnu ulogu u identifikaciji korisnika imao je naš partner na projektu – Centar za socijalnu skrb Čakovec. Od 20-ero identificiranih, njih devetero se odlučilo na sudjelovanje. Sudjelovanje u ovom projektu je dobrovoljno – rekla je djelatnica GDCK-a Čakovec Martina Gosarić.
Savjetovanje i psihosocijalna podrška
Opći cilj projekta usmjeren je povećanju socijalne uključenosti mladih bez odgovarajuće roditeljske skrbi, odnosno mladih iz sustava socijalne skrbi na području Međimurske županije.
U svrhu ostvarenja općeg cilja, provedene su aktivnosti pružanja savjetovanja i psihosocijalne podrške mladima iz sustava alternativne skrbi u obliku individualne psihosocijalne podrške osobnog mentora te razvijanje i provođenje programa inkluzivnog volontiranja mladih iz sustava socijalne skrbi, uz vršnjaka pomagača.
– U sklopu individualnih susreta mladih s osobnim mentorom radilo se na razvoju ključnih kompetencija za samostalan život kako bi mlade osobe bile pripremljene na izlazak iz skrbi. Ključne kompetencije su zapošljavanje, raspolaganje financijama, stanovanje, cjeloživotno obrazovanje, briga o vlastitom zdravlju, obavljanje važnih praktičnih aktivnosti, razvijanje socijalne mreže i sustava podrške, organiziranje slobodnog vremena i uključivanje u zajednicu te cjeloživotno učenje o sebi i osobni razvoj – objasnila je Gosarić, dodavši da su navedene ključne kompetencije neophodne za mlade osobe, a nemoguće ih je ostvariti bez informiranja o pravima, uslugama, dostupnim institucijama/organizacijama i njihovim programima.

Osim toga, mentori su mladima pružali psihosocijalnu podršku. Na taj su način mladi dobili mogućnost za osobni rast i razvoj, povećanje samopouzdanja, poboljšanje slike o sebi te povećanje informiranosti o pravima i uslugama koje se nude za njih.
Povezivanje s mladima
S druge strane, prilikom susreta s vršnjacima pomagačima, odnosno mladim osobama koje su i same bile u sustavu alternativne skrbi, ciljanoj skupini omogućeno je povezivanje s mladima koji su tijekom svog odrastanja doživjeli slična iskustva te koji su putem prijateljskog odnosa s mladim osobama uz razgovor, podršku, druženje i usmjeravanje pomogli da se osamostale.
– Osim dobrih uzora, širenja društvene mreže i dobivanja više izbora koje mladim osobama stoje na raspolaganju, ovi susreti su ciljanoj skupini pomogli da podijele svoje iskustvo s vršnjacima – govori djelatnica čakovečkoga Crvenog križa.
Navela je i probleme s kojima se pritom susreću mladi iz ciljanih skupina, ali i udomitelji te pružatelji usluga. Problemi su najistaknutiji kod pripadnika romske nacionalnosti.
– Problemi s kojima se najčešće susreću očituju se u potrebama za dodatnim, intenzivnim i kontinuiranim sadržajima u području individualne podrške, savjetovanja u procesu razvoja vještina ključnih za samostalni život, intenzivna podrška pri izlasku iz sustava alternativne skrbi te odgovarajući posttretman. Osim toga, s obzirom na to da se u velikom postotku naša ciljana skupina sastojala od mladih romske nacionalnosti, oni svakodnevno doživljavaju dvostruku marginalizaciju kao pripadnici nacionalne manjine i kao mladi koji su bez odgovarajuće roditeljske skrbi – otkrila je Gosarić.
Zadovoljstvo korisnika
Završnoj konferenciji projekta prisustvovala je i jedna korisnica koja je pred prisutnima iznijela svoje iskustvo.
– Korisnica je na završnoj konferenciji pokazala vidno zadovoljstvo sudjelovanjem u projektu navodeći kako joj je to iskustvo bilo vrlo zabavno i zanimljivo, sviđala joj se pozitivna energija tijekom individualnih i grupnih susreta, a puno su joj značili i dobivena podrška, korisne informacije, savjeti i usmjeravanje, te bi vrlo rado i dalje nastavila. Upitom ostalih korisnika za povratnu informaciju o sudjelovanju naišli smo na jednako zadovoljstvo i interes za daljnjim radom – istaknula je Gosarić.
GDCK Čakovec je stvorio mjesto u lokalnoj zajednici koja prepoznaje potrebe mladih i koja im pruža kontinuiranu podršku za njihovo osamostaljivanje, kaže Gosarić, te će nastaviti s provedbom određenih aktivnosti neposrednog rada s mladima.
– Iznimno je važno da mladi ne ostanu bez ove podrške. No, projekt koji se provodio tijekom ove godine neće se kao takav nastaviti, s obzirom na činjenicu da nije izašao novi natječaj. Nadamo se istom i svakako ćemo se prijaviti jer je financijski aspekt održivosti projekta također važan – rekla je za kraj Martina Gosarić.
