Povežite se s nama

Kultura

Projekt “Nove prakse”: online radionica “Potencijali potoka Trnave” 8. i 9. listopada

Objavljeno:

- dana

Povezujući mnoga naselja Međimurja i Čakovec, Trnava je važna za cijelu županiju te, iako nije plovna, ima mogućnost postati rekreacijska zona ne samo na lokalnoj, već i na regionalnoj, županijskoj razini.

Koji su sve potencijali potoka Trnave? Koju budućnost za Trnavu priželjkujemo kao građani? Kako potaknuti pozitivnu promjenu?

Pozivaju se svi zainteresirani za ova pitanja da se priključe u osmišljavanju konstruktivnih odgovora u suradnji s međimurskim arhitektima na zadnjem programu u sklopu projekta “Nove prakse – sudioničko upravljanje zgradom Scheier”, radionici “Potencijali potoka Trnave”.

Online radionica “Potencijali potoka Trnave” održavat će se u četvrtak, 8. listopada, i petak, 9. listopada od 18 do 21 sati.

Namijenjena je za sve zainteresirane od srednjoškolske pa sve do umirovljeničke dobi, a posebno se preporučuje Čakovčankama, Čakovčanima i svima s interesom za urbanizam i prostorno planiranje.

Prijave na radionicu su otvorene do ponedjeljka, 5. listopada u 23:59 sati putem prijavnice na ovome linku.

Više o radionici

Radionicom “Potencijali potoka Trnave” želi se potaknuti sve zainteresirane građane na analizu postojećeg stanja i participaciju u kreiranju budućnosti kakvu žele za potok Trnavu.
U izravnoj komunikaciji s arhitektima naučit će više o prostoru potoka Trnave, mogućim načinima njene aktivacije, te će se poticati da svojim idejama doprinesu daljnjem promišljanju i planiranju obuhvata potoka.

Na radionici će se govoriti o pojmovima prostornog planiranja i urbanizma, važnosti sagledavanja odabranog prostora u širem kontekstu, mjerilu grada i dugoročnim ciljevima razvoja, ali s druge strane i konkretnim načinima djelovanja.

Kroz predavanja o važnostima reaktivacije potoka, povijesti i analizom postojećeg stanja razmišljat će se o mogućnostima oživljavanja prostora potoka Trnave s naglaskom na osmišljavanje novih scenarija korištenja prostora.

O autoru i voditeljicama radionice

Autor radionice je arhitekt Matija Novak iz Čakovca. Član je Udruženja arhitekata Međimurja, a svoje radno iskustvo stekao je u uredima Profectus projektiranje, Arhitektonski biro Turato, Arhitektonski atelier Hržić i UOA Morana Vlahović.
Matiji su se u osmišljavanju i vođenju radionice pridružile arhitektice, također članice Udruženja arhitekata Međimurja, Blanka Levačić i Silvija Pranjić.

Blanka Levačić uz rad na projektima obiteljskih kuća i zgrada trgovačke namjene sudjeluje u istraživačkim, društveno angažiranim i edukativnim projektima s fokusom na javne prostore manjih gradova kontinentalne Hrvatske. Jedan od takvih projekata je Laboratorij arhitekture u Čakovcu, nominiran za Medalju za konceptualni pothvat Hrvatske komore arhitekata u 2018. Sa Silvijom Pranjić je osnivačica tvrtke Arhitekti Levačić Pranjić d.o.o.

Silvija Pranjić je jedna od autorica projekta „Laboratorij arhitekture“ u Čakovcu čiji je cilj uvođenje srednjoškolaca u svijet arhitekture i urbanizma. U radu često ispituje drugačije načine gradnje te se fokusira na nove pristupe projektiranju javnog prostora.
Svi zainteresirani su pozvani da sudjeluju i posjete programe, a novosti i sve dodatne informacije o aktivnostima na projektu Nove prakse mogu pronaći na web stranici scheier.hr te na društvenim mrežama projekta (Facebook, Instagram). Ulaz na sve programe je besplatan.

Društveno-kulturni i umjetnički programi organiziraju se u sklopu projekta “Nove prakse – sudioničko upravljanje zgradom Scheier” koji provodi Platforma za Društveni centar Čakovec u partnerstvu s Međimurskom županijom, a financira ga Europska unija u okviru Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.” (natječaj “Kultura u centru”) u 100% iznosu od 2.499.436,82 kn. Trajanje projekta je 24 mjeseci, a završava zaključno s 29. listopadom 2020. godine.

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70 godina muzeja Dvor Trakošćan uz izložbu, druženje s muzealcima, light show…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dvor Trakošćan s velikim zadovoljstvom poziva sve zainteresirane na službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Otvorenje će se održati u dvorcu, 24. travnja, u srijedu, s početkom u 19 sati, a izložba će sve prisutne provesti kroz bogatu tematsku priču koja istražuje složene dinamike braka.

Osim službenog otvorenja izložbe, posjetitelje očekuje bogat glazbeni program, impresivan light show te prilika za druženje s muzealcima, što će upotpuniti ovo posebno događanje.

„Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje