Povežite se s nama

Međimurje

Projekt “Zajedno za obitelj”: Obiteljski centar Čakovec dobio je novi dom

FOTO: Marko Kiš

Objavljeno:

- dana

Krajem svibnja, na adresi Ulica Matice hrvatske 1b u Čakovcu, predstavljen je i službeno novi dom u kojem će boraviti djelatnici tamošnjeg Obiteljskog centra. Obnovljena je unutrašnjost zgrade u kojoj su nekad boravili obiteljski liječnici.

– Nakon niza godina rada u istoj zgradi, uspostavljena je suradnja između Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA-e i Obiteljskog centra Čakovec, Podružnice Centra za socijalnu skrb Čakovec. Zajedničkom suradnjom pripremljen i prijavljen je projekt, a s provedbom je započeo 18. listopada prošle godine – rekla je Mateja Živčec, voditeljica projekta.

Ranjive skupine

Koordinatorica projekta i predstojnica Obiteljskog centra Lidija Vinković govorila je o ciljnim skupinama te krajnjim rezultatima:

– Projekt “Zajedno za obitelj” važan je za našu županiju, jer svi znamo da imamo velik broj ranjivih skupina kojima je pomoć itekako potrebna. U projektu smo zaposlili dodatna četiri djelatnika. Puni entuzijazma smo uključili velik broj korisnika pa ih brojimo 3050-ero.

Skupine s kojima kontinuirano radimo su djeca bez adekvatne roditeljske skrbi, djeca s teškoćama u razvoju, poremećaju u ponašanju, maloljetne trudnice, roditelji djece starosti do godine dana, osobe koje imaju problema s ovisnosti, osobe starije od 65 godina, žrtve nasilja i drugi – naglasila je Vinković.

Dodala je da su u Obiteljskom centru uvijek dobro došli svi građani kojima je potrebna bilo kakva pomoć s osobnim problemima ili poteškoćama u podizanju djece. Ravnateljica Centra za socijalnu skrb Čakovec Alenka Bilić pritom je zahvalila Županiji i županu koji su prepoznali potrebu da Obiteljski centar dobije veći prostor.

– Sve ovo je usmjereno na proces deinstitucionalizacije, odnosno želje da se što manje djece izdvaja iz obitelji, djece koja su u obiteljima gdje je prisutno neko zanemarivanje ili zlostavljanje ili pak djece koja imaju poremećaj u ponašanju – objasnila je.

Vrata novog doma Obiteljskog centra službeno je otvorio međimurski župan Matija Posavec.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje