Korizmeni koncert HKUU Sveti Martin održat će se 10. travnja u Murskom Središću
Na Cvjetnicu ili Nedjelju Muke Gospodnje, 10. travnja u 18 sati u Centru za kulturu „Rudar“ održat će se koncert...
SVETI MARTIN NA MURI
Općina Sveti Martin na Muri posebno svečano obilježava blagdan svetog Martina, zaštitnika svog mjesta.
Uz mnoštvo programa koji su organizirani tijekom proteklog tjedna, u petak je održana i svečana sjednica Općinskog vijeća. Bila je to prilika da se općinsko čelništvo osvrne na učinjeno u ovoj godini, ali i da se najave brojni projekti u skoroj budućnosti.
Općina planira objektivno i radi realne projekcije u okviru svojih mogućnosti
– Sadašnji saziv Vijeća krasi iznimna homogenost u promišljanju potreba mještana naše općine. Način na koji radimo najbolje se može opisati s dvije riječi – afirmacija i pripremljenost. Afirmacija se odnosi na potvrdu dosadašnjeg rada i ustrajnost da u budućnosti zadržimo isti smjer. Afirmacija se odnosi i na nove mlade ljude koji su preuzeli upravljanje Općinom te to rade s maksimalnim entuzijazmom i predanošću. Pripremljenost se pak odnosi na našu budućnost – pripremljenost sadržaja, projekata, gospodarske i komunalne infrastrukture… – istaknula je na početku sjednice predsjednica Općinskog vijeća Petra Novinščak.
Detaljnije na ono što je u ovih godinu dana učinjeno u Općini osvrnuo se načelnik Svetog Martina na Muri Dražen Crnčec.
– Na čelo Općine došao sam sredinom godine, zamijenivši na tom mjestu dugogodišnjeg načelnika Franju Makovca, od kojeg smo preuzeli instituciju posloženu u svim segmentima funkcioniranja. Sve ono što smo radili, svaka investicija koju smo realizirali, usmjereno je prema stvaranju što kvalitetnijih životnih uvjeta naših mještana – istaknuo je načelnik Crnčec.
U Gospodarskoj zoni Sveti Martin trenutno je 14 tvrtki, koje zapošljavaju 500-tinjak ljudi
Općina Sveti Martin na Muri realizirala je brojne infrastrukturne projekte, od sanacija prometnica do završetka multimedijalnog muzeja Mlinarska kuća.
– No, treba biti realan i raditi projekcije u okvirima naših mogućnosti. Ovo je godina planiranja i izrade projekata. Trenutno u fazi pripreme imamo čak deset projekata, na kojima radimo u suradnji s javnim institucijama. Dio smo projekta odvodnje komunalnih voda. Nakon 30 godina od izgradnje škole, slijedi njezino proširenje i izgradnja sportske dvorane. Dom kulture prijavili smo na natječaj Ministarstva kulture. Razvijamo turističke sadržaje, a s Javnom ustanovom za zaštitu prirode u projektu smo „Med dvemi vodami“. Gospodarska zona okuplja 14 tvrtki, koje zapošljavaju 500-tinjak ljudi. Nismo zaboravili ni naše udruge, jer su one mjesto okupljanja i društvenog života naših mještana. Sve to radimo kako bismo i dalje bili motori i pokretači razvoja Gornjeg Međimurja – zaključio je načelnik Crnčec.
Svečana sjednica bila je prigoda i za uručivanje prigodnih priznanja i općinskih nagrada. Zahvalnicu za izniman doprinos u književnom stvaralaštvu primio je Kristian Novak. Priznanje za promicanje turizma dobio je Rudi Grula, voditelj Ureda Turističke zajednice Međimurske županije. Stanko Perčić priznanje je primio za dugogodišnju aktivnost u općinskim udrugama te raznim kulturnim i sportskim manifestacijama. Priznanje je uručeno tvrtki Milena gradnja, kao i Udruzi „Svetomartinski krampusi“.
Izvor: RT
Foto: Ivan Agnezović
Poseban dan za Slakovec bila je srijeda, 22. lipnja. Naime, tada su počeli prvi Dani Slakovca, koje su organizirali Mjesni odbor Slakovec i Udruga žena Slakovec. Sve se odvijalo ispred prostorija NK-a “Sloboda” i lokalnoga društvenog doma.
Najprije je prisutne nastupom oduševio Dječji pjevački zbor “Josip Vrhovski” iz Nedelišća, pod vodstvom Maje Magdalenić Barić. Nakon toga posjetitelji su mogli pogledati bogato opremljene štandove i prisustvovati raznim radionicama. Izlagači su bili mjesni OPG-ovi i obrtnici.
Svoje proizvode tako su izložili i usluge demonstrirali: OPG Heđa (med), OPG Đuran (meso z tiblice), Dragica Fegeš (kaktusi i sukulenti), Štefanija Kozar (Brezje – rukotvorine), Marina Trojok (ručno izrađene igračke – božićni gnomovi i drugi ukrasi), Stolarija Špiranec (predmeti od drva) i Kristina Trupković (kozmetičarka).
– Naše vrijedne žene izložile su svoje rukotvorine od čipke i heklane igračke, a ono što je najviše privuklo pažnju na štandu Udruge bili su i opet prekrasni i prefini kolači – zbog njih su se mnogi svako malo vraćali na štand, što je osobito razveselilo članice Udruge – kažu iz Udruge žena.
Robotičari Udruge žena Slakovec oduševili su djecu nogometom robota, u kojem su i sami mogli sudjelovati. Vidjeli su slakovsku čigu, a za najmlađe su pripremljene i zagonetke sa senzorima – “Koja životinja jede koje voće?” te “Koje je boje tvoj bombon?” Sve se odvijalo pod budnim okom njihove mentorice Mateje Šafarić Novak.
Dio radova s festivala Art Forest izložen je u njihovoj park šumi te je tako nastala prava slikarska bajka, koju je vodila Tea Mesarić Rekanović. Usto, održali su i radionice s djecom, pri čemu su upotrebljavali pjenu za brijanje i boje za kolače te Udruzi ostavili prekrasne dječje radove.
– Naše cekerašice iz Nedelišća ponovo su oduševile: napravile su izložbu svojih radova od luščija i posjetiteljima uživo pokazale kak je to negda bilo. Na terenu je bilo mnogo djece iz Teniskog kluba C LAB Slakovec, uz trenera Patrika Lebara. Svi oni nakon odlaska na školovanje izvan Međimurja rado se vraćaju i prisjećaju svojih prvih trenutaka na tom terenu.
Svojim slikama na prvim Danima Slakovca razveselio nas je i Nino Horvat. Vrijedno je crtao i na kraju nam poklonio svoj rad kao zahvalu što smo ga pozvale, a i mi njemu ovim putem zahvaljujemo – kaže predsjednica Udruge žena Slakovec, Ivanka Novak.
Kao krunu svega, članice Udruge žena izdvajaju predstavu Kerekesh Teatra “Skupština”, na kojoj su se posjetitelji od srca nasmijali i tako u veselom tonu zaključili dan.
– Zahvaljujem Općini Nedelišće, našem načelniku Nikoli Novaku i Turističkoj zajednici Općine Nedelišće na nesebičnoj pomoći oko organizacije naše manifestacije. Vjerujem da će sljedeće godine još više posjetitelja uživati na Danima Slakovca s nama – poručuje Ivanka Novak.
U prostorijama Centra za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID u srijedu, 29. lipnja, potpisan je Ugovor o izvođenju radova na izgradnji Centra za ranu intervenciju u djetinjstvu, vrijedan 20.688.820,25 kuna, čime će Međimurje i Hrvatska dobiti jedinstveno mjesto pružanja svih usluga rane intervencije.
MURID je od 2016. godine jedini licencirani i ugovoreni pružatelj socijalne usluge rane razvojne podrške u Međimurju, no njihove programe koristi više od stotinu korisnika sa sjevera Hrvatske.
Zahvaljujući svom radu i iskustvu, ravnateljica MURID-a Silvija Pucko uključena je i u rad Izvršne radne skupine za izradu Nacionalnoga strateškog plana za razvoj rane intervencije u djetinjstvu u Republici Hrvatskoj.
Pomoć najmlađima
– U zadnjih deset godina usluga rane intervencija prepoznata je kao jedna od najvažnijih prvih usluga koju djeca i roditelji trebaju dobiti, a s obzirom na velik broj djece i roditelja koji nam se javljaju i traže našu pomoć, naši prostorni kapaciteti i ljudski resursi postali su nedostatni. Stoga naša borba nije više samo borba civilne inicijative, već cijelog društva i države na dugotrajnu korist zajednici – istaknula je ravnateljica Pucko, dodavši da u Hrvatskoj ne postoji centar za ranu intervenciju ovakvog tipa te će MURID-ov biti prvi: – Uspostavom Centra moći ćemo cijeloj Hrvatskoj, pa i regiji, pokazati kako se izboriti za potrebitu pomoć najmanjoj djeci u razvojnom i socijalnom riziku.
Cilj projekta je izgradnja i opremanje objekta za pružanje socijalne usluge rane intervencije u djetinjstvu od probira, dijagnostike, terapijskih i tranzicijskih programa. MURID pruža stručnu podršku djeci rane dobi, njihovim roditeljima i obiteljima, kao i edukaciju te senzibilizaciju okoline i javnosti na specifične potrebe obitelji i djece s razvojnim i socijalnim rizicima na području Hrvatske i regije.
MURID je stoga prepoznat kao nacionalni primjer dobre prakse stvaranja sustava rane intervencije.
– Zahvaljujući radu MURID-a, ranu intervenciju u Međimurju kao primjer dobre prakse prepoznao je i UNICEF. Kvalitetan rad djelatnika MURID-a, nažalost, nije popraćen infrastrukturnim uvjetima, no svi zajedno smo se uhvatili u rješavanje ovog problema na korist naše djece – naglasio je župan Međimurske županije Matija Posavec, pohvalivši rad i trud MURID-ovaca, zahvaljujući kojima će Centar postati regionalni i nacionalni model intersektorske suradnje te objedinjenog pristupa roditeljima zabrinutima za razvoj svog djeteta.
Početna točka
Izgradnja Centra provodi se u sklopu provedbe projekta „Centar za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID”, sufinanciranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj, Javnog poziva „Unapređivanje infrastrukture za pružanje socijalnih usluga u zajednici kao podrška procesu deinstitucionalizacije“. Intenzitet potpore je 76,70 posto prihvatljivih troškova, a partneri na projektu su Međimurska županija i Općina Pribislavec.
Centar će se graditi na području Općine Pribislavec, pored Osnovne škole Vladimira Nazora, a kako je istaknuo načelnik Matija Ladić, Općina je spremna i dalje pružiti svu potrebnu pomoć i podršku. Predstavnica izvođača radova Maja Đurkin Međimurec iz tvrtke Đurkin pojasnila je tehničke detalje radova, a rok izgradnje Centra je svibanj 2023. godine. Prostirat će se na oko 1600 četvornih metara.
– Zahvaljujući dosadašnjem djelovanju, projektima i ostvarenim suradnjama, stvaramo mjesto objedinjenog sustava zdravstva, socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja i nevladina sektora, s ciljem da se smanje lutanja roditelja te stvori prepoznatljiva početna točka svih daljnjih intervencija – zaključila je ravnateljica Pucko.