Povežite se s nama

Međimurje

Projekti za integraciju romskih učenika su korisni, no problem je i dalje – financiranje!

Objavljeno:

- dana

U Osnovnoj školi Orehovica u utorak, 26. studenoga, predstavljeni su rezultati vezani uz europski projekt „IŠKULICĂ- ŠKOLICA jednakih mogućnosti u obrazovanju“ za pripadnike romske nacionalne manjine koji se provodio 15 mjeseci, od kolovoza prošle godine do studenoga 2019., a njegova ukupna vrijednost iznosila je nešto više od 1.600.000 kuna.

Nedostatak financija

Osim Međimurske županije kao nositelja, u projektu su sudjelovale i partnerske institucije – OŠ Jože Horvata Kotoriba, OŠ Orehovica, OŠ Podturen, OŠ dr. Ivana Novaka Macinec, OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica i Dječji vrtić Maslačak iz Murskog Središća.

Obuhvaćao je 175 učenika od prvog do četvrtog razreda u četiri školske ustanove koji su pohađali program produženog boravka, dok je za 148-ero djece bio osiguran prijevoz do predškole koja je provedena u šest školskih ustanova i jednom dječjem vrtiću.

– Djeci se ovim projektom omogućilo redovno izvršavanje školskih obveza poput pisanja zadaće i svladavanja nastavnog gradova, o čemu često nemaju mogućnosti kod kuće. S obzirom na nedostatak financija, vrlo je upitno u kojoj će se mjeri ovakve aktivnosti dalje provoditi, a polučile su odlične rezultate.

Stoga ključnim dionicima adresiramo pitanje: „Što dalje?“ i „Kako djeci omogućiti nešto što je korisno za njih, a što su primijetili učitelji i roditelji, budući da je prestalo financiranje?“ Evo, na kraju sve ovisi o dobroj volji pojedinaca, učitelja i škola koji se hrabro hvataju ukoštac s problematikom obrazovanja romske populacije – ističe Maja Odrčić Mikulić, voditeljica projekta „IŠKULICĂ- ŠKOLICA jednakih mogućnosti u obrazovanju“.

“Radim kao romski pomagač u OŠ Pribislavec i na početku mog rada morali smo kucati od vrata do vrata i moliti roditelje da djecu pošalju u školu. Danas je situacija potpuno drugačija.“

U okviru projekta zaposleno je osam učiteljica razredne nastave koje su provodile aktivnosti u devet grupa, s time da je samo jedna učiteljica bila zaposlena na puno radno vrijeme.

Iako se ravnatelj Osnovne škole u Orehovici Branko Sušec slaže da je ovaj projekt hvalevrijedan, brine ga što ne postoji kontinuirani sustav financiranja produženog boravka. Primjerice, u školi u Orehovici ovo je već drugi takav projekt, prvi je bio financiran također iz EU fondova prije šest godina.

– I ovaj je nažalost trajao godinu dana, a za dalje nemamo rješenja. O tome koliki je to dobitak za djecu i školu ni ne treba govoriti.

Dakle, zadržavamo djecu što dulje u nekom organiziranom sustavu i to nakon nastave gdje im je osiguran stručni nadzor. Osim toga što napišu zadaću, dodatno uče, igraju se i sve ono što produženi boravak nosi. Naravno, vrijedno je i to što u to vrijeme djeca nisu na ulici ili bez kontrole – ističe ravnatelj Sušec.

– Na kraju sve ovisi o dobroj volji pojedinaca koji se hrabro hvataju u koštac s problematikom obrazovanja romske populacije – ističe Maja Odrčić Mikulić

Održivost takvih projekata na duže razdoblje problem je s kojim je upoznata i Međimurska županija, čija je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i šport Blaženka Novak navela da „sve na kraju završi na Proračunu Međimurske županije i na aktivnostima ljudi koji u njoj rade“.

Rješenje vidi u angažiranju države koja je i zakonom zadužena za osiguranje obrazovanja pripadnika romske nacionalne manjine, koja bi trebala pokazati sustavno veći angažman nego što ga pokazuje u ovome trenutku.

– Naime, mi već 20-ak godina nastojimo ovaj problem sustavno riješiti da ne bismo morali te probleme rješavati svaki puta iznova kreiranjem novih projekata i borbom za njihovo financiranje jer to utječe na neprekidno izvođenje takvih aktivnosti.

Te aktivnosti imaju previše ciklički karakter, ovise o tome kad je moguće prijaviti neki projekt, kad se on odobri, kako se ta sredstva isplaćuju, a nije konačno rješenje – ističe pročelnica Novak i dodaje:

– Tu imamo dva problema, jedan je taj što ovakvim projektima Romima dajemo jedan nadstandard u obrazovanju, dakle romske obitelji dobivaju mnogo više od ostalih obitelji u smislu prijevoza, prehrane, nisu im toliko strogi imovinski cenzusi, ili ih uopće nema, kao što su za ostale obitelji. S druge strane, uz roditelje, netko drugi se brine o toj djeci: kako će doći u vrtić, kako će se vratiti iz vrtića, u produženom boravku također se netko brine o toj djeci, nije prepušteno samo općini i roditeljima, kao što je to prepušteno drugima.I sada svjedočimo dosta velikom pritisku da se za ostalu djecu organizira produženi boravak jer roditelji zapravo nemaju kud s djecom kad završi nastava ili prije nje – izjavila je pročelnica Novak.

Njezino je mišljenje da rezultati ovog projekta nisu onakvi kakve bismo očekivali jer još uvijek ima romske djece koja neredovito pohađaju nastavu i koja nisu u obitelji dovoljno motivirana za nastavak obrazovanja. To je posebice vidljivo u srednjim školama, ističe pročelnica, jer je srednjoškolsko obrazovanje krajnji rezultat obrazovnog procesa.

– Svi napore koje smo u tijeku osnovnoškolskog obrazovanja činili kao društvo te kao Županija i država, na kraju ipak ne pokazuju one rezultate koje smo očekivali. Veliki postotak učenika Roma napušta srednjoškolsko obrazovanje, iako moram pohvaliti državu da je jako dobro riješila poticaje učenicima u srednjim školama koji imaju osigurane stipendije, smještaj u domove i slično.

No, ipak se pokazuje jako velika potreba da se na nivou države aktivnostima, programima, podrškom sustavno riješi pitanje podrške u osnovnom obrazovanju – navodi Blaženka Novak.

Zamjenik predsjednika Vijeća romske nacionalne manjine Međimurske županije Elvis Kralj je zadovoljan rezultatima ovog projekta te smatra da je korisno organizirati aktivnosti poput ovoga produženog boravka.

– Moramo biti jako zadovoljni imajući u vidu da smo unatrag 10-ak godina imali dosta nizak odaziv romske djece u obrazovni sustav. Inače radim i kao romski pomagač u OŠ Pribislavec i na početku mog rada morali smo kucati od vrata do vrata i moliti roditelje da djecu pošalju u školu. Danas je situacija potpuno drugačija, sva su obuhvaćena osnovnoškolskim i srednjoškolskim obrazovanjem, imamo kvalitetne predškole koje pripremaju djecu da usvoje sve moguće vještine koje će im biti korisne za praćenje redovnog nastavnog programa – zaključuje Elvis Kralj.

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje