Povežite se s nama

Život i društvo

Promišljanje učiteljice Marije Kramarić: “U ovoj krizi jasno se vidi kako je škola živi organizam!”

Objavljeno:

- dana

Biti odgojno-obrazovni djelatnik u doba virusa COVID-19 novo je iskustvo za sve djelatnike u odgoju i obrazovanju.

Svoje je promišljanje o školi na daljiinu s Regionalnim tjednikom podijelila učiteljica Marija Kramarić iz Osnovne škole Petrijanec –  županijska povjerenica sindikata „Preporod“ za Varaždinsku županiju.

Pismo naslovljeno s „Glasno promišljanje jedne učiteljice na temelju konkretnih iskustava“ prenosimo u cijelosti.

Sredinom ožujka 2020., od kada smo doslovno preko noći započeli s oblikom tzv. online nastave – „Škole na daljinu“, prestala su vrijediti zlatna pravila rada, ponašanja i djelovanja u odgojno-obrazovnim ustanovama čija je temeljna paradigma upravo živi, osobni susret djeteta i njegovog učitelja/učiteljice. O kompleksnosti situacije zbog virusa Covid-19, a  koja je zadesila apsolutno cijeli svijet, ne treba puno dodatno objašnjavati nego iznova podcrtati činjenicu tj. naglasiti da je vrijeme neizvjesnosti nešto što će nas očito još dugo vremena pratiti. U ovoj iznimnoj situaciji, koja doslovno briše dosadašnji ritam i stil življenja svih nas, nijedna služba i profesija nije ostala nedodirljiva. Sagledavajući cjelokupnu situaciju u odgojno-obrazovnom sustavu, nakon odrađenih 6 tjedana online nastave i najave mogućeg povratka u školske klupe učenika nižih razreda i njihovih učitelja/učiteljica sredinom svibnja te uzimajući u obzir sve javno dostupne dnevno-političke izjave i komentare, smatram da se mišljenje nas profesionalaca iz školskog sustava, u ovakvim neizvjesnim vremenima treba više nego ikada KONKRETNO, JASNO I GLASNO čuti i najozbiljnije uvažiti. U suprotnom nema zdravog dijaloga i na djelu će biti tzv. slijepa poslušnost u ime lažne vladavine prava.

Iz učiteljskog konkretnog kuta gledanja, aktualna promišljanja odnose se na isticanje prave vrijednosti učiteljske profesije u životu mladog čovjeka te neslomljivost duha osobe učitelja/učiteljice u inim nedaćama života te odgovorno zagovaranje i podupiranje učiteljske profesije nasuprot kratkoročnim, teško održivim planovima i modelima podcjenjivanja učiteljske profesije.

U ovoj krizi jasno se vidi kako je škola zapravo ŽIVI organizam koji ima svoju pravu odgojno-obrazovnu svrhu ukoliko se susreti između djeteta, učitelja i roditelja događaju uživo. Zaista ni jedna druga alternativna verzija odgoja i obrazovanja, koliko god ona bila aktualna, moderna ili IN,  nije u stanju mladog čovjeka oblikovati i usmjeriti prema njegovom cjelovitom životnom potencijalu. U konačnici ni online nastava ne može djelatno funkcionirati bez osobe učitelja/učiteljice koji se online alatima, pokušavaju maksimalno prilagoditi potrebama svojih učenika i kroz takav oblik nastave ostvariti moguće odgojno-obrazovne ciljeve odnosno ishode učenja. Prava vrijednost učiteljske profesije u životu mladog čovjeka je nešto što ima univerzalnu i doživotnu vrijednost i snagu i koja se izdiže iznad svih aktualnih polemika, događanja i/ili obezvrjeđivanja kako u ovim nesigurnim vremenima tako i onda kada se želi umanjiti vrijednost službe tj. osobe učitelja/učiteljice kao zastarjelog modela poučavanja, a pogotovo kada se raspravlja o dodijeli pravedne plaće učitelju/učiteljici. Odgojno-obrazovni proces ili životni ciklus bit će toliko jak i sposoban preživjeti sve nedaće ukoliko će svi sudionici tog životnog ciklusa biti jednako cijenjeni, prihvaćani i upitani za mišljenje- DIJETE, UČITELJ, RODITELJ – od strane poslodavca tj. same države. Ne uspostave li se zdravi temelji za dijalog svih sudionika takvog kompleksnog procesa događat će se pogreške, nezadovoljstva i neuspjesi. Kome je to u interesu?! Tko si može dozvoliti donositi nepromišljene i loše odluke s dugoročnim posljedicama za budućnost cijele jedne mlade generacije učenika?! Valjda one strukture i osobe koje isključivo i u ovakvim nesigurnim vremenima traže puteve i načine kako sebe izvlastiti od odgovornosti i zacementirati na političkim položajima te pritom ostaviti privid uspješnog upravljanja i nošenja s krizom.

Kao što se zna i ova će „teška i neizvjesna vremena“ proći jer promjene su jedina konstanta ljudskoga života. Strukture, institucije i pojedinci su također podložni promjenama i/ili zamjeni. Ono što zasigurno ostaje živjeti dalje je neslomljivost duha osobe učitelja/učiteljice u inim nedaćama profesije i života. Mi učitelji/učiteljice preživjet ćemo i ovu krizu, već smo pokazali koliko smo prilagodljivi i spremni hrabro i odgovorno se nositi s nedorečenim, neizvjesnim i neprepoznatljivim situacijama. Nitko ne može slomiti kolektivni učiteljski duh. Mi znamo da smo upravo zbog djece/učenika i njihovih mladih života po profesiji to što jesmo kao što se danas JASNO vidi da djeca/učenici trebaju za rast u životu odgovornog učitelja/učiteljicu koji ih neće iznevjeriti, odustati od njih i bezglavo prepustiti stihiji života

U ovim povijesnim trenucima i aktualnoj situaciji nikad dosada viđene i zabilježene krize zbog virusa Covid-19, koji nas je doslovno preko noći katapultirao iz poznatih zona sigurnosti i očekivanja života, tzv. odgovorno zagovaranje i podupiranje učiteljske profesije nasuprot kratkoročnim, teško održivim planovima i modelima podcjenjivanja učiteljske profesije temeljna je zadaća svih nas djelatnika u sustavu. Iako nas ne žele čuti, JAVNO govorimo bez straha i ustručavanja. Upozoravajmo na sve nedorečenosti i neodrživost loših planova za koje iz iskustva možemo točno predvidjeti da neće biti dobri za naše učenike. Ako nas ponovno obezvrijede u pogledu pravedne plaće i nelogičnog, neodrživog rada, dajmo im do znanja kako smatramo da smo OPET obezvrijeđeni, podcijenjeni i stavljeni pred gotov čin. Ako ćemo biti stavljeni pred gotov čin ponovnog materijalnog obezvrjeđivanja i novog oblika degradiranja učiteljske profesije, dajmo im konačno do znanja sljedeće: USKORO ĆETE VI OSTATI DOMA, a mi učitelji dalje OSTAJEMO ZAJEDNO u službi našim mladima.

Učiteljica Marija Kramarić, OŠ Petrijanec,

županijska povjerenica sindikata „Preporod“ za Varaždinsku županiju

Život i društvo

Društvo građevinskih inženjera i tehničara Varaždin održalo godišnju skupštinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Društvo građevinskih inženjera i tehničara Varaždin održalo je u petak 22. ožujka, svoju redovnu godišnju skupštinu.

Ovogodišnja skupština, 65. po redu održana je u prostorijama hotela „Turist“ u Varaždinu. Na skupštini je od 167 redovnih i trenutno aktivnih članova bilo prisutno 72 člana.

Osim njih Skupštini su nazočili  uvaženi gosti, predstavnici DGIT Međimurje, zatim Nina Lovrec Dražin, dipl. ing. građ., predsjednica Hrvatske komore inženjera građevinarstva, Nenad Petrović, mag. ing. geoing. predsjednik Hrvatskog društva inženjera geotehnike te Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj koji su se prigodnim pozdravnim govorima obratili svima prisutnima.

Samu skupštinu vodila je u svojstvu članice DGIT Varaždin, Mirna Amadori, dipl. ing. građ, aktualna predsjednica Hrvatskog saveza građevinskih inženjera. Na Skupštini su podnesena sva izvješća koja su jednoglasno prihvaćena, te su doneseni i usvojeni plan rada i financijski plan za ovu godinu.

Nakon Skupštine organizirana je već tradicionalno zajednička večera i druženje uz pratnju tamburaša.

Nastavite čitati

Život i društvo

Prijemom roditelja i novorođenih beba započelo ovogodišnje obilježavanje Dana Općine Maruševec

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uoči blagdana svetog Jurja, zaštitnika Općine Maruševec u prostorijama Općine Maruševec načelnik Mario Klapša ugostio je roditelje i bebe koje su se rodile u posljednjih nekoliko mjeseci od zadnjeg primanja krajem prošle godine.

Općina Maruševec bogatija je za deset stanovnika čijim je roditeljima u ovoj slatkoj prigodi načelnik Klapša čestitao na prinovama u nadi da će oni svoje djetinjstvo, odrastanje i život pun zdravlja i uspjeha ostvariti na području Općine.

– Maruševec je danas sredina koja aktivno o svojim stanovnicima vodi brigu od njihovog rođenja. Demografska slika Hrvatske je nažalost sumorna, zato su od posebne važnosti upravo mlade obitelji kojima Općina Maruševec izlazi u susret kroz čitav niz potpora. Naknade za novorođene bebe, sufinanciranje cijene dječjih vrtića, autobusnog prijevoza učenika, produženog boravka u školi, škole plivanja, nagrade za darovite učenike, stipendije i druga ulaganja u školstvo samo su neke od mjera kojima nastojimo privući i zadržati mlade ljude u našoj zajednici – istaknuo je prigodom druženja s mladima načelnik Mario Klapša.

Uoči prijema, Općina Maruševec je svojim mladim obiteljima uputila prigodne financijske potpore za novorođenčad u iznosu od 275 eura za prvo, 350 eura za drugo i 500 eura za svako sljedeće dijete.

Uz ranije spomenute mjere, Općina Maruševec je i ove godine osigurala proračunska sredstva za mlade koje na ovom području žele nastaviti ili krenuti u obiteljski život kroz potpore za kupnju ili adaptaciju nekretnina.

Također, kroz dosad značajna ulaganja u novu Stambenu zonu u Donjem Ladanju, u narednom periodu pružit će se svim zainteresiranima infrastrukturno opremljeni prostor za formiranje novih stambenih jedinica, budući da interes za ostanak i doseljavanje na područje Općine Maruševec ne jenjava.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje