Povežite se s nama

U fokusu

Propast Čačićevog Coninga: prodane nekretnine na Ugljanu, na bubnju hotel Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Kroz stečajni postupak za tvrtku Coning, koju je svojevremeno osnovao bivši ministar gospodarstva i varaždinski župan Radimir Čačić, ovih je dana putem javne dražbe prodan manji dio apartmanskog naselja Zelena punta u Kukljici na otoku Ugljanu.

Naime, rješenjem Trgovačkog suda u Varaždinu, šuma od oko 5000 metara četvornih i zgrada od 541 kvadrata dosuđeni su 20. studenoga razlučnom vjerovniku, zagrebačkoj tvrtki Adriatic Tourist Resorts. Riječ je o tvrtki u vlasništvu slovačkog JS Capital Managementa, koja je  ponudila najvišu cijenu – 2.881.998 kuna, dok je ona procijenjena iznosila 3.842.664 kuna.

Dodajmo da su još dvije veće nekretnine Apartmanskog naselja Zelena punta, ukupno vrijedne više od 32 milijuna kuna došle do drugog kruga javne dražbe. No,  tu će im početna cijena pasti na polovicu vrijednosti.

Istu sudbinu doživjet će i hotel Trakošćan, za kojeg je 14. listopada 2020. godine zaključena 1. elektronička javna dražba za prodaju nekretnine. Za hotel Trakošćan koji se prodaje kao cjelina, na toj dražbi nije zaprimljena ni jedna valjana ponuda, te je FINA  nastavila s provođenjem 2. elektroničke javne dražbe. Tako drugi krug nadmetanja za nekretnine Coninga  počinje dan prije Badnjaka, 23. prosinca, i trajat će do 8. siječnja 2021. godine.

Podsjećamo, sudska rješenja temeljem kojih se rasprodaju nekretnine bivše Čačićeve tvrtke uslijedila su u lipnju 2018. godine, nakon otvaranja stečaja Coninga koji je više od 700 dana imao blokiran račun, s obvezama naraslim na čak 22,7 milijuna kuna.

Iz zadnjeg izvještaja o stanju sudskih spisa (do 30. studenoga 2020. godine) koji se odnose na ovu tvrtku, nekad povezanu s aktualnim varaždinskim županom, proizlazi da je na različitim sudovima u tijeku ili pred završetkom čak 20-ak sudskih postupaka u kojima je Coning tuženik ili pak tužitelj.

Kazneno djelo protiv gospodarstva

Među slučajevima koji su u tijeku, ističe se onaj Stjepana Ptičeka, bivšeg direktora s Coningom povezane tvrtke CONECO. Naime, presudom Županijskog suda u Varaždinu od 12. lipnja ove godine, njemu je kao odgovornoj osobi u društvu Coning d.d. „za kazneno djelo protiv gospodarstva određena kazna zatvora u trajanju od dvije godine uz djelomičnu uvjetnu osudu“.

Također mu je naloženo platiti društvu Coning d.d. – u stečaju (imovinsko pravni zahtjev) iznos od čak 643.000 kuna. Na spomenutu presudu okrivljenici su uložili žalbu, o kojoj još nije odlučeno.

Stjepan Ptiček je, podsjećamo, kod otvaranja postupka predstečajne nagodbe 2013. godine, bio predsjednik uprave Coninga d.d., i već tada se naslućivalo da će većina od oko 688 vjerovnika ostati kratkih rukava.

Da je tome tako, vidi se iz rezultata podnesenih tužbi radi osporavanja tražbine tuženika, pa se primjerice, čak ni varaždinska ispostava Porezne uprave nije uspjela naplatiti za iznos od 8.9 milijuna kuna.

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje