Povežite se s nama

U fokusu

Provjerili smo isplati li se u šoping u Mađarsku: Ulje stoji 10 kuna, mlijeko 5 kuna, kilogram pilećih prsa 28 kuna…

Objavljeno:

- dana

Za 250 kuna napunili smo kolica, jeftinije su tjestenine, instant-kave, sokovi, pivo, mineralna voda, slatkiši, grickalice te konzervirana hrana

Opet se isplati kupovati u Mađarskoj. S rastom inflacije rastu i cijene hrane i ostalih potrepština, a dok se u Hrvatskoj vodi rasprava hoće li litra ulja skočiti na 40 kuna, u mađarskim trgovinama i dalje se prodaje po 10 kuna.

Varaždinci, Međimurci i Podravci već neko vrijeme prelaze granicu u namjeri da uštede, kako tvrde. Za 250 kuna iz mađarskih trgovina izađu s punim kolicima namirnica. Isplati se, kažu, po ulje, mlijeko, meso, sokove… Odlučili smo provjeriti te tvrdnje, pa smo se u subotu zaputili u Mađarsku.

Iako je hrvatska Vlada od 1. travnja smanjila PDV na neke prehrambene i neprehrambene proizvode, građani to gotovo i ne osjete, učinka nema, a cijene i dalje rastu.

Nažalost, u Hrvatskoj je malo proizvoda koji su zbog nižeg PDV-a minimalno pojeftinili, a mnogo je više onih koji su zbog toga (minimalno) manje poskupjeli.

S druge strane, u Mađarskoj su redovne cijene velikog broja prehrambenih artikala otprilike na onoj razini na kojoj su u hrvatskim trgovinama kada su ti artikli na akciji, ili čak i niže od toga.

Na prijelazu Goričan u popodnevnim satima bila je poprilična gužva, a kolonu vozila stvorili su većinom Mađari, Česi i Poljaci koji su se vraćali s neke od hrvatskih turističkih destinacija. Trgovine subotom u Mađarskoj rade do 21 ili čak 22 sata, ali ako želite izbjeći gužve na granici, bolje je krenuti u jutarnjim satima.

Gužve na granici

Nakon malo dužeg čekanja i prelaska granice zaputili smo se prema Nagykanizsi (Velika Kaniža), gradu udaljenom dvadesetak kilometara od Goričana.

Ondje je zaista velik izbor trgovina, a hrvatskim kupcima najdraži su trgovački lanci Penny, Tesco i Lidl.

Spomenimo i da svi ti trgovački lanci imaju svoje online kataloge, pa cijene možete provjeriti i prije polaska. Cijene su, naravno, istaknute u forintama, ali može se plaćati karticama. Oni iskusniji su nas prethodno upozorili da se ne isplati mijenjati kune ili eure u forinte, posebno ne na ulici ili u manjim mjenjačnicama. Inače, prema srednjem tečaju HNB-a, 1000 mađarskih forinta je 18,78 kuna.

Ulje za 10 kuna, mlijeko za 5 kuna

Što se cijena u trgovinama tiče, zaista ugodno iznenađenje. Izdvojili smo ono što se najviše isplati. Primjerice, za litru suncokretovog ulja trebate izdvojiti 10,31 kunu, litra mlijeka s 2,8 % mliječne masti stoji 5,05 kuna, a kilogram pilećih prsa bez kostiju 28,15 kuna. Jeftinije su i tjestenine, instant-kave, sokovi, pivo, mineralna voda, slatkiši, grickalice te konzervirana hrana, a ono što posebno iznenađuje je da se na policama mađarskih trgovina za manju cijenu nude i prehrambeni artikli koji se proizvode u Hrvatskoj (tuna, sol, začini…).

Jeftinija kava, sokovi, pivo…

Za pakiranje instant-kave Nescafé 3u1 u Hrvatskoj plaćamo između 18 i 20 kuna, na akciji od 10 do 14 kuna. U Mađarskoj ista ta instant-kava bez akcije stoji 8,81 kunu. Pola litre mineralne vode u Mađarskoj možete kupiti za 1,22 kune, a dvije litre za svega 1,86 kuna.

Imamo dobre vijesti i za ljubitelje piva. Limenku od pola litre svijetlog piva možete pronaći već za svega 2,5 kuna, a najviše do 5 kuna. Što se pak sokova tiče, može se naći gaziranih za 3,74 kune za dvije i pol litre, a ako ste malo izbirljiviji, i Coca-Cola je jeftinija. Primjerice, pakiranje od četiri boce po dvije litre u Mađarskoj se može kupiti za 28 kuna.

Jezična barijera

Kao nedostatak, osim gužve na granici, izdvojili bismo jezičnu barijeru. Većina ljudi ondje ne govori ni engleski, a većina proizvoda ima natpise samo na mađarskom. Međutim, kalkulator na mobitelu će vam ionako trebati jer su cijene istaknute u forintama, pa usput možete uključiti i online prevoditelj. Spomenimo i da pojedine trgovine imaju ograničenja pa, primjerice, ne možete kupiti više od pet litara ulja po osobi ili pak pet kilograma mesa. No, kad sve zbrojimo i oduzmemo, zaključak je da se zaista isplati u Mađarsku u šoping.

Mađari imaju jeftinije gorivo, ali je MOL uveo ograničenja

Mađari znatno manje plaćaju gorivo, ali MOL je u petak objavio da će građanima ograničiti kupnju goriva na 50 litara dnevno kako bi se osiguralo dovoljno benzina i dizela u razdoblju pojačane potražnje zbog turističke sezone i žetve.

Podsjetimo, Vlada je zamrznula cijene benzina i dizela na 480 forinta po litri. Prema srednjem tečaju HNB-a, to je oko 9 kuna. Ta cijena vrijedi isključivo za državljane Mađarske.

Prošlog tjedna i hrvatska Vlada ponovno je fiksirala cijene goriva.

– Izmijenili smo uredbu, fiksirali najviše maloprodajne cijene na benzinskim postajama koje se ne nalaze na autocestama na postojećih 13,50 za benzin, na 13,08 za dizel te na 9,45 za plavi dizel – rekao je prošlog tjedna premijer Andrej Plenković.

U Sloveniji ulje skuplje, ali jeftinija hrana za pse, mineralna, pivo…

Prema informacijama koje smo dobili, isplati se u šoping i u Sloveniju. Prema riječima ludbreškog novinara Nevena Jerbića, ako ništa drugo, isplati se tamo otići po hranu za kućne ljubimce.

– Isti trgovački lanac, druga država, druge cijene – govori nam Jerbić. On se, naime, zaputio u slovenski Spar, gdje je za hranu za pse izdvojio manje od eura. Konkretnije, ista konzerva hrane u slovenskom Sparu stoji 6,70 kuna, a kod nas je na akciji 11 kuna. Jeftinija je, kaže, i Jamnica te pojedine vrste piva i neki prehrambeni artikli. S druge strane, ulje je ondje skuplje.

– Jamnica je u Sloveniji 3,5 kuna, ovdje je 6 kuna, a Lino Lada je čak upola jeftinija u Sloveniji.

– Kako su neki proizvodi iste trgovine uz dvostruko skuplju radnu snagu gotovo upola jeftiniji? – zapitao se Jerbić. Na isti takav slučaj naišli smo i u mađarskim trgovinama. Isti trgovački lanci, ali velika razlika u cijenama.

Gužva na graničnom prijelazu Goričan
Cijena ulja u Hrvatskoj iznosi 18,99 kuna, u Mađarskoj 10,31 kunu
Litra mlijeka u Mađarskoj se može naći za 5 kuna
U Mađarskoj je instant-kava čak 10 kuna jeftinija
Cijena pilećih prsa bez kostiju u Mađarskoj iznosi 28,15 kuna, a u nekim našim trgovinama prodaje se za čak 84,99 kuna
Dvije litre gazirane vode stoje manje od 2 kune
Limenka od pola litre piva može se naći za nešto više od 2 kune

U fokusu

Treće poskupljenje cigareta u samo mjesec dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novo poskupljenje cigareta na hrvatskom tržištu, treće po redu od početka ožujka.

Nakon Tvornice duhana Rovinj i kompanije Philip Morris Zagreb, dizanje cijena najavila je i tvrtka  JT International Zagreb, i to za 10 eurocenti po kutiji.

JT je prijavio povećanje maloprodajnih cijena za određene marke cigareta  i prijave maloprodajnih cijena za nove marke pod brandom Camel. Nove cijene stupaju na snagu u srijedu, 3. travnja.

Sobranie će po novome stajati 4,90 eura, Camel 4,30 eura, Camel legend 4,10 eura, Camel compact 4,20 eura, Winston 4,20 eura, Benson & Hedges 4,10 eura te LD 4,20 eura.

Cijene su povećane između 2 i 2,5 posto, ovisno o vrsti cigareta, ali sve su, bez iznimke, skuplje za 10 eurocenti. Za toliko su cijene digli i TDR te Philip Morris. Ima li tu možda posla za Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja?

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Većina učenika je ispod osnovne razine znanja hrvatskog jezika: ˝To je zbog novih tehnologija˝

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, komentirao je, među ostalim, rezultate nacionalnog ispita u školama.

Nacionalni ispit iz 2023. pokazao je poražavajući podatak da je u hrvatskom jeziku najviše učenika bilo ispod osnovne razine.

-Djelom je to točno, a to je zato jer se odnosi na pisani zadatak. Zbog suvremenih tehnologija naši učenici se sve lošije pisano izražavaju, ali mi upravo na otme inzistiramo, na učeničkoj pismenosti materinskog jezika. Stvari se neće lako popraviti, na društvenim mrežama učenici, kao i svi mi, komuniciraju skraćenicama i anglizmima – rekao je Filipović u Novom danu na N1 televiziji.

I fizika je imala najgore ocijene.

-To je na državnoj maturi. To je jedan višegodišnji problem jer je ona loše stručno zastupljena u školama zbog tržišta koje je fizičare usmjerilo u neka druga profitabilnija zanimanja. Pitanje je u kojoj je mjeri težina zadataka primjeran usvojenom znanju, a treba uzeti u obzir da je ona izborni predmet i da ju polažu i oni kojima ne polaganje neće donijeti nikakvu štetu, kao što je obveznim predmetima, naveo je.

Filipović kaže da ovi rezultati nemaju nikakav utjecaj na upise u srednje škole, ali da su dobar pokazatelj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje