Povežite se s nama

U fokusu

Zavod za javno zdravstvo: “Prskanje komaraca zrakoplovima je neučinkovito i loše za okoliš te zdravlje ljudi!”

Objavljeno:

- dana

Na nedavno održanom Kolegiju gradonačelnika i načelnika općina bilo je riječi i o suzbijanju komaraca na području Međimurske županije.

Međimurski župan Matija Posavec je zbog nezadovoljstva dijela građana načinom kako općine i gradovi u Međimurju provode dezinsekciju već ranije zatražio obrazloženje od Zavoda za javno zdravstvo kako se provode mjere suzbijanja komaraca te poslao pismo Vladi u kojem je zatražio financijsku pomoć za tretiranje. Tako je i na sjednici Vlade RH 27. lipnja usvojen zaključak kojim će se odobriti financijska pomoć općinama i gradovima, koji će u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Međimurske županije izraditi način ponovnog suzbijanja komaraca na području Međimurja. Spomenut je plan tretiranja komaraca u kolovozu pomoću zrakoplova, na što su se oglasili brojni pojedinci i udruge.

Nedostatak strategije

– Krajem lipnja došlo je do vrhunca najezde komaraca u Osijeku te na području Vukovara, gdje su ih tretirali avionima. Žalosna je činjenica što se to učinilo zbog traženja javnosti, a ne zbog preporuke struke. malo se govorilo o razlozima takve najezde, koji su, osim nepovoljnih vremenskih prilika, uključivali i činjenicu da neke jedinice lokalne samouprave nisu pravovremeno tretirale larve komaraca na proljeće. Određeni gradovi i općine nisu izdvojili novčana sredstva za navedeno. Prskanjem pomoću zrakoplova stradaju i svi ostali zaprskani insekti, kao i brojni drugi organizmi koji se njima hrane. Koliko je u konačnici prskanje avionima potencijalno štetno i za ljude – o tome nije bilo riječi, što je sramotno. Istovremeno se čudimo kamo su nam nestale krijesnice i zašto su brojni korisni oprašivači pred izumiranjem. Nevjerojatno je i kako brojne općine u Hrvatskoj nemaju dugoročni plan suzbijanja komaraca, ne izdvajaju sredstva za larvicidna tretiranja i edukaciju svojih građana, pa čak i krše Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, budući da nemaju sporazum o nadzoru s Zavodom za javno zdravstvo. Sramotno je i to da se u RH u glavnini metode suzbijanja svode na adulticidna tretiranja koje se u EU smatraju zastarjelim, a u nekim državama su čak i zabranjeni. Slovenija ima potpuno zabranjene sve oblike adulticidnog tretiranja, i avionima i automobilima. Ova država, zaslužna između ostalog i za proglašenje Međunarodnog dana pčela, itekako brine o svom okolišu i svojim građanima provodeći suvremenije mjere suzbijanja komaraca.

Larvicidno tretiranje provodi se u Međimurju u minimalnim razmjerima: samo sedam općina ima sporazum o nadzoru sa Zavodom, stoga pozivam načelnike općina da se jave Djelatnosti za zdravstvenu ekologiju (Zavod za javno zdravstvo MŽ) radi izrade programa mjera prema zakonskoj obvezi i da se pravovremeno krene u larvicidno tretiranje komaraca da nam se ne bi događale prevelike najezde komaraca – kaže Silvija Kolar-Fodor, predsjednica Udruge “Biovrt – u skladu s prirodom”.

Silvija Kolar-Fodor predsjednica je Udruge “Biovrt – u skladu s prirodom”

U Hrvatskoj trenutno vlada najezda poplavnih komaraca, koji zapravo i nisu zabilježeni kao prenositelji bolesti. Ova vrsta komaraca ima samo jednu generaciju godišnje. Pojavljuju se u velikom broju za kišnih godina s visokim vodostajem rijeka i nezgodni su jer se pojavljuju u rojevima. Populacija će im se prirodno smanjiti, ako se nastavi vruće i suho vrijeme.

– Provođenjem larvicidnih mjera, najčešće korištenjem biološkog preparata BCI vrlo je važno, jer se time sprečava izlet odraslih komaraca. Preparat je usko specifičan i ekološki prihvatljiv te djeluje samo na ličinke komaraca. Provođenje adulticidnih mjera najčešće se koristi kad je velik broj komaraca već prisutan u okolišu i to često zbog pritiska javnosti. Adulticidne dezinsekcije nisu usko specifične i obično uništavaju sve insekte u trenutku primjene u okoliš. Mnogo je razloga protiv korištenja zrakoplova za adulticidnu dezinsekciju i većina ih je zemalja zabranila, dok su neke zemlje općenito zabranile adulticidne postupke zbog velikih neželjenih učinaka na okoliš i insekte (Slovenija) – kažu iz Djelatnosti zdravstvene ekologije Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, naglašavajući važnost edukacije građana. Dodaju da je, ako se sve navedeno uzme u obzir, avionsko tretiranje komaraca nepoželjno zbog svojih loših strana i slabe učinkovitosti te negativnog utjecaja na okoliš.

Svi smo odgovorni!

– Sredinom kolovoza očekuje se povećani broj urbanih komaraca. Za smanjenje urbanih komaraca koji mogu prenijeti neke od zaraznih bolesti svi smo odgovorni. Upravo oni se razmnožavaju u ljudskom okruženju: u septičkim jamama, bačvama, kantama s vodom i slično. Za njih ne trebamo avione, nego edukaciju i manja novčana sredstva. Trebamo mrežice na ozrakama septičkih jama, poklopce na bačvama za skupljanje kišnice, mijenjati vodu svakih tjedan dana, jer za ljetnih vrućina komarac se razvije u vodi za desetak dana. Stoga mi je gotovo nevjerojatno čuti da se u Međimurju planira prskanje avionima sredinom kolovoza, kad više neće biti aktualni poplavni, nego urbani komarci. Prskanje avionima za njihovo je suzbijanje najmanje učinkovita metoda i neučinkovito trošenje novaca poreznih obveznika jer govorimo o milijunskim iznosima za metodu koja će ugroziti biosustav i zdravlje građana – dodaje Kolar-Fodor.

Prvom mjerom borbe protiv komaraca smatra edukaciju, koju kontinuirano provodi ZZJZ putem letaka i članaka o komarcima na svojim mrežnim stranicama. Na njima možete naučiti sve o vrstama komaraca koje se pojavljuju kod nas te kako svi mi možemo doprinijeti smanjenju populacije komaraca u vlastitom kućanstvu. Najučinkovitija tehnologija kontrole uništavanje ličinki komaraca, dodaje Silvija, su larvicidi, koji su bezopasni za okoliš i djeluju ciljano samo na komarce. Najveći učinak daje korištenje ledenih granula. To je biološki preparat koji se miješa s vodom kao nosačem, djeluje isključivo na ličinke komarca i ni na što drugo te nije štetan za ljude, ni za životinje. Upotreba bezopasnih larvicida najčešća je u zapadnom svijetu – i upravo s tom tehnologijom neka su poplavna područja poput naših, poput područje rijeke Rajne danas područja s minimalno komaraca. Uz tu mjeru redovito se provodi i mjera edukacije građana, ali i kažnjavanje građana koji “uzgajaju” komarce doma. Prema riječima struke, kontrola odraslih komaraca zastarjela je tehnologija i samo privremeno gašenje požara, provodi se samo radi propusta u odrađivanju larvicidnih tretmana.

Neučinkovito tretiranje

„Adulticidni tretman je skup, a uništava samo odrasle komarce, tako da neće polučiti potrebne rezultate, jer preživljavaju ličinke iz kojih će se razviti odrasli komarci. Preporučuje se samo u slučajevima ogromnog broja komaraca, no i tada ima kratkotrajni učinak!“ – stoji na web stranicama Zavoda za javno zdravstvo. Prilikom prskanja pomoću aviona, mjesto tretiranja je ograničeno jer se ne smije prskati iznad naselja i zaštićenih područja. Tako su uništeni samo oni komarci koji su na ruti prskanja – što je vrlo neučinkovito. Pritom se mora paziti na vrijeme prskanja, koje se provodi rano ujutro ili kasno navečer kad ima najviše komaraca, i kad vani nema puno korisnih oprašivača. Pčelarima se javlja da zatvore svoje košnice u vrijeme prskanja, no u to vrijeme izlijeću i drugi korisni insekti, koji su otrovani nakon zaprskavanja. Insekticidi kojima se prskaju odrasli komarci, ovisno o vrsti, mogu biti štetni za ljude, a osobito trudnice, dojenčad i djecu do dvije godine.

– Rješenje protiv urbanih komaraca koji prenose zarazne bolesti nije u prskanju avionima, nego u svima nama! – zaključuje predsjednica “Biovrta” Kolar-Fodor. Što svaki pojedinac može napraviti potražite na web stranicama i letcima Zavoda za javno zdravstvo.

Kako su i koliko gradovi i općine ove godine tretirali komarce?

Mursko Središće

Gradonačelnik Murskoga Središća Dražen Srpak kaže da se na području njihova Grada larvicidni tretmani provode već niz godina:

– Do prije godinu-dvije Grad Mursko Središće je bila jedina jedinica lokalne samouprave na području Međimurja koja je u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo, koji vodi monitoring komaraca, provodila provedbeni plan za njihovo tretiranje. Larvicidni tretmani su najuspješniji instrument te borbe, no zbog konfiguracije terena neka su mjesta (područje Fusek, neka područja uz Muru) nedostupna za takvo tretiranje pa smo povremeno prisiljeni provoditi i adulticidno tretiranje. Ove smo godine larve tretirali dva puta, a odrasle komarce čak četiri puta. Osnovni problem u Međimurju je nedostatak jasne strategije i koordinacije među JLS: larve bi se trebale tretirati svugdje! Trebali bismo se dogovoriti i sa susjedima preko granice: valjalo bi uspostaviti i neko tijelo koje bi kontroliralo i koordiniralo te akcije. No, najvažnije je u svemu tome promijeniti svijest ljudi!

Sveti Martin na Muri

– Općina Sveti Martin na Muri je o svom trošku ove godine dvaput adulticidno tretirala komarce te time pokušala ublažiti situaciju na terenu u suradnji sa Zavodom za javnom zdravstvo te Bioinstitutom iz Čakovca. Treće tretiranje je također izvršeno, no taj trošak ide na teret državnoga Proračuna. Problem komaraca i njihove brojnosti ovim načinom samo je privremeno, kratkotrajno i, usudio bih se reći, “vatrogasno” rješenje, posebice zbog specifičnosti terena uz rijeku Muru te blizinu granice sa Republikom Slovenijom, gdje ne postoji mogućnost djelovanja na sličan način. Daljnje aktivnosti i radnje diktirat će uvjeti u prirodi te će se u tom slučaju postupiti nekom od dostupnih mjera. Smatram da ovom problemu treba pristupiti sveobuhvatno, za područje čitave regije, po mogućnosti mjerama koje će brojnost komaraca smanjivati već u stadiju larve, za što postoje iskustva zapadnih zemalja Europske unije, uz konsenzus mjerodavnih tijela te u suradnji sa lokalnom i regionalnom zajednicom! – kaže načelnik Svetog Martina na Muri Dražen Crnčec.

Belica

– U Gardinovcu je provedena prevencija razvoja komaraca, to jest, bacanjem tableta u močvarne vode i prskanjem su uništena mlada legla na rubnim močvarnim dijelovima naselja. U Gardinovcu i na Belici Bioinstitut je proveo dva tretiranja. Je li to optimalno rješenje? Zasad drugo nemamo, dakle tako je, kako je. Ako je župan nekoga drugog mišljenja, vjerojatno se s nekime konzultirao – smatra belički načelnik Zvonimir Taradi.

U fokusu

Milanović: Ovo nije državni udar, ovo je samo priprema. Hoće li mi uzeti putovnicu? Ti ljudi su opasni

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što se danas oglasio Ustavni sud, reagirao je i predsjednik Zoran Milanović.

Ustavni sud: Milanović ne može biti ni mandatar ni premijer!

Prvo se oglasio na svom Facebooku gdje je objavio fotografiju te napisao: Danas u 17 sati reći ću vam što mislim o onome što je u ime Ustavnog suda danas rekao HDZ-ovac Miroslav Šeparović. A do tada pogledajte kako HDZ donosi odluke tzv. Ustavnog suda.

Potom je na konferenciji za medije istaknuo da želi umiriti građane.

– Želim umiriti građane koji su ljuti. Volja građana će odrediti izvršnu vlast, a sigurno neće suci Ustavnog suda. Prije mjesec dana mogli su prijetiti, a ja sam se držao uputa i nisam htio ugroziti šanse SDP-a. To je bila prijetnja koja je mogla prouzročiti materijalne posljedice. Međutim, na Ustavnom sudu mogu govoriti što žele, ali ne mogu ništa napraviti! – rekao je Milanović.

Dodaje da Ustavni sud ne može ništa protiv volje građana.

– Reći ću samo da protiv toga nema pravnog lijeka. To je volja građana, Ustavni sud tu ne može ništa. Drugo, ne bih se složio da je ovo državni udar, ovo je priprema za udar. Ovo je samo priprema Ustavnog suda da Plenković dobije Sabor. Prije nego što krenemo razgovarati tko je mandatar, jako je važno da se konstituira Sabor. To su dva odvojena procesa. Ja moram sazvati konstituiranje 20 dana od objave službenih rezultata – rekao je Milanović,a prenosi Jutarnji list.

– Sabor može mijenjati zakone, donositi nove zakona, može u okviru Ustava raditi što hoće – promijeniti izborne zakone, ukinuti Lex AP, ali ja tu neću sudjelovati. Pozivam sve koji su do izbora biti antikorupcijska koalicija, koji su glasali protiv skandaloznih mjera, da pokažu dosljednost. HDZ će imati barem potpredsjednika Sabora, ali predsjednika ne. Ovo nije priča o meni, ja sam predsjednik Republike, ja ću poštivati Ustav, a mandat će dobiti samo onaj sa 76 potpisa – rekao je Milanović i dodao da će volja građana biti poštivana i da se tu Ustavni sud ne može ispriječiti.

– Hoće li mi zabraniti političko djelovanje? Hoće li mi uzeti putovnicu? Što je sljedeće? Ti ljudi su opasni, tako više ne može dalje. Hrvatski ljudi su glasali protiv toga. Onaj tko skupi većinu, taj će voditi našu zemlju za koju se isplati boriti – zaključio je Milanović.

–Ja ću čekati dok se većina skupi, tu su razumni rokovi. Postoji mogućnost da se akteri dogovore, razumijem stavove stranaka, ali situacije je komplicirana i teška. Ako Sabor ne bude uspješan, može se raspustiti. Nije da prijetim. Nadam se da se to neće dogoditi – rekao je na kraju.

Nastavite čitati

U fokusu

Ustavni sud: Milanović ne može biti ni mandatar ni premijer!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Danas je održana izvanredna sjednica Ustavnog suda oko rezultata izbora i angažmana predsjednika Milanovića na njima, nakon čega se predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović obratio javnosti.

– Upozorenjem od 18. ožujka pravodobno smo upozorili Milanovića da njegovo kandidiranje te isticanje njega kao kandidata je nespojivo s ustavnim položajem i načelom diobe vlasti. Upozoren je da mora odmah podnijeti ostavku ako se kandidira ili nastupa u javnosti kao budući kandidat. Pozivao je njega i SDP da odmah prestanu s aktivnostima, u skladu s Ustavom. Rečeno je i da će cijeli proces izbora biti pod strogim nadzorom. Ustavni sud primjećuje da je 20. ožujka DIP pozvao da se predsjednik suzdrži od direktnog sudjelovanja da se suzdrži te da se vodi računa o tome. Ustavni sud utvrđuje da je SDP postupao prema uputama, a Milanović se stavio u položaj sudionika izbora – rekao je Šeparović, a prenosi Jutarnji list.

Šeparović je rekao i da Milanović ne može biti mandatar Vlade ni premijer.

– Iako nije podnio ostavku, Milanović je nastupao kao kandidat. Takvim izjavama ne samo da nije poštivao upozorenja suda, nego je doveo u pitanje vladavinu prava. Stoga Ustavni sud utvrđuje da se predsjednik svojim izjavama i ponašanjem, doveo u poziciju da ne može biti mandatar za sastav buduće Vlade niti predsjednik Vlade, rekao je Šeparović.

– Te dvije pozicije se isključuju i upozoravamo sudionike svih izbora da pri predlaganju budućeg mandatara moraju biti svjesni te činjenice. I po potrebi donijet ćemo posebnu odluku. Ustavni sud od 18. ožujka nije htio dodatno utjecati na volju birača. Ovo priopćenje i upozorenje donijeli smo na sjednici, 9 sudaca bilo je za, 3 su bili protiv, a Ingrid Antičević bila je odsutna – rekao je.

Na pitanje novinarke može li Milanović dati ostavku pa biti mandatar, Šeparović je odgovorio da je on pravodobno upozoren.

– On ostavku nije podnio i sada je gotovo. Ne može više biti mandatar, Ustavni sud bi takvu odluku mogao poništiti. Po potrebi će Ustavni sud donijeti posebnu odluku – rekao je Šeparović.

– Ako 76 zastupnika želi da bude mandatar, Ustavni sud će odlučiti hoće li tu odluku poništiti običnom većinom i to na temelju općih nadzornih ovlasti kao čuvara Ustava i na temelju prethodnih upozorenja – napomenuo je Šeparović.

Rekao je da Milanović ne može biti mandatar ni u jednom slučaju “jer nije na vrijeme dao ostavku”.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje