Povežite se s nama

Kultura

Venodjalica: Prslafska škola, čakoska bolnica, Sv. Helena… negda su bili jihovi!

Objavljeno:

- dana

Obitelj Feštetić ili Festetić (mađarski Festetics) bila je hrvatska velikaška obitelj najvjerojatnije porijeklom iz Turopolja, o čemu, doduše, nema sačuvanih dokumenata.

Imala je članove ili rasprostranjene ogranke u više zemalja u okviru nekadašnje Habsburške monarhije (Hrvatskoj, Ugarskoj, Austriji, Slovačkoj, Češkoj) te izvan nje (Njemačkoj, Italiji, Argentini, Belgiji, Francuskoj i Nizozemskoj).

Početak loze?

Začetnikom loze smatra se Petar Feštetić, koji je rođen u drugoj polovici 15. stoljeća (oko 1480.) te je imao posjede na području Turopolja, jugoistočno od Zagreba. Njegovo ime spominje se u jednom protokolu (zapisniku) iz sredine 16. stoljeća, gdje se navodi njegovo ime kao “Petrus Ferztheschych”. U istom dokumentu spominje se da dolazi iz naselja Roženica, koje je danas administrativno u sastavu općine Pokupsko. O njegovu rođenju nigdje nije naveden datum ili barem godina, ali se iz podataka u spomenutom protokolu može zaključiti da je rođen u vrijeme vladavine hrvatsko-ugarskog kralja Matije Korvina (između 1458.-1490.), jer je podrobno opisao neke događaje koji su se zbili u vrijeme obitelji Korvin, čiji je posljednji izdanak, nezakoniti Matijin sin Ivaniš Korvin, umro 12. listopada 1504. godine.

Kupovina Međimurja

Juraj ili Đuro Feštetić živio je od 1754. do 1819. U Keszthelyju je osnovao Poljodjelski odgojni zavod Georgikon (djeluje do 1841.), trogodišnji veterinarski tečaj i gimnaziju u tamošnjem franjevačkom samostanu. Od grofova Althannâ 1791. je kupio gotovo cijelo Međimurje. Taj je posjed uz ostale u Ugarskoj naslijedio njegov sin Ladislav (1786.–1846.), koji je posjed Svetu Helenu (kod današnjega Šenkovca) kupio 1832. od obitelji Knežević.

Zet Erdődyja

Međimurje je od Ladislava naslijedio sin Juraj (1815.–1883.), oženjen groficom Eugenijom Erdődy (1826.–1894.), potpukovnik austrijske vojske, veliki župan županije Zala, kraljevski komornik i član magnatske kuće Ugarsko-hrvatskoga sabora. Bio je član ugarskoga Kraljevskog ministarskog vijeća (od 1868.) i ministar Vijeća na dvoru u Beču.

Uz njegovu potporu osnovano je 1855. dioničko društvo koje je preuredilo središnju zgradu dvora u Čakovcu u tvornicu šećera; djelovala je 1858.–70. bez većeg uspjeha. Na njegovu je majuru između Čakovca i Šenkovca sredinom 19. st. sagrađena zgrada s pseudogotičkim elementima, koja je 1919. pripala čakovečkoj općini te je u njoj osnovana preteča današnje Bolnice, a u istom stilu sagrađen je i novi dvor obitelji u Pribislavcu, kamo su se preselili 1855.

Alegorija borbe

Kada se 1855. preuređivao dvor u Čakovcu, dao je prenijeti na platno prizor s baroknog bareljefa, alegoriju borbe Ugarske i Hrvatske za ustav u doba Karla VI. (slika se nalazi u Muzeju Međimurja, a bareljef je uništen).

Dioničko društvo Slavonija, kojem je Eugen Feštetić prodao posjede i šume, isto je ono Društvo koje je zaslužno za notornu sječu Murščaka i legendarnog Adama

U njegovo vrijeme sagrađena je kapela sv. Florijana u Pribislavcu sa slikom sveca, koju je dao naslikati on ili njegov sin Eugen, nasljednik Međimurja. Nakon I. svjetskog rata, na temelju Zakona o agrarnoj reformi veći dio međimurskih posjeda razdijeljen je seljacima, a preostale posjede prodao je Eugen 1923. Dioničkom društvu Slavonija u Zagrebu.

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje