Povežite se s nama

U fokusu

Prva europska optužnica u Hrvatskoj podignuta protiv poljoprivrednika iz Belice, evo o kome se radi

Objavljeno:

- dana

Europsko tužiteljstvo nedavno je objavilo da je podiglo prvu optužnicu u Hrvatskoj, i to za subvencijsku prijevaru na štetu državnog Proračuna, te Europskoga poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, tešku nešto manje od milijun eura, piše Telegram.

Slučaj će se voditi na Županijskom sudu u Zagrebu koji je prema zakonu jedini nadležan za suđenja što ih pokreće Ured europskog tužitelja u Hrvatskoj. Telegram je neslužbeno doznao da je optužnica podignuta protiv Danijela Vinkovića, direktora u Poljoprivrednom obrtu Vinković iz Belice koji je osnovao njegov otac Zlatko Vinković.

Vinkovići se najviše bave proizvodnjom krumpira. Osim toga, proizvode i luk, češnjak, tikve, ciklu i kupus. Svi članovi obitelji, prema javno dostupnim podacima, uključeni su u rad obrta, a uz proizvodne imaju i značajne skladišne kapacitete.

Kompleks na Belici u kojem se nalazi Poslovni centar Vinković

Županijski sud u Zagrebu poslao mu je optužnicu kako bi na nju mogao odgovoriti, što je dio procedure prije nego što optužnica postane pravomoćna. Nakon što Vinković odgovori na nju i iznese svoje argumente, optužno vijeće odlučivat će je li optužnica osnovana. Ukoliko je potvrdi, počet će i suđenje.

Krivotvorena potvrda?

Vinković je krajem 2020. godine Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju podnio zahtjev za bespovratnom subvencijom: tražio je 7.439.500 kuna, od čega je 85 posto (6.323.575 kuna) ili oko 843.000 eura trebalo biti isplaćeno iz europskoga Proračuna, a ostatak (1.115.925 kuna) iz hrvatskoga.

Tužiteljstvo tvrdi da je okrivljenik među dokumentima što ih je poslao uza zahtjev za potporom priložio krivotvorenu potvrdu Porezne uprave o upisu u Registar poreznih obveznika, odnosno lažnim dokumentom prikazao je da ispunjava sve uvjete za prijavu, što prema optužnici nije bilo tako.

– Do zatražene isplate nije došlo jer je Agencija odbila zahtjev za potporom uočivši da okrivljenik ne ispunjava uvjete prihvatljivosti – navelo je u optužnici europsko tužiteljstvo.

Iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju potvrđuju da su sporni Vinkovićev zahtjev dobili.

– Korisnik Danijel Vinković javio se 2. prosinca 2020. na 7. natječaj za tip operacije 4.1.1 ‘Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava – ulaganja u skladišne kapacitete za krumpir’. Natječaj je bio raspisan 20. srpnja 2020. godine. Nakon provedene administrativne kontrole 10. ožujka 2021. izdana mu je Odluka o odbijanju – potvrdili su za Telegram.

Izravne potpore

Potvrđeno je da je od 2018. do danas Danijelu Vinkoviću isplaćeno 176.435,47 kuna izravnih potpora. Njegov otac puno duže dobiva potpore. Od 2012. isplaćeno mu je 3.989.608,22 kune.

– Ulaganje se odnosilo na kombajn za vađenje krumpira i luka, prskalicu za zaštitu bilja, opremu i softver za preciznu poljoprivredu, opremu i uređaje za skladištenje – navode iz Agencije. Još 609.811,96 kuna dobio je kao izravne potpore.

Telegram je kontaktirao optuženog Vinkovića, koji nije odgovarao na pozive. Javio se, međutim, njegov otac Zlatko Vinković.

– Moj sin je samo predao dokumentaciju na natječaj za te potpore. Već je za to uložio 200 tisuća kuna, a na kraju nije dobio ništa. Nije mislio mislio ništa ukrasti. Riječ je o novcu koji bi se isplaćivao u idućih nekoliko godina i sve to vrijeme moj je sin morao imati pozitivno poslovanje i zapošljavati mnoge radnike.

U protivnom bi na kraju čak morao tih sedam milijuna kuna vratiti. Istovremeno je trebao investirati svojih 11 milijuna kuna. Mnogi su, na žalost, već i morali vraćati novac od potpora, jer nisu mogli u ovoj zemlji dovoljno dugo uspješno poslovati – rekao je Telegramu Zlatko Vinković, naglašavajući da njegov sin nije bio svjestan da je napravio kazneno djelo.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje