Organizator “Dječjeg fašnika u Lepoglavi” poziva zainteresirane da se prijave za veselu povorku
Ove se godine maškare vraćaju na lepoglavske ulice, pa će tako će centrom Lepoglave, 19. veljače, ponovno prodefilirati dječja fašnička...
PROJEKT UDRUGE SLIJEPIH
Slušajući kako se zvuk odbija u prostoru, slijepe osobe se mogu lakše kretati i orijentirati. Mogu čak i voziti bicikl! Vještina određivanja položaja predmeta u prostoru pomoću zvuka zove se eholokacija i dosad se nije primjenjivala.
Zahvaljujući EU projektu Udruge slijepih Varaždinske županije pod nazivom “Snagom do znanja, da razlika bude manja”, Varaždin će biti prvi grad u Hrvatskoj, ali i u ovom dijelu Europe u kojem će biti proveden trening kretanja i orijentacije slijepih primjenom eholokacije.
– Riječ je o inovativnoj socijalnoj usluzi koja je nešto sasvim novo, a koja bi slijepima uvelike trebala olakšati kretanje i povećati samostalnost. U Varaždin će u svibnju ili lipnju, a potom i u rujnu na po dva tjedna doći stručnjaci iz Kalifornije iz Sjedinjenih Američkih Država, a educirat će četiri osobe da budu treneri za područje cijele Hrvatske – najavio je Davor Janjušević, predsjednik Udruge slijepih Varaždinske županije u srijedu, kada je i predstavljen EU projekt čiji je nositelj ta udruga.
Njihovi partneri su Udruga slijepih Požeško-slavonske županije, Medicinska škola Varaždin, Srednja škola Pakrac i Hrvatski savez slijepih Zagreb. Projekt je vrijedan 746.500 kuna, provodit će se 14 mjeseci, do kraja veljače 2016., a financira ga EU iz Europskog socijalnog fonda te Republika Hrvatska iz državnog proračuna.
Učenje orijentacije i kretanja nadogradnjom postojeće metode kretanja slijepih uz pomoć bijelog štapa, bit će samo jedna od aktivnosti koja će se provoditi u sklopu projekta. Osnovna svrha je izgradnja upravljačkih i operativnih kapaciteta udruga slijepih iz dvije županije, što će osnažiti i za razvoj novih socijalnih usluga za slijepe u sredinama u kojima djeluju.
– U svakoj udruzi će biti zaposlena po jedna osoba koja će polaziti edukacije kako bi bile pripremljene za davanje usluga na našem području – pojašnjava Janjušević.
Provodit će se i informatičko opismenjavanje, razvoj zagovaračkih vještina, razmjena iskustava i radionice za koordiniranje volontera. Janjušević kao posebno važnu aktivnost ističe razvijanje volonterizma.
– U projekt će biti uključeno više od 500 učenika medicinskih škola iz Varaždina i Pakraca, koji će učiti što je sljepoća, kako pristupiti slijepoj osobi, kako je voditi. Pritom će 20 učenika biti uključeno u projekt kao volonteri, dok će ostali dobiti mogućnost da postanu volonteri – ističe Janjušević.
Da je uključivanje učenika u projekt posebno vrijedno, istaknula je i ravnateljica Medicinske škole Varaždin Mirjana Grabar Kruljac. – Naši učenici uče o medicinskim uzrocima sljepoće i slabovidnosti, ali u programu manje vodimo brigu o komunikacijskim i socijalnim vještinama. Primjerice, ne uče o tome kako pristupiti slijepoj osobi koja dođe u bolnicu – rekla je i napomenula da projekt ima humanu, ali i obrazovnu vrijednost, jer će učenici svoja znanja širiti po svim odjelima bolnice, Domu zdravlja i drugim zdravstvenim ustanovama.
Izvor:
Foto: Arhiva RT
Gradonačelnik Grada Lepoglave Marijan Škvarić sastao se s ravnateljima triju osnovnih škola s gradskog područja.
Raspravljali su o provedbi i realizaciji gradskog programa potreba u obrazovanju iznad školskog standarda, za čiju je provedbu Grad Lepoglava u 2023. godini u proračunu izdvojio 111.220 eura.
– Financirajući provedbu obrazovnih procesa i aktivnosti iznad školskog standarda, nastavljamo s višegodišnjim ulaganjem u obrazovanje. Velik dio ulaganja odnosi se na obrazovne procese iznad školskog standarda u osnovnim školama. Činimo to iako Grad nije osnivač osnovnih škola, no želimo svim učenicima s područja našeg grada osigurati viši obrazovni standard. Ulaganje u obrazovanje ulaganje je u budućnost našeg grada – poručio je gradonačelnik Marijan Škvarić.
Najviše sredstava, 27.870 eura, izdvojeno je za stipendiranje studenata. 26.540 eura izdvojeno je za nabavku radnih bilježnica za sve učenike osnovnih škola s gradskog područja, dok je za sufinanciranje projekta cjelodnevnog boravka u školi osigurano 19.910 eura.
Za provedbu aktivnosti u okviru programa potreba u obrazovanju iznad školskog standarda u svim trima školama izdvojeno je 6640 eura.
I ove će godine najuspješniji učenici i njihovi mentori za svoj uspjeh biti nagrađeni od strane Grada Lepoglave.
Uz osnovnoškolce, za izvornost će biti nagrađeni i srednjoškolci i studenti.
Grad će poticati s 13.270 eura i provedbu programa „Grad prijatelj djece“, u okviru kojeg će se podupirati rad Dječjeg gradskog vijeća, održavanje zabavnih sportskih igara i ostalih aktivnosti.
Grad Novi Marof nastavlja ulagati značajna sredstva u obrazovanje, pa će tako i ove akademske godine stipendirati svoje studente kako bi im olakšao obrazovanje.
Nakon provedenog javnog natječaja, Povjerenstvo za dodjelu stipendija razmotrilo je pristigle prijave i utvrdilo prijedlog liste kandidata koji je objavljen na službenim web stranicama Grada.
Prema prijedlogu liste kandidata, ove godine Grad će dodijeliti čak 79 studentskih stipendija u iznosu od 600, odnosno 800 kuna mjesečno. No, budući da je riječ o prijedlogu liste kandidata, svaki od njih ima pravo na podnošenje pisanog prigovora gradonačelniku, i to do petka, 10. veljače.
Gradonačelnik Siniša Jenkač podsjetio je da je Grad Novi Marof, kada je u pitanju stipendiranje učenika i studenata, predvodnik u Varaždinskoj županiji.
– Ove godine, osim što smo povećali brojku za dodjelu stipendija za deficitarna učenička zanimanja na njih čak 95, dodijelit ćemo i značajan broj studentskih stipendija. Ovim financijskim potporama Grad Novi Marof nastoji svojim učenicima i studentima olakšati školovanje, ali i poticati izvrsnost. To je smjer kojeg smo zacrtali i kojeg se namjeravamo držati i u budućnosti – rekao je Jenkač.
Podsjetimo i da je uvjet za dodjelu studentske stipendije u iznosu od 600 kuna mjesečno za studente koji studiraju na području Varaždinske i Međimurske županije, odnosno 800 kuna mjesečno za studente koji studiraju na području Grada Zagreba, u drugim mjestima u Hrvatskoj ili u inozemstvu bila izvrsnost.
Tako su se na natječaj mogli prijaviti svi redovni studenti prve godine koji su zadnja dva razreda srednje škole završili s najmanjom prosječnom ocjenom 4,50 te druge i viših godina studija s jedinstvenom prosječnom ocjenom za prethodne godine studija od najmanje 3,50.
Uz uspjeh na studiju, uvjet za prijavu na natječaj bili su hrvatsko državljanstvo te prebivalište na području Grada Novog Marofa, i to najmanje dvije godine od podnošenja prijave, a kako bi ostvarili pravo na gradsku stipendiju, studenti ne smiju biti korisnici drugih stipendija, kao ni stariji od 26 godina.