Povežite se s nama

Zabava & Stil

Prvo fotelje i stol, a tek onda zavjese

Objavljeno:

- dana

Greške u uređenju doma

Ulazni prostor u kuću ili stan često je prvo mjesto na kojem su vidljive greške i nemar u uređenju interijera. Hodnici znaju biti slabo osvjetljeni i loše organizirani te se pretvaraju u skladišta za odlaganje obuće i kaputa, što stvara loš prvi dojam kod gostiju.

Najbolje je imati zatvorene ormariće u kojima će se držati cipele i jakne kako ne bi sve stvari bile vani i vizualno opterećivale prostor. Budite praktični i osigurajte klupu ili sjedalicu kako bi ukućanima i gostima olakšali obuvanje i izuvanje. Unesite vlastiti stil i u ovaj dio stana. Ukrasite hodnik ogledalom, slikom ili malim stolićem naslonjenim uza zid, na koji ćete moći odložiti ključeve ili torbicu pri ulasku u dom. 

Pri odabiru namještaja i boja za dnevni boravak slijedite vlastiti ukus, ali uvijek razmišljajte o cjelini, kako će se pojedini dio namještaja uklopiti u prostor i kako će se slagati s ostalim stvarima. Ljudi često griješe i prvo razmišljaju o detaljima kao što su zavjese, ukrasni jastučići ili boja zida, a još nemaju viziju kako će izgledati glavni namještaj.

Prvo izaberite glavni namještaj, a zatim krenite na detalje

Obratite pažnju na boju parketa i vrata u prostoriji. Pripazite da u sobi nemate previše različitih vrsta drveta i boja. Ako je namještaj masivan i pretaman, gušit će prostor. Imate li glomazan, teški kauč nemojte ispred njega stavljati prevelik stol za odlaganje čaša. Izaberite manji, po mogućnosti stakleni stolić ili kraj glomaznog kauča stavite usku i visoku podnu lampu koja će naglasiti vertikalu prostora.

Nakon što ste izabrali glavni dio namještaja tek tada krenite u izbor tepiha, zavjesa i boje zidova. Pripazite da tepih ne bude prevelik i da svojim uzorcima i bojama ne zadominira prostorom. Volite li sagove s višebojnim uzorcima radije izaberite one sa sitnijim šarama. Ako je namještaj već dovoljno koloristički, izaberite  neutralnu, nenametljivu boju zida kao što je boja slonovače ili neka bež nijansa.

Na kraju na red dolaze sitni detalji i ukrasi. Volite li uokvirene fotografije svoje obitelji, pazite da ne pretjerate. Jedna po jedna i na kraju je cijela komoda načičkana fotografijama, što može izgledati neuredno, posebice kad se na njima skupi prašina. Izaberite nekoliko fotografija koje će ostati izložene, a ostale pospremite u fotoalbume. Albume poredajte na polici s knjigama pa će vam biti nadohvat ruke kad god ih želite prelistati.

Dobro pripazite kod kupovine stola i stolica za blagovaonicu. Isprobajte stolice u trgovini jesu li udobne i kakve su visine u odnosu na stol. Nemojte napraviti grešku i kupiti previsoke ili preniske stolice.

Kuće su danas pune kablova koji izgledaju ružno. Držite ih iza namještaja ili sakrijte u kutiju, a one koji prolaze kroz prostoriju pričvrstite uz lajsne na podu i štokove od vrata. Izaberite boju kabla koja se slaže s bojom zida.

Izvor:
Foto:

Zabava & Stil

Međimurje dobilo svjetski raritet, otvorene su orgulje ugrađene u vidikovac

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iako vjetar njima muzicira već neko vrijeme krajem prošlog su tjedna i službeno otvorene orgulje ugrađene u vidikovac na Mađerkinom bregu.

Gorička svirala, kako se službeno zovu, unikat su, vrlo vjerojatno, i u svjetskim razmjerima i visine su 18 metara, točnije protežu se od prizemlja vidikovca do njegova četvrtog nivoa i reproduciraju glazbu na tri različita načina.

Budući da su originalno zamišljene kao instrument koji će reproducirati Međimursku popevku, nematerijalnu kulturnu baštinu UNESCO-a, moguće je ubaciti euro i izabrati jedan od autohtonih napjeva, ali projekt je na koncu dodatno oplemenjen. Goričko sviralo muzicira i na vjetar, kao što zadarske orgulje pokreću valovi, ali na njega se mogu spojiti i klavijature i održati koncert uživo.

Projekt su osmislili TZ Štrigova i Međimurska županija, plaćen je najvećim dijelom iz EU fondova, vidikovac su arhitektonski odredili braća Igor i Bojan Perhoč, a orgulje je izradila slovenska tvrtka Orglarstvo Škrabl iz Rogaške Slatine.

Mađerkin breg odavno je omiljena turistička destinacija brojnih šetača, a Vidikovac s orguljama na vjetar svrstao je Općinu Štrigova i Međimurje  u vrhunske destinacije kontinentalnog turizma, koje sad uz odlična vina, nudi i jedinstveni ugođaj. Uz nezaboravnu vizuru na terasaste  vinograde, međimurske brege i pet zemalja na koje se s Mađerkinog brega pruža pogled, dodane su i raritetne orgulje pa se vizuri pridružio i ton.

Načelnik Općine Štrigova, Stanislav Rebernik ima razloga biti zadovoljan novim turističkim sadržajem.

– Prema našim saznanjima, ne postoji još jedan takav vidikovac, koji bi u sebi imao sviralo ili orgulje kako ih zovemo. Od nekad smo bili poznati po vinu, jer ovo je vinogradarski kraj i nikad nismo mogli zamisliti da ćemo preko noći postati hit destinacija po nečemu što s vinom zapravo nema veze – zaključuje načelnik.

Arhitekt Bojan Perhoč posebno je istaknuo graditelje orgulja slovensku tvrtku „Orglarstvo Škrabl“ iz Rogaške Slatine.

– Realizirali su 550 orgulja po cijelom svijetu, bez njih ovoga ne bi bilo – rekao je Perhoč. Vlasnik tvrtke, Škrabl, kaže da su do izuma telefona, orgulje smatrane najsloženijom ljudskom konstrukcijom, a vaši su instrumenti apsolutni unikat, u Europi ga nema, a uvjeren sam ni u svijetu – rekao je i simbolično predao ključ orgulja načelniku Reberniku.

Nastavite čitati

Zabava & Stil

Zagrebački Wine ViP Event je finale turneje 

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U hotelu Antunović West 12. ožujka održan je 37. po redu event, ujedno i zadnje ovogodišnje izdanje ove jedinstvene međunarodne enogastronomske manifestacije u organizaciji Dantesa i njegove agencije.

Nakon Splita, Zadra, Rijeke i Poreča Wine ViP Event stigao je i do Zagreba.  S puno emocije i predanosti, Dantes već osmu godinu nastavlja svoju misiju okupljanja HoReCa sektora i gospodarstvenika srodnih djelatnosti sa ciljem podizanja izvrsnosti ponude i usluge hrvatskog ugostiteljstva i turizma.

Wine Vip Event održava se u pet gradova diljem Hrvatske i nezaobilazan je događaj za sve koji žele ulagati u svoje znanje i poslovni razvoj, učiti od vrhunskih stručnjaka, te razmijeniti iskustva s drugim kolegama i ostvariti kontakte s potencijalnim klijentima.

Fokus eventa je na malim proizvođačima sa ciljem promocije lokalne enogastronomije, stoga redovito nastupaju probrani izlagači iz svih dijelova Hrvatske i šire regije, uz proizvođače iz mikrolokacije destinacije oržavanja eventa. Tako su u Zagrebu, među ostalim, svoju ponudu predstavile vinarije Đurinski, Matiška, Florijanović, Legovina, Iuris vina, Danubio, Dveri Pax, Famiija Estate, Radgonske gorice, te brojni drugi, zatim mesnice Bođirković, PIK Vrbovec, Pepas savijače, Dukat – President, Červar i Rheos djevičanska maslinova ulja iz Istre, pivnica i pivovara Mlinarica, ugostiteljska oprema Alexander commerce i niz drugih.

Posebno zanimanje su privukli učenici srednje škole Plitvička jezera, koji su pod mentorstvom nastavnica demonstrirali svoje znanje i umijeće i pripremili svoje lokalne ličke delicije.

Naglasak događaja bio je na hrvatskim proizvođačima i prezentaciji lokalne gastronomije uz popratni edukativni program, koji vlasnicima, voditeljima i djelatnicima ugostiteljsko-turističkih objekata daje mogućnost usvajanja novih znanja i upoznavanje s aktualnim trendovima, za najbolju pripremu predstojeće sezone i još uspješnije poslovanje.

Dodatna posebnost ovog eventa, na kojoj se ustraje svih godina, besplatan je ulaz gostima i sudjelovanje na edukacijama, te stručnim radionicama a za koje se tražilo mjesto više.

Umjesto kotizacije za čašu, davale su se donacije za Hrvatsku ligu protiv raka, a čaše su gosti mogli prilikom odlaska sa sobom uzeti kao uspomenu. Prikupljeno je na eventu u hotelu Antunović i dan ranije na humanitarnoj večeri u restoranu Maksimir fantastičnih 4.779,73 eura te su sva prikupljena sredstva odmah donirana spomenutoj ligi.

Na pet organiziranih evenata u pet gradova i u tri grada na donacijskim večerama prikupljeno je ukupno skoro 15 tisuća eura, točnije 14.881,75 eura. 

Uz druženje s izlagačima, brojni profesionalci su prepoznali Wine Vip Event po izvrsnom i sadržajnom edukacijskom programu, a niz je otvoren degustacijskom radionicom „4 vina – 1 regija: vinska revolucija sjeverne Dalmacije“ pod vodstvom Manuele Plohl. Prof., MA WSET certificirane edukatorice.

Voditeljica ključnih kupaca u Alexander Commercu, Iva Šetina je pojasnila sve što treba znati o najkvalitetnijim čašama Zwiesel, nakon čega je chefica Doris Vlah sudionike radionica počastila ukusnim Dukatovim zalogajem iznenađenja.

Slijedila je mentorica i stručnjakinja za gostoljubivost Sanja Krmpotić govorivši o važnosti podizanja izvrsnosti usluge i gostoljubivosti kao ključu budućnosti ugostiteljstva i turizma, dok je savjetnica i edukatorica za odnose s klijentima, Svjetlana Ranek Franjul istaknula moć emocije u ugostiteljstvu i hotelijerstvu, koja je više od (same) usluge.

O pjenušcima Ferné i Lillith, govorio je Antonio Degrassi iz vinarije Degrassi, a mjesto više tražilo se i na radionici vrhunskog hrvatskog sommeliera Darka Lugarića, koji je podučio kako degustirati vino kao profesionalac.

Dodajmo kako se radionica o Sake-u nažalost morala otkazati u zadnji tren zbog bolesti jednog od najboljih svjetskih sommeliera, austrijskog prvaka – Suwi-a Zlatića.

Partneri projekta su Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica Zagrebačke županije,  Turistička zajednica grada Zagreba, Alexander Commerce, RB Auto Renault i hotel Antunović West, dok su pokrovitelji Ministarstvo turizma i Ministarstvo poljoprivrede.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje