Povežite se s nama

Međimurje

Psi bolesni i ranjeni, jedan od gladi jeo kamenje: „Dokad će trajati patnja pasa u romskim naseljima?“

Objavljeno:

- dana

Nakon što se krajem 2018. godine završila prva faza projekta kastracije i liječenja pasa u romskim naseljima Međimurja, 2019. godine Sklonište za životinje „Prijatelji“ u Čakovcu brojalo je gotovo 800 pasa na svojoj skrbi.

Godine 2019. nisu primili gotovo niti jednog novog psa iz naselja. Izgledalo je da je projekt dao svoj rezultat i da nema novog priljeva pasa, no onda je odjednom opet sve krenulo.

Tijekom 2020. i 2021. godine već je više od 300 pasa ušlo u Sklonište, uglavnom iz romskih naselja Kuršanec i Parag. Trošak liječenja i zbrinjavanja tih pasa iznosio je više od 300.000 kuna koje je Sklonište prikupilo od svojih donatora. Svi ti psi ne bi bili živi da ih Sklonište nije pokupilo i zbrinulo – bili su pregaženi, slomljene kralježnice, šugavi, puni glista i ranjeni.

Srećom, Sklonište ima nekoliko romskih stanovnika koji dojavljuju informacije o psima kojima treba pomoć pa se za neke i uspijevaju izboriti. No, mnogi su umrli zato što su za njih saznali prekasno.

Horor

Neke od nesretnih životinja su muško štene koje je prije nekoliko dana preuzeto iz romskog naselja Kuršanec i kujica koja je sva u ranama od šuge lutala romskim naseljem. Spomenuto štene ima tek pet mjeseci, a prepuno je rana koje su ispunili crvi i izuzetno mršavo. Osim toga, bilo je i pothlađeno te je imalo sepsu.

Pothlađeno štene iz Kuršanca prepuno rana s crvima i sepsom

– Još nismo „došli k sebi“ od jučerašnjih slika horora s malenim štenetom, danas dobivamo poziv od gospodina koji je u kukuruzištu pored romskog naselja Parag pronašao sustavno, dugotrajno zanemarivanog psa koji je bio toliko gladan da je jeo kamenje, što je vidljivo na rendgenskim snimkama. Vjerujem da znate koliko je vremena trebalo proći da pas dođe u to stanje – napisali su prije otprilike tjedan dana u objavi na Facebook profilu Skloništa, pozvavši građane da podijele objavu kako bi je što više ljudi vidjelo i dodavši da se s time ne mogu nositi sami, jer svi ti psi trebaju dugotrajno liječenje koje traje mjesecima.

Zanemarivan pas iz Paraga koji je bio toliko gladan da je jeo kamenje

Zakon se ne poštuje

U Skloništu se pitaju dokad će Romi nastaviti dovoditi nove pse u naselje i dokad će se većinsko stanovništvo rješavati svojih „viškova“ tako da ih ostavljaju pred romskim naseljem ili ih sa starim željezom, baš poput neke stvari, predaju Romima.

Pitaju se također: zar Zakon nije jednak prema svima? Kako je moguće da u romskim naseljima žive psi koji nisu označeni mikročipom, iako je to obveza za svakog vlasnika psa još od 2004. godine, a samim time nisu niti cijepljeni protiv bjesnoće?

– Projekt kastracije pasa u romskim naseljima pod kapom Ministarstva poljoprivrede ponovo se nastavlja ove jeseni, ali problem se neće riješiti ako se zakon ne počne provoditi za sve građane ove zemlje podjednako. Ovaj bezimeni štenac dobio je svoju šansu za život, iako je ona malena. Više od njih 400 čeka svoju šansu. Sklonište za životinje ne može cijeli problem riješiti ako se ne uključe sve mjerodavne institucije u državi – poručuju iz Skloništa za životinje „Prijatelji“.

Želite li pomoći Skloništu u plaćanju troškova liječenja štenca iz objave, možete to učiniti uplatom na HR3323400091116025375, ZEU „Prijatelji životinja i prirode“ Čakovec ili paypal: [email protected]

Pothlađeno štene iz Kuršanca prepuno rana s crvima i sepsom
Pothlađeno štene iz Kuršanca prepuno rana s crvima i sepsom
Štene iz Kuršanca
Pas iz Paraga

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje