Povežite se s nama

Međimurje

Psihijatar Andrej Prošev: „Postporođajna depresija je nedovoljno prepoznata, o tome se mora govoriti“

Objavljeno:

- dana

Jedan od poremećaja o kojima se u javnosti premalo priča, koji su i u moderno doba pod nekom vrstom stigme, svakako je psihološki poremećaj kod majke nakon poroda. Rođenje djeteta velika je promjena u životu majke, oca i cijele obitelji.

I dok je uvriježeno mišljenje da je to razdoblje velike sreće, blaženstva i zahvalnosti, što s jedne strane i jest, u javnosti je malo poznata činjenica da se u čak 50 do 80 posto kod žena nakon poroda javlja neki oblik postporađajne tuge, takozvani „baby blues“. O čemu je točno riječ i s čime se sve žene nakon poroda mogu susresti, objasnio je psihijatar Županijske bolnice Čakovec Andrej Prošev, dr. med.

Psihijatar Andrej Prošev, dr. med.

„Baby blues“

– „Baby blues“ je jako često stanje koje se javlja kod 50 do 80 posto žena nakon poroda, a najčešće se javlja drugi ili treći dan od izlaska iz bolnice nakon poroda i traje otprilike 10 dana. To je razdoblje kada žena može proživljavati promjene raspoloženja, javljaju se emocionalna razdražljivost, poremećaj spavanja, teškoće u koncentraciji, impulzivno reagiranje i slično – govori dr. Andrej Prošev, naglašavajući pritom činjenicu da je to sasvim normalno kada se uzmu u obzir psihosocijalni i biološki, odnosno hormonalni faktori.

U većini slučajeva ta postporođajna tuga spontano prođe nakon desetak dana i nije potrebna psihofarmakološka terapija, već je dovoljan jedan psihoedukativni, suportivni razgovor, objašnjava Prošev.

– Žene i partneri su često zbunjeni, žena ne zna zašto se tako osjeća, smatra da bi u svemu tome trebala biti sretna, a raspoloženje joj varira. Važno je da joj se objasni da je to normalno, čak štoviše, da treba o tome pričati. Jedan od najvećih problema u kontekstu postporođajne tuge, a zatim i depresije je taj da se trudnoća, odnosno razdoblje kada dijete dođe na svijet, idealizira, da je sve divno i da bi svi trebali biti sretni i zahvalni, ne daj Bože da se kaže da je nekome teško, a to je zapravo velika promjena u životu koja nije lagana ni za koga, pogotovo nakon prvorođenog djeteta. Zbog toga se žena često osjeća loše i ima izraženi osjećaj krivnje – navodi psihijatar.

Važno je naglasiti, govori, da se javlja novi odnos s partnerom zbog brige oko djeteta, mijenja se ritam života i pritom je vrlo velika uloga partnera te je važno da otac i majka razgovaraju, da prolaze to razdoblje zajedno.

S druge strane, osim psihosocijalnih, tu su i biološki faktori.

– Kada žena rodi, padnu razine progesterona i estrogena, ženskih spolnih hormona, a mijenja se i balans neurotransmitera u mozgu, što također ima utjecaj na raspoloženje – otkriva Prošev.

Postpartalna depresija

Majčino loše stanje može dovesti i do medicinski vrlo ozbiljnog stanja, takozvane postporođajne, odnosno postpartalne depresije.

– Taj poremećaj javlja se u 10 do 15 posto slučajeva, dakle svaka peta ili šesta žena može razviti postpartalnu depresiju. Javljaju se simptomi koji i inače postoje u depresivnom poremećaju, a to su poremećaj spavanja, smanjenje energije i koncentracije, bezvoljnost, nemogućnost donošenja odluka, poremećaj apetita, a tu je i nemogućnost povezivanja s bebom te smanjenje interesa za dijete. Ono što nije baš tipično za depresivni poremećaj, ali jest za postpartijalnu depresiju je psihomotorni nemir, agitacija, razdražljivost, napetost, unutarnje nezadovoljstvo i ono što je posebno zabrinjavajuće: suicidalne primisli, ali ne samo suicidalne, nego i pomisao da nešto loše učini i djetetu. Naravno, ženu užasne takva misao pa se osjeća još lošije i boji se nekome tako nešto reći pa sama sebe muči i to je jedan začarani krug iz kojeg je jako teško izaći – objašnjava liječnik te naglašava da se ta depresija može i treba liječiti.

Navodi također da je nedovoljno prepoznata, najviše zbog stigmatizacije i straha, stoga se smatra da je slučajeva postpartalne depresije znatno više. Takvo stanje može trajati mjesecima, nekad čak i godinu dana, nakon čega incidencija te depresije pada. No, čakovečki psihijatar ističe da neprepoznata i neliječena depresija može dovesti do daljnjeg pogoršanja stanja, u najgorem slučaju do umorstva ili suicida.

– Prva stvar je psihoterapija kad ljudi moraju priznati da im je teško, prihvatiti pomoć i moraju znati da je to česta pojava. Uz psihoterapijski suport, koji se radi s psihologom ili psihijatrom, nije loše uključiti i antidepresive koji su u tim slučajevima lijek izbora. To su danas selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina koji su znanstveno dokazano sigurni lijekovi dobre podnošljivosti. No, tu treba razgovarati i vagati između koristi, jer žena u to vrijeme ne bi smjela dojiti s obzirom na to da se ti lijekovi luče u majčinom mlijeku – navodi Prošev, dodavši da je poželjno da se postigne dogovor o privremenom uzimanju antidepresiva, odnosno dokad majci ne bude bolje, kako bi brže izašla iz tog stanja i povezala se s djetetom.

Postpartalna psihoza

U nekim, rijetkim slučajevima, govori liječnik, može nastupiti i postpartalna psihoza, i to u 0,1 do 0,2 posto slučajeva. Uz to se vežu psihotični simptomi poput sumanutosti, halucinacija, žena čuje glasove koji joj mogu govoriti da sebi ili djetetu nešto napravi.

– Može biti vrlo bizarno. To je postnatalni period koji je rijedak, ali moguć i to je hitno psihijatrijsko stanje koje se mora rješavati u hitnoj službi zbog zaštite same majke, odnosno zbog zaštite djeteta i obitelji – upozorava Prošev.

U svakom poremećaju u medicini, pa i u ovom, genetika igra značajnu ulogu te je važno potražiti podatke, odnosno pitati o ranijim depresivnim epizodama u obitelji i liječenju, no ona nije presudna. Pokazalo se da, usprkos nepovoljnoj genetici, pozitivna i kvalitetna socijalna podrška mogu biti izraziti protektivni faktor u postporođajnoj tuzi i depresiji.

Reagiranje na majčino loše stanje važno je i za dobrobit djeteta u kasnijoj fazi.

– Prve godine života i prvi odnosi s djetetom vrlo su važni. Dijete vrlo brzo postane svjesno da samo plačom može komunicirati s okolinom da bi njegove potrebe bile zadovoljene. Jako je senzitivno za traženje onog tko će se brinuti o njemu. U početku je tu prva majka, no otac joj pomaže i povezuje se s djetetom, što će biti polazna točka za uspostavljanje veza u kasnijim fazama kada će otac biti važniji. Ako je majka dugo emocionalno odsutna, dijete će se vezati za nekoga drugoga tko mu zadovoljava emocionalne i biološke potrebe te će vjerojatno biti emocionalno deprivirano i to je jako važno prevenirati – zaključuje Prošev.

Kada reagirati?

Ono što je do jučer bila neka dinamika obitelji, nakon porođaja se potpuno promijenilo, sve je podređeno djetetu i to je također normalno, ali je emocionalno jako teško i zahtjeva jako velike kapacitete za adaptaciju da bi se ta nova dinamika s malim djetetom mogla prihvatiti.

Dakle, ako navedeni simptomi traju duže od 10 dana i ako oni jako narušavaju svakodnevno funkcioniranje, vrijeme je da se potraži stručna pomoć, ističe Prošev.

– Mi nekad idemo na ginekološke preglede, pozovu nas kolege iz ginekologije kada uoče da se nešto zbiva nakon porođaja i nekad obitelji dolaze u hitnu ambulantu. Koliko dugo će trebati da se žena psihijatru emocionalno otvori, ovisi o više faktora i o kontekstu, često se to ne dogodi na prvom susretu. Važno je da osoba dobije povjerenje u liječnika kojega prvi put vidi i da priča s njime o stvarima o kojima možda nikad ni s kim nije. Nažalost, psihijatar je još dosta stigmatiziran; to se polako mijenja, ali stigma ostaje. Postpartalna depresija je priča o kojoj se treba govoriti – smatra čakovečki liječnik.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje