Povežite se s nama

U fokusu

Među smećem u Pušćinama stara osobna iskaznica i krvni nalazi jednog Kneginčana

Objavljeno:

- dana

– Gotovo da ne prođe dan ili tjedan da ne zabilježimo novi slučaj ilegalnog odbacivanja otpada u šumama u Pušćinama.

Očajni smo, ali i odlučni da napokon stanemo na kraj svim prekršiteljima, kako onima koji dovoze smeće, tako i onima koji su ih angažirali – poručuje Josip Puklavec, vijećnik u Skupštini Međimurske županije i dopredsjednik Mjesnog odbora Pušćine.

Samo od početka ove godine na području Pušćina zabilježeno je nekoliko ilegalnih deponija s ogromnim količinama dopremljenog i odbačenog smeća. Posljednji u nizu slučajeva je onaj zabilježen na lokaciji koju lokalni mještani nazivaju Male šuderice, gdje je preko noći osvanula hrpa građevinskog otpada.

Prikrivanje dokaza

– Riječ je o desetak kubnih metara građevinskog otpada. Prema stvarima koje smo pronašli u smeću, zaključili smo da je netko preuređivao ugostiteljski objekt, a sve što mu više nije bilo potrebno dovezao u Pušćine i bacio u šumarak pokraj jezera. Mi smo slučaj odmah prijavili općinskomu komunalnom redaru i policiji.

Znakovito je da je dan nakon prijave deponija zapaljena! Sve što je moglo izgorjeti, nestalo je u plamenu. Očito je netko htio prikriti dokaze. Sreća u nesreći jest što se požar nije proširio, budući da se sve uokolo nalazi suho raslinje koje je vrlo lako vatra mogla u trenu progutati – opisuje Puklavec posljednji incident.

Nitko u Općini Nedelišće više ne želi sjediti prekriženih ruku. Na nekoliko lokacija organiziraju se redovite kontrole i ophodnje mještana, a svaki sumnjivi slučaj se registrira i dojavljuje komunalnom redaru. Prijestupnici uhvaćeni u nedjelu se registriraju, zapisuju se registarske oznake, snimaju fotografije, a vrlo često se i u samom smeću pronađu konkretni dokazi o njegovim vlasnicima.

Sankcioniranje prekršitelja palo je pod nadležnost općinskih sudova, što će ubrzati postupke

– Tako smo u jednom odbačenom smeću prilikom sanacije divljeg deponija, pronašli ribičku dozvolu na kojoj je bilo ime i prezime njezina vlasnika. Osoba je priznala da je bacila smeće, ali ne cijelu količinu, već samo onaj manji dio u kojem je pronađena i ribička dozvola. Svejedno je tragično da si jedan ribič, čovjek koji živi u skladu s prirodom i koji bi trebao najviše voditi brigu oko njezina očuvanja, dopušta bacanje i najmanjih količina smeća u okoliš – prepričava Puklavec.

Još nevjerojatnije djeluje priča da su mještani Pušćina u smeću pronašli staru osobnu iskaznicu, nalaze krvnih pretraga, telefonski račun…

Općina Nedelišće podnijela je nekoliko prekršajnih prijava protiv poznatih i nepoznatih počinitelja

– Sve su to dokumenti s imenom i prezimenom njihovih vlasnika. Tragom tih podataka pronašli smo osobe s dokumenata i to u Gornjem Knegincu u Varaždinskoj županiji. Stupili smo u kontakt s komunalnim redarom Općine Gornji Kneginec te ga zamolili da nam pomognu u pronalaženju tih osoba. Tako su ih pronašli i ponudili im da dođu u Pušćine pokupiti smeće i sanirati odlagalište, na što su se oni oglušili pa nam nije preostalo ništa drugo nego slučaj prijaviti policiji i podnijeti prekršajnu prijavu.

Očito je to ponekada jedini način. Nadam se da će se situacija oko sankcioniranja prekršitelja popraviti sad kada su takve prijave došle pod nadležnost općinskih sudova. To bi trebalo ubrzati postupke. Prijestupnike treba kazniti jer su štete koje nastaju njihovim nedjelom velike, a troškovi sanacije odlagališta padaju na leđa vlasnika zemlje, što je u većini spomenutih slučajeva Općina Nedelišće.

10 kubnih metara građevinskog otpada mještani Pušćina pronašli su na lokalitetu Male šuderice, a nakon što je slučaj prijavljen policiji, deponij je tijekom noći zapaljen

Iako u većini slučajeva vlasnici smeće ne dovoze otpad osobno u šumu gdje se ilegalno odbacuje, već to rade preko posrednika, to ne umanjuje njihovu odgovornost. Prilikom angažiranja privatnih ili pravnih osoba za poslove odvoza i zbrinjavanja smeća treba voditi brigu da je riječ pojedincima i tvrtkama koje su registrirane za takvu vrstu poslova.

– Često se angažiraju osobe koje uzmu novac uz obećanje da će otpad biti zbrinut na legalnom deponiju ili u reciklažnom dvorištu, a završi u šumama u okolici Pušćina. I sami vlasnici smeća trebali bi odgovornije postupati prilikom odabira tvrtke koja će im zbrinuti smeće. U konačnici, bude li smeće ilegalno odbačeno, njih će se kazneno prijaviti jednako kao i osobu koja je smeće odbacila – zaključio je Josip Puklavec.

Ogromne štete

Posebno zabrinjavajuće zvuči podatak da od ilegalno odbačenog smeća nije pošteđen niti jedinstveni lokalitet Čep. Riječ je o šumi između Nedelišća i Pušćina, koja je prirodno stanište jelenka te je od iznimne važnosti za Međimurje, ali i puno šire. Zbog posebnosti lokaliteta Čep, Općina Nedelišće je 2018. godinu proglasila Godinom jelenka.

U cijelu ovu problematiku u velikoj je mjeri uključena cijela Općina Nedelišće. Provode se brojne aktivnosti da bi se spriječili novi slučajevi ilegalnog odbacivanja smeća u prirodu.

– Imamo nadzor na prostoru cijele Općine Nedelišće, što je dovelo do velikog broja detektiranja i registriranja prekršitelja. Ljudi na terenu zapisuju registarske oznake vozila kojima se doprema i odbacuje smeće, snimaju se fotografije, a sve to nam služi kao dokaz kod podnošenja prijava. Općina Nedelišće već je podnijela nekoliko prekršajnih prijava protiv poznatih i nepoznatih počinitelja.

50 tisuća kuna godišnje potroši se za sanaciju divljih deponija, a glavnina tog troška pada na leđa svih mještana Općine Nedelišće, dok su se pravi prekršitelji dosad uspijevali izvući nekažnjeni

Štete koje nastaju ilegalnim odbacivanjem smeća su ogromne i nije u redu da trošak sanacija odlagališta pada na leđa mještana Općine. Imamo mnogo dokaza i tražimo da se prekršitelje maksimalno kazni. Smatram da je to jedini način da se uvede red na terenu – poručuje načelnik Općine Nedelišće, Darko Dania.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje