Povežite se s nama

Kultura

Putopisac Tomislav Perko predstavio se Varaždincima: piše, putuje oko svijeta i inspirira druge

Objavljeno:

- dana

Tražio se stolac više!

Putopisno predavanje na kojem se tražio stolac više održao je jučer zagrebački putopisac Tomislav Perko.

Naime, on je u Gradskoj knjižnici i čitaonici „Metel Ožegović“ pred više od stotinu zainteresiranih Varaždinaca pričao gdje je sve bio tijekom života i što je radio, a prezentirao je i svoje dvije knjige „1000 dana proljeća“ i „1000 dana ljeta“ te tako možda ohrabrio i ponekog Varaždinca ili Varaždinku da krene na putovanja.

Ovo je mladom putopiscu prvo putopisno predavanje održano u Varaždinu, a sastojalo se od tri dijela nazvanih „Tisuću dana proljeća“, „Tisuću dana ljeta“ i „Tisuću dana jeseni“.  

– Obišao sam pet kontinenata, sve osim Antarktike i Sjeverne Amerike, stoga je posjećenih država bilo jako puno. Zanimljive su priče i ljudi koje sam sreo, a i naglasak je na tome da su sva moja putovanja gotovo besplatna. Služio sam se alternativnim načinima putovanja kao što su couchsurfing, volontiranje, autostopiranje, tako da svatko na ovome predavanju može pronaći nešto za sebe – rekao je Tomislav Perko.

Dotakao dno života

Na putovanja ga je potaknuo, objašnjava, dosadašnji život koji je živio. Naime, 2007. godine radio je kao broker u Zagrebu, dionice su mu bile dio života te je, kako kaže, „ganjao karijeru i bio jako uspješan“.

Sljedeće godine, 2008., Hrvatsku je pogodila financijska kriza u kojoj je izgubio posao, a njegov dug je narastao na 200 tisuća kuna.

– U tom sam se trenutku pitao što da napravim sa svojim životom!? Dotakao sam samo dno – rekao je.

Tada se upoznao s couchsurfingom, internetskom društvenom mrežom koja spaja putnike i lokalce tako da im nude besplatan smještaj. Slušajući njihove priče, dobio je inspiraciju za svoja prva putovanja po Hrvatskoj i Balkanu, nakon čega su uslijedila dvomjesečna putovanja po Europi, a sve s budžetom od 50 kuna dnevno.

– Svaki puta kada sam se vratio u Zagreb, nije mi to bilo to. Problemi su me i dalje čekali, morao sam položiti ispite na fakultetu i otplatiti dug. Shvatio sam da ne mogu pobjeći od stvarnosti, stoga sam odlučio da idem stvoriti nešto. Odlučio sam početi pisati o svojim putovanjima te time stvoriti „win-win-win“ situaciju – pisati, putovati i inspirirati druge, ali i zaraditi novac o tih putovanja – objasnio je Perko.

Uslijedila su potpuno besplatna organizirana autostoperska putovanja kao što je ono do Istanbula, od kojih se većina putnika nije vratila kući, nego otišla dalje do Irana ili Sjeverne Afrike. U to je vrijeme počeo i pisati blog, a krenuo je i sa svojim YouTube kanalom.

Inspirirao ga je i američki glumac i komičar Ray William Johnson od kojeg je naučio da je svaka ideja ostvariva. Prva zemlja koju je posjetio izvan Europe bila je Bangladeš, a njegovo najveće putovanje oko svijeta, koje je trajalo tisuću dana, počelo je krajem 2011. godine i trajalo do sredine 2014. godine.

“Dan broj jedan”

– Putovanje je bila čista improvizacija. Nisu me toliko zanimale znamenitosti, već ljudi. Uvijek pričam o tome da je najteži dan u životu „dan broj jedan“ jer nije lako gledati ulice svoga grada i prijatelje koji će se udati i odrasti, a ja neću biti tu. No, nakon tog dana, sve je lakše. Samo se ne treba bojati krenuti – rekao je Perko. Nakon tisuću dana putovanja, vratio se i napisao knjigu „1000 dana ljeta“, koja je svijetlo dana ugledala početkom ove godine.

– Za dalje nemam nekih velikih planova, obišao sam sve što sam htio obići. A danas, kada shvatite da je vrlo jednostavno putovati po svijetu, vjerujem da će mi se ideja o novome putovanju pojaviti sama od sebe i da ću samo uzeti ruksak i odabrati destinaciju. Ne volim previše planirati za budućnost, ne vodim se očekivanja jer ona vode ka razočarenjima. Tako da „bumo vidli“ –  rekao je Tomislav Perko, jednostavan čovjek koji je odlučio putovati svijetom.

Izvor:
Foto: Marta Konjačić

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje