Županijska uprava za ceste
Nepredvidive kiše koje su uzrokovale brojne poplave i klizišta diljem županije nisu poremetile redoviti rad Županijske uprave za ceste. Iako je riječ o milijunskim štetama na cestama u ingerenciji ŽUC-a, uprava za ceste intenzivno ulaže u saniranje, popravak, asfaliranje… na 950 kilometara županijskih cesta.
– Spomenimo neke: asfaltirano je petnaestak kilometara novih dionica cesta, s jedinicama lokalne samouprave je riješena odvodnja u sklopu čega su se izgradili i nogostupi – nabrojio je samo neke od radova ravnatelj Županijske uprave za ceste Tomislav Osonjački.
Elementarna nepogoda
Iako je zbog poplava i klizišta župan Predrag Štromar proglasio stanje elementarne nepogode, to nije spriječilo ŽUC da u otežanim uvjetima nastavi s redovnim poslovanjem. Osim što su se s asfaltiranja ili izgradnje nogostupa prvo orijentirali na saniranje županijskih cesta od poplava i klizišta.
Unatoč otežanim uvjetima, redovno održavanje cesta uredno se odvija
– Ovo ljeto neplanski je došlo do urušavanja tla. Zašto neplanski? Zato što se takve stvari obično očekuju u proljeće. Kiše u rujnu nanijele su višemilijunsku štetu lokalnim i županijskim cestama – priča Osonjački.
Bez stanke
Radovi su konstantno u tijeku. Početkom i tijekom godine sanirana su neka klizišta i manji odroni.
Radovi su konstantno u tijeku.
– U prvoj fazi se išlo na otklanjanje odrona u smislu osiguravanja prometa u skladu s mogućnostima. Glavni kriterij je osiguranje sigurnosti na cestama. Rješenja za klizišta projektirat će se tijekom zime kako bi se u proljeće moglo početi s radovima – govori Tomislav Osonjački.
Najveća šteta na Haliću
Cijeli brdski dio županije ugrožen.
Na pitanje o prioritetu kojim će se sanirati ceste, Osonjački veli da će se prvo sanirati najkritičnija područja gdje su ceste, što je najgora varijanta, zatvorene. Ravnatelj ŽUC-a ističe da je cijeli brdski dio županije ugrožen. Riječ je o općinama i gradovima u zapadnom dijelu Varaždinske županije – Lepoglavi, Bednji, Vinici, Cestici, Varaždinskim Toplicama, čak i u dijelovima ludbreškog vinogorja. Klizišta su svugdje, veli Osonjački, no kao klizište koje je uzrokovalo najveću štetu, vezanu za cestu, ali i okolni teren izdvaja ono na Haliću, u općini Kneginec Gornji.
Višemilijunske štete
Ovo ljeto neplanski je došlo do urušavanja tla. Zašto neplanski? Zato što se takve stvari obično očekuju u proljeće.
– Riječ je o klizištu u neposrednoj blizini kuća. Zbog konfiguracije terena ondje je već godinama nestabilno i opasno. Samo šteta na cesti procjenjuje se na milijun kuna, dok vrijednost kuća nije poznata – govori Tomislav Osonjački. S obzirom na sveukupne višemilijunske štete, unatoč proračunu od 53 milijuna kuna, Županijska uprava za ceste morat će poslati molbe i drugim institucijama za pomoć.
Najveće klizište, ono u Topličkom Hrastovcu, gdje je zemlja doslovno progutala veliki dio ceste, ne pripada ŽUC-u već potpada pod nerazvrstane ceste.
Na pitanje kad se očekuje finalizacija saniranja klizišta, Osonjački je realan.
– Klizišta ima na jako puno cesta. Najkritičnija se rješavaju, manje kritična se prate, odrađuju se manje sanacije kako bi se spriječio dovod vode u klizišta. Jednostavno – pokušava se djelovati preventivno kako ne bi došlo do urušavanja cesta. Ima klizišta koja godinama stoje na neki način načeta, ali još nisu krenula, dok nekoliko desetaka metara dalje nema nikakvih naznaka klizišta, pa u roku od nekoliko minuta nestane pola ceste. Kao što se dogodilo lani u Voći. Takvih je primjera puno, ali to su elementarne nepogode koje je nemoguće predvidjeti – zaključuje Tomislav Osonjački.
Dobra vijest – besplatan prilaz na županijske ceste
– Pripreme su u tijeku. Nadamo se da zima neće biti niti slična onoj od prije dvije godine. Zimska služba je veliki trošak, a naša je obaveza zimsko održavanje prometnica. Moramo uskladiti uobičajeno održavanje cesta s dodatnim, neplanskim troškovima. Planovi su gotovi. Svake se godine usklađuju prema stanju na prometnicama, naručuje se sol – govori Osonjački, koji iz jednog velikog posla doslovno preko noći uskače u drugi.
– Naručili smo tri tisuće tona soli, što je lani bilo više nego dovoljno dok je preklani bilo premalo…
Izvor:
Foto: