Povežite se s nama

U fokusu

Rade od 0 do 24: uz održavanje cesta, saniraju kritična klizišta

Objavljeno:

- dana

Županijska uprava za ceste

Nepredvidive kiše koje su uzrokovale brojne poplave i klizišta diljem županije nisu poremetile redoviti rad Županijske uprave za ceste. Iako je riječ o milijunskim štetama na cestama u ingerenciji ŽUC-a, uprava za ceste intenzivno ulaže u saniranje, popravak, asfaliranje… na 950 kilometara županijskih cesta.

– Spomenimo neke: asfaltirano je petnaestak kilometara novih dionica cesta, s jedinicama lokalne samouprave je riješena odvodnja u sklopu čega su se izgradili i nogostupi – nabrojio je samo neke od radova ravnatelj Županijske uprave za ceste Tomislav Osonjački.

Elementarna nepogoda

Iako je zbog poplava i klizišta župan Predrag Štromar proglasio stanje elementarne nepogode, to nije spriječilo ŽUC da u otežanim uvjetima nastavi s redovnim poslovanjem. Osim što su se s asfaltiranja ili izgradnje nogostupa prvo orijentirali na saniranje županijskih cesta od poplava i klizišta.

Unatoč otežanim uvjetima, redovno održavanje cesta uredno se odvija

– Ovo ljeto neplanski je došlo do urušavanja tla. Zašto neplanski? Zato što se takve stvari obično očekuju u proljeće. Kiše u rujnu nanijele su višemilijunsku štetu lokalnim i županijskim cestama – priča Osonjački.

Bez stanke

Radovi su konstantno u tijeku. Početkom i tijekom godine sanirana su neka klizišta i manji odroni.

Radovi su konstantno u tijeku.

– U prvoj fazi se išlo na otklanjanje odrona u smislu osiguravanja prometa u skladu s mogućnostima. Glavni kriterij je osiguranje sigurnosti na cestama. Rješenja za klizišta projektirat će se tijekom zime kako bi se u proljeće moglo početi s radovima – govori Tomislav Osonjački.

Najveća šteta na Haliću

Cijeli brdski dio županije ugrožen.

Na pitanje o prioritetu kojim će se sanirati ceste, Osonjački veli da će se prvo sanirati najkritičnija područja gdje su ceste, što je najgora varijanta, zatvorene. Ravnatelj ŽUC-a ističe da je cijeli brdski dio županije ugrožen. Riječ je o općinama i gradovima u zapadnom dijelu Varaždinske županije – Lepoglavi, Bednji, Vinici, Cestici, Varaždinskim Toplicama, čak i u dijelovima ludbreškog vinogorja. Klizišta su svugdje, veli Osonjački, no kao klizište koje je uzrokovalo najveću štetu, vezanu za cestu, ali i okolni teren izdvaja ono na Haliću, u općini Kneginec Gornji.

Višemilijunske štete

 Ovo ljeto neplanski je došlo do urušavanja tla. Zašto neplanski? Zato što se takve stvari obično očekuju u proljeće.

– Riječ je o klizištu u neposrednoj blizini kuća. Zbog konfiguracije terena ondje je već godinama nestabilno i opasno. Samo šteta na cesti procjenjuje se na milijun kuna, dok vrijednost kuća nije poznata – govori Tomislav Osonjački. S obzirom na sveukupne višemilijunske štete, unatoč proračunu od 53 milijuna kuna, Županijska uprava za ceste morat će poslati molbe i drugim institucijama za pomoć.

Najveće klizište, ono u Topličkom Hrastovcu, gdje je zemlja doslovno progutala veliki dio ceste, ne pripada ŽUC-u već potpada pod nerazvrstane ceste.
Na pitanje kad se očekuje finalizacija saniranja klizišta, Osonjački je realan.

– Klizišta ima na jako puno cesta. Najkritičnija se rješavaju, manje kritična se prate, odrađuju se manje sanacije kako bi se spriječio dovod vode u klizišta. Jednostavno – pokušava se djelovati preventivno kako ne bi došlo do urušavanja cesta. Ima klizišta koja godinama stoje na neki način načeta, ali još nisu krenula, dok nekoliko desetaka metara dalje nema nikakvih naznaka klizišta, pa u roku od nekoliko minuta nestane pola ceste. Kao što se dogodilo lani u Voći. Takvih je primjera puno, ali to su elementarne nepogode koje je nemoguće predvidjeti – zaključuje Tomislav Osonjački.

Dobra vijest – besplatan prilaz na županijske ceste

Uz klizišta, poplave i druge nepogode koje su ih snašle, pravni subjekti u prometu donedavno su morali plaćati i naknade za priključak na županijske ceste. Odluka je ukinuta na inicijativu Varaždinske županije i ŽUC-a.
– Pričalo se kako se to provodi samo u našoj županiji što svakako nije točno, već se radi o ažurnosti, a zakonska naknada se morala provoditi u cijeloj državi. Zadovoljni smo da se ukinula ta naknada i barem u tom dijelu olakšali obrtnicima i svima koji su morali plaćati – zadovoljan je Tomislav Osonjački.

Pripreme za zimsku sezonu : Naručeno tri tisuće tona soli

Dok se klizišta rješavaju svojim tempom, valja se pripremiti za zimsku sezonu.

– Pripreme su u tijeku. Nadamo se da zima neće biti niti slična onoj od prije dvije godine. Zimska služba je veliki trošak, a naša je obaveza zimsko održavanje prometnica. Moramo uskladiti uobičajeno održavanje cesta s dodatnim, neplanskim troškovima. Planovi su gotovi. Svake se godine usklađuju prema stanju na prometnicama, naručuje se sol – govori Osonjački, koji iz jednog velikog posla doslovno preko noći uskače u drugi.

– Naručili smo tri tisuće tona soli, što je lani bilo više nego dovoljno dok je preklani bilo premalo…

Tri tisuće tona je više od prosjeka, a ukolikom se veća količina potroši ranije, uvijek nam ostaje mogućnost dodatnog naručivanja – mirno će Tomislav Osonjački, koji na pitanje o tome ima li saznanja kakvu zimu očekivati, odgovara da je teško reći.– Oduvijek, a osobito u zadnje vrijeme, pokazalo se da je vrijeme nemoguće predvidjeti. Ovih prvih devet mjeseci je bilo vrlo intenzivno – s puno problema na cestama, odronima i poplavama koje zatvaraju ceste. To smo riješili i ceste su prohodne. Trenutno se radi na područjima Novog Marofa, Jalžabeta, Ljubešćice, Kameničkoa Podgorja – sanira se klizište, u Ludbregu su u suradnji s Gradom krenuli radovi u Frankopanskoj ulici. Radi se intenzivno i radit će se dok vrijeme bude dozvoljavalo – zaključio je Tomislav Osonjački, ravnatelj Županijske uprave za ceste kojega, prema svemu sudeći, ne očekuje nimalo miran period.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Predsjednik Zoran Milanović je prilikom objave odluke o provedbi izbora za Sabor 17. travnja najavio kako će tada biti neradni dan. Međutim, očito ne za sve. Čitatelji su nam poslali obavijest Uprave tvrtke Lim-mont d.o.o., koja ima svoje pogone u Ludbregu i Vrbanovcu, a u kojoj se navodi da će taj dan biti radni za sve. Radnici su očekivano razočarani.

Izbori su neradni dan, ali će, po svemu sudeći, svi koji to žele moći raditi. Neki trgovački lanci već su se izjasnili da taj dan neće raditi, a Ministarstvo zdravstva dalo je pak preporuku zdravstvenim ustanovama da organiziraju rad u svojim ustanovama kako bi se pacijentima omogućila planirana i potrebna zdravstvena skrb, a radnicima ujedno omogućilo ostvarenje biračkog prava. Međutim, neke bolnice već su objavile da 17. travnja neće obavljati preglede koji nisu hitni.

KBC Zagreb odgodit će tako sve preglede i operacijske zahvate zakazane za dan provedbe parlamentarnih izbora 17. travnja, koji nisu hitni.

Podsjetimo i da je Državno izborno povjerenstvo (DIP) pozvalo sve poslodavce da na izbornu srijedu, 17. travnja ove godine organiziraju posao tako da zaposlenicima koji će taj dan raditi, omoguće izlazak na biračko mjesto.

Poslodavce se u obavijesti DIP-a poziva da poslovni proces organiziraju, smjenskim radom, u više timova ili u sličnim oblicima rada, kako bi se, apelira Povjerenstvo, omogućilo da zaposlenici koji rade na taj dan, ostvare svoje biračko pravo.

Nastavite čitati

U fokusu

Stanari kod VTC-a i dalje bez parkinga i prilaza javnoj cesti; HDZ: Gradonačelniče, napravite barem procjenu zemljišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Stanari koji žive u zgradama pored varaždinskog VTC-a i dalje nisu dočekali rješenje, iako im je bilo obećano. Ta se tema ponovo aktualizirala i na prošloj sjednici Gradskog vijeća.

Aranka Oreški (HDZ) podsjetila je da postoji mogućnosti da će stanari i hitne službe izgubiti pristup zgradi jer je parcelu kupio privatni vlasnik.

Gradonačelnik Bosilj joj je odgovorio da Grad uopće nije strana u postupku, ali dodao je da je Grad želio pomoći. Tvrdi da je riječ o privatnom vlasniku koji preko javnih sredstva želi riješiti svoj problem jer je za gradonačelnika Čehoka formirana parcela na igralištu gdje je izgrađen VTC.

– Prema GUP-u to je dvorište VTC-a. Imam dva pravna mišljenja da se dvorište ne može kupovati. Imam empatiju za građane, ali oni se moraju dogovoriti s vlasnikom. Niti jedan vlasnik građevine ne može spriječiti pravo pristupa građanima, a pogotovo ne hitnim službama – rekao je gradonačelnik Varaždina.

O svemu se oglasio i HDZ priopćenjem.

– Imali smo priliku vidjeti i čuti kako je varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj na Gradskom vijeću izjavio da problem stanara u kvartu Kozarčeva nije njegova briga. Potom smo imali priliku pročitati da gradonačelnik stanarima zgrada oko VTC-a predlaže da sami riješe slučaj s privatnim investitorom te tvrdi da je on ucijenjen od strane privatnog investitora – kaže HDZ.

Grad Varaždin u vlasništvu ima 1009 cesta, trgova, parkirališta, 287 poljskih puteva, 56 zelenih površina, kupuje sve i svašta, a novaca za krucijalni problem nema. Stanari okolnih zgrada su pod velikim stresom jer moguće je da već sutra neće imati gdje parkirati, podsjetili su u HDZ-u!

– Zanima nas je li gradonačelnik angažirao sudskog vještaka da napravi procjenu vrijednosti zemljišta, što je sasvim logično ukoliko želi pregovarati i riješiti problem. Očito je da ne želi riješiti problem! Neka prestane obmanjivati javnost! Mi sigurno ne pogodujemo privatnom investitoru nego želimo pomoći stanarima okolnih zgrada koji su nam se i obratili. Svakim novim potezom dokazuje da je najnesposobniji gradonačelnik u povijesti grada Varaždina! – istaknuli su u HDZ-u.

Tema VTC-a pojavljuje se svako malo i na sjednicama Gradskog vijeća i u političkim priopćenjima, ali sve to nije riješilo problem stanarima Supilove s kojima smo u nekoliko navrata razgovarali.

Još u studenom prošle godine rekli su nam da se nadaju rješenju, potom su tražili sastanak s gradskom vlasti, ali ni to nije polučilo rješenje. Investitor, odnosno tvrtka Marlex je još u svibnju prošle godine, dakle od toga je prošlo skoro godinu dana, poslala dopis Gradu Varaždinu u kojem nude na prodaju čestice na kojima je prilazna cesta. Uz to predlažu da svaka strana, Marlex i Grad Varaždin, naprave svoju procjenu vrijednosti zemljišta.

U Marlexovoj ponudi stajalo je i da su spremni Gradu besplatno ustupiti travnatu površinu i pločnike. Također, ukoliko se postigne dogovor, spremni su dvije godine pričekati da im Grad plati pristupnu cestu. Međutim, od svega toga ništa, Grad nije pristao na ponuđenu cijenu, koja je, prema gradonačelniku Bosilju, bila previsoka.

Sve se to pretvorilo u trakavicu, koja, da ne bi bilo zabune, seže godinama unazad. Očajni stanari su nam pak u nekoliko navrata rekli da su svjesni da problem nije od jučer, ali i poručili da je na Gradu Varaždinu da ga sada riješi. Ostali su bez parkirnih mjesta, a ni prostor pred samim ulazima u zgradu nije njihov, baš kao ni pločnici. Kako bi otvorili vrata zgrade u kojoj žive moraju zakoračiti po tuđem zemljištu. Sve to zvuči nevjerojatno, ali upravo tu su problemi brojnih stanara Supilove i Zagrebačke ulice u Varaždinu.

Danas je HDZ poslao novo priopćenje koje prenosimo u nastavku:

Gradonačelniče, učinite barem prvi korak, procjenu vrijednosti tog zemljišta

Grad Varaždin u svom vlasništvu ima više od tisuću cesta, trgova i parkirališta. Grad je, između ostalog, vlasnik 40 garaža, 287 poljskih puteva te 56 zelenih površina i parkova. Nedavno je i pregovarao da kupi novo zemljište u jugoistočnom dijelu grada za više od milijun eura.

No, kada Grad Varaždin i gradonačelnik Neven Bosilj trebaju uzeti u zaštitu više od dvije tisuće građana u okolici VTC-a i omogućiti im normalne uvjete života, ti isti stanari prepušteni su sami sebi.

– Nažalost, još čekamo od gradonačelnika Bosilja odgovor ili gestu “dobre volje” vezano za postavljeno pitanje na Gradskom vijeću koje se odnosi na rješavanje pitanja parkirališnog prostora oko VTC-a. Taj gorući problem pogađa više od 2.000 naših sugrađana tog dijela grada. Nažalost, bili smo i svjedoci izjava gradonačelnika na Gradskom vijeću koje su izazvale nelagodu među stanarima tog kvarta – Kozarčeva. Njegova nedavna izjava da problemi stanara nisu njegova briga, tj. da si sami riješe taj problem, je doslovno skandalozna. Naime, građani su ga upravo i zbog toga birali za gradonačelnika da zajedno s nama vijećnicima rješava probleme, a ne da daje takve izjave – izjavila je gradska vijećnica i predsjednica Kluba vijećnika HDZ-a Aranka Oreški te dodala.

– Grad je vlasnik preko tisuću cesta, trgova i parkirališta, zatim 40 garaža, 287 poljskih puteva, 56 zelenih površina, parkova, itd., pa se postavlja pitanje tko je kupovao i izgradio sve to, stanari tih kvartova ili Grad? Je li se sve to kupovalo donacijama, tj. da svaki stanar da neki iznos, ili se sve to plaćalo, kupovalo, gradilo i uređivalo proračunskim sredstvima? Jesu li prijašnji gradonačelnici okretali leđa od sličnih problema i upućivali građane da si ih sami riješe? Stoga, molim gradonačelnika da učini prvi korak u rješavanju tog problema, tj. izvrši po ovlaštenom procjenitelju procjenu vrijednosti tog zemljišta i isto dostavi na razmatranje gradskim vijećnicima. Neka se napokon i na Gradskom vijeću raspravi o toj problematici, vidi koji je to trošak i, ako se odluči kupiti, odmah razmotri u koju svrhu; parkiralište, zelene površine i slično – pojasnila je Oreški, predsjednica Kluba vijećnika HDZ-a.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje