Povežite se s nama

U fokusu

Radimo na pokretanju posrnulog gospodarstva

Objavljeno:

- dana

CRNO-BIJELO

„Evidentno loša gospodarska politika bivše vlasti, gurnula je Novi Marof na samo dno tabele ostvarenja proračuna gradova u lanjskoj godini. Gore ne može“. Tako Siniša Jenkač, gradonačelnik Novog Marofa komentira zadnje – 128. mjesto svoga Grada u tom dokumentu.

Proračunski prihodi po stanovniku su 1319 kuna. Primjera radi, na prvom je mjestu Novalja – sa 11.659 kuna, dok je Varaždin 40. sa 4.763 kune prihoda po stanovniku.
-Ovo je dokaz da su prijevremeni izbori u Novom Marofu i te kako bili potrebni. Štoviše, održani su u zadnjem trenutku. Spočitavalo nam se da smo ih iscenirali zbog politikanstva, a ne znam što će sada reći, na dokumentirani dokaz naših uvjerenja. Došli smo do dna. Iako smo znali da nije dobro, vjerujte nismo mislili da smo baš na dnu dna. Šest godina vođenja grada bivše ekipe, sada to imamo crno na bijelo – očigledno je pogubno djelovalo na Novi Marof – kaže.

Prije nekog je vremena u Novi marof stiglo pismo od DUUDI-ja u kojemu pitaju novomarofske vlasti što su učinili sa zemljištem poklonjem prije pet godina Gradu za izgradnju poslovnih zona. Ali, pismo nisu primili oni koji su vladali Gradom u vrijeme dogovora s DUUDI-jem. Stiglo je na „krivu adresu“. Jer, u međuvremu su u Marofu održani prijevremeni izbori, na kojima je pobjedio HDZ. U predizbornoj kampanji oporbenog HDZ-a, tada aktualnoj vlasti upravo se spočitavalo pitanje zona obraslih u korov i grmlje. Tako je novi gradonačelnik, Siniša Jenkač po samom dolasku na novo radno mjesto morao objašnjavati zašto je tomu tako. Odgovarati na isto pitanje koje je i sam neprestano ponavljao. Sada je morao dokazati da je pritom na umu imao i odgovor.

– Na pitanje DUUDI-ja, kao i na pitanje 128. mjesta, trebao bi odgovarati biši gradonačelnik. Sva njegova pisma i priopćenja koja sada šalje novinarima, trebao bi slati samome sebi. Jer on zna zašto je Marof tu gdje jest. Ili bi barem trebao znati. Ne samo što su tijekom mandata bivše vlasti zatvorene neke firme, nego se nije radilo baš ništa kako bi se pokušalo osnažiti gradsko gospodarstvo. Dakle, potencijalne zone – Možđenec, Oštrice – nisu pretvorene u poslovne zone pa ćemo to učiniti sada. Prvo nas čeka izmjena prostornog plana. Kad ih pretvorimo u zone, možemo ih prodati i otvoriti put investitorima za ulaganja. Nešto bi, naravno, uložio i Grad. To je sad proces koji traje, ali s kojim se ne smije čekati. Da se čekalo, DUuDI bi oduzeo zemlju – govori Siniša Jenkač.

Na sljedećem Gradskom vijeću „idemo“ u prodaju imovine. Dobili smo pismo namjere potencijalnih investitora – ali ne za te zone nego za one u Ključu, iza autobusnog kolodvora. Nadamo da neće odustati. Jasno je da ljudi ne kupuju samo kako bi kupovali već zbog proširenja posla. Tu vidimo šansu za Novi Marof.
Znači, početak. Da se možda zona otvorila prije, tko zna. Možda bi netko već i otvorio nešto ondje, zaposlio ljude, Grad prihodovao… Osim po zatvaranju možda bismo bili prepoznati i po otvaranju radnih mjesta.

No i Jenkaču je jasno da to neće biti dosta. 
– Ma koliko nepopularno bilo odmah po dolasku morali smo štedjeti gdje se može, smanjiti plaće, povećanja cijena za djelatnosti gradskih službi koje su poslovale s gubitkom.

Grad i Županija subvencionirati će jedan posto kamate na kredite investitorima, poduzetnicima. Osim naslijeđenih dugovanja, gradski je proračun opterećen i kreditom za Kulturni centar. Moratorij od dvije godina za kredit od 18 milijuna kuna koštao nas je 1,5 milijuna kuna kamata. 

– Prolongiranje je dovelo do toga kredit umjesto 2018. godine bude otplaćen tek 2021. godine. Velika greška bivše vlasti. Izgubili smo 1,5 milijuna kuna, a otplata je prolongirana.  – Nemam pojma na osnovu čega se dičimo da smo napredna Županija. Zastupljene su uglavnom niskoprofitne djelatnosti pa su i plaće u skladu s njima, govori Jenkač, gradonačelnik s vjerojatno najnižom plaćom profesionalnog gradonačelnika u Hrvatskoj.

Siniša Jenkač,gradonačelnik: “Ovo je dokaz da su prijevremeni izbori u Novom Marofu i te kako bili potrebni. Štoviše, održani su u zadnjem trenutku. Spočitavalo nam se da smo ih iscenirali zbog politikanstva, a ne znam što će sada reći, na dokumentirane tvrdnje naših uvjerenja. Došli smo do dna. Iako smo znali da nije dobro, vjerujte nismo mislili da smo baš na dnu dna. Šest godina vođenja grada bivše ekipe, sada to imamo crno na bijelo – očigledno je pogubno djelovalo na Novi Marof.”

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje