Povežite se s nama

U fokusu

Radnici spremni za traženje pravde u Strasbourgu

Objavljeno:

- dana

Zagorje Tehnobeton – Prosvjed zbog godinu i pol čekanja na otpremnine

Radnici Zagorje – Tehnobetona koji su još 2014. godine dobili poslovno uvjetovane otkaze još nisu dobili svoje otpremnine pa se njih pedesetak okupilo ispred tvrtke kako bi prosvjedom upozorili na situaciju. Zadnji su put to učinili u listopadu kad su nakon dvosatnih pregovora otišli neobavljenog posla jer im je predsjednik uprave Zoran Maroslavec rekao da “novaca nema”.

Radnici: Prije šest mjeseci smo sjedili dva sata unutra bez veze da bi nas ti lopovi opet prevarili. Dosta je toga i svoju smo zaštitu spremni potražiti i na Međunarodnom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.

Zbog toga se ovoga puta nisu željeli upuštati u pregovore – zatražili su neka im se obrati netko iz uprave pa kad su bili odbijeni niti oni nisu prihvatili poziv da samo njihovi predstavnici uđu u zgradu Uprave ispred koje su bili potjerani na pločnik jer “ne mogu stajati na privatnom vlasništvu”.

– O čemu da pregovaramo? Prije šest mjeseci smo sjedili dva sata unutra bez veze da bi nas ti lopovi opet prevarili. Dosta je toga i svoju smo zaštitu spremni potražiti i na Međunarodnom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, složni su radnici.

Otpremnina, koje se po radniku kreću od 15.000 pa do preko 50 tisuća kuna, ovisno o uvjetima, zajamčena je temeljem Odluke o poslovno uvjetovanom otkazu. U njemu jasno piše da će se i iznos otpremnine radniku isplatiti do, citiramo “isteka posljednjeg dana otkaznog roka”. Iako je taj datum prošao prije godinu i pol dana novaca nema na računima.

Tvrtka: Ulažemo maksimalne napore kako bi se namirile sve tražbine, među kojima su i tražbine zaposlenika.

Radnici su svakim danom sve ogorčeniji i ljuti jer zbog neisplate otpremnina tvrtka ne snosi nikakve sankcije.

– Što su radili i gdje je nestao novac?, jednako pitanje kao i u listopadu postavlja Ana Grudiček, kojoj za 38 godina staža tvrtka duguje 54 tisuće kuna.

 

Novi otkazi

U međuvremenu je otkaze dobilo još tridesetak ljudi. I njima je uz potpis o poslovno uvjetovanom otkazu obećana otpremnina u roku od deset dana.

U međuvremenu je otkaze dobilo još tridesetak ljudi. I njima je uz potpis o poslovno uvjetovanom otkazu obećana otpremnina u roku od deset dana. – Jednako su rekli i nama. A, sad smo ovdje i moramo moliti svoj novac, zaključuju radnici.

Iz uprave Zagorje-Tehnobetona odgovaraju: – Uprava društva, u ovim vrlo otežanim i složenim uvjetima poslovanja kontinuirano ulaže maksimalne napore kako bi se namirile sve tražbine, među kojima su i tražbine zaposlenika, a sve u cilju osiguranja kontinuiteta poslovanja. 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje