Povežite se s nama

Međimurje

Rast čakovečkoga gospodarstva, plaće još uvijek ispodprosječne!

Objavljeno:

- dana

Prema ukupnom prihodu, koji je lani iznosio 7.784.512.000 kuna, čakovečko gospodarstvo je deseto najveće u zemlji, a prema broju zaposlenih kod poduzetnika osmo. Plaće su niže za 11,1 posto od hrvatskog prosjeka.

Najnovija analiza FINA-e o rezultatima poslovanja poduzetnika na području Grada Čakovca pokazuje nastavak pozitivnih trendova iz prethodnih razdoblja. Tako su se u prošloj godini u odnosu na 2017. povećali dobit, broj zaposlenih te prosječna plaća radnika zaposlenih u trgovačkim društvima registriranim na području Grada Čakovca. U prošloj je godini u Čakovcu bilo registrirano 1365 trgovačkih društava, što je 40,5 posto od ukupnog broja poduzeća u Međimurskoj županiji, odnosno 1 posto u cijeloj zemlji. Ona su lani zapošljavala ukupno 13.213 radnika, što je za 400 više nego godinu dana prije. To je 45,9 posto svih zaposlenih u županiji, odnosno 1,4 posto u državi. Po apsolutnom broju registriranih poduzetnika Čakovec je 12. grad u Hrvatskoj, a prema neto dobiti, koja je u 2018. godini iznosila 327.420.000 kuna, je na 13. mjestu. Prema ukupnom prihodu, koji je lani iznosio 7.784.512.000 kuna, čakovečko gospodarstvo je deseto najveće u zemlji, a prema apsolutnom broju zaposlenih kod poduzetnika osmo.

Pozitivan predznak

Ukupni prihod koji su lani ostvarili poduzetnici s područja Grada za 9,3 posto je veći nego u godini prije te čini 51,1 posto ukupnih prihoda Međimurske županije i 1 posto ukupnih prihoda hrvatskoga poduzetništva. Ukupni rashodi u iznosu od 7,4 milijardi kuna povećani su za 9,5 posto u odnosu na usporednu 2017. godinu te čine 51 posto ukupnih rashoda Međimurske županije i 1 posto ukupnih rashoda hrvatskog poduzetništva. Čakovečki poduzetnici povećali su dobit prije oporezivanja za 8,0 posto, a dobit razdoblja (dobit nakon oporezivanja) za 6,2 posto. Povećan je i gubitak prije i nakon oporezivanja, i to za 12,5 posto, odnosno 11,3 posto, te čini oko 39 posto udjela u ukupnom gubitku prije i nakon oporezivanja u Međimurskoj županiji, odnosno 0,3 posto udjela u gubitku poduzetnika RH. No, konačan ili konsolidirani financijski rezultat, neto dobit poduzetnika Čakovca, pozitivnog je predznaka, što znači da su čakovečki poduzetnici u 2018. godini poslovali uz dobit.

U prošloj je godini u Čakovcu bilo registrirano 1365 trgovačkih društava, što je 40,5 posto od ukupnog broja poduzeća u Međimurskoj županiji

U odnosu na usporednu 2017. godinu, iskazana neto dobit u iznosu od 327,4 milijuna kuna povećana je za 5,3 posto te čini 52 posto neto dobiti Međimurske županije i 1,2 posto udjela u neto dobiti ukupnog hrvatskog poduzetništva. U Čakovcu se i dalje najviše poduzetnika, njih 288, bavi trgovinom na malo. Slijede oni iz prerađivačke industrije, 221 poduzetnik. Iz područja stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti na području Grada radi ih 217, građevinarstva 164, a 94 poduzetnika bave se djelatnošću smještaja i pripreme hrane. Najviše zaposlenih (6.317) je u prerađivačkoj industriji, u trgovini radi njih 2.099, a u građevinarstvu 1.548. U poduzećima koja se bave stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima radi 644, a onima čija je djelatnost pružanje smještaja i pripreme hrane zaposleno je 405 osoba. Rashodi koje su poduzetnici imali za plaće, poreze i doprinose iz plaća i na plaće u 2018. godini iznosili su 1.200.000.000,00 kuna što je 10,3 posto više nego u 2017. U ukupnim rashodima ti troškovi iznose 16,4 posto, što je smanjenje za 0,1 posto u odnosu na usporednu 2017. godinu. Troškovi za osoblje na razini Međimurske županije čine 17,7 posto ukupnih rashoda županije te je u odnosu na usporednu 2017. godinu njihov udio povećan za 0,4 posto. Na razini ukupnog hrvatskog poduzetništva troškovi osoblja čine 13,9 posto ukupnih rashoda, što je 0,6 posto više u odnosu na 2017.

Gaussova krivulja

Prosječna neto plaća isplaćena u Čakovcu lani je iznosila 4966 kuna, što je za 11,1 posto manje od lanjske prosječne plaće u Hrvatskoj te oko 3 posto više nego u ostatku županije. Najviše neto plaće isplaćene na području Čakovca u prošloj godini bave se djelatnostima opskrbe električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom (7241 kuna). Slijede opskrba vodom i gospodarenje otpadom (6424 kune), informacije i komunikacije (5926 kuna), prerađivačka industrija (5.319 kuna) te stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti (5.164 kune). U tim tvrtkama lani je radio ukupno 7.801 radnik. Najnižu prosječnu neto plaću u 2018. godini imali su zaposlenici trgovačkih društava iz domene rudarstva i vađenja. Ona je iznosila 2.660 kuna, no u tim tvrtkama rade ukupno tri osobe. Slijede plaće u ostalim uslužnim djelatnostima (2.896 kuna), djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i posluživanja hrane (3.423 kune), obrazovanju (3.792 kune) te financijskim djelatnostima i djelatnostima osiguranja (3.966 kuna). U tim je tvrtkama bilo zaposleno ukupno 676 osoba.

METSS najveći

Najveća tvrtka koja radi na području Grada Čakovca je Metss, u kojem su zaposlena 982 radnika, druga je Tubla u kojoj plaću primaju 672 zaposlenika. Treći je njihov susjed, Perutnina Ptuj Pipo sa 625 radnika, četvrti Prima biro s 325, a peti Čateks s 313 zaposlenika. U ove podatke uključena su i trgovačka društva u državnom, javnom i mješovitom vlasništvu. U podacima koji se odnose na plaće i broj zaposlenih nema podataka vezanih uz državnu upravu, regionalnu i lokalnu samoupravu te javne ustanove u zdravstvu, kulturi, obrazovanju i socijalnoj skrbi.

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje