Koncerti, druženja, umrežavanje… U Varaždin stiže više od tisuću mladih iz cijele Europe
Krajem godine, točnije u studenom, Varaždin će biti domaćin velikog okupljanja mladih iz cijele Europe. Očekuje se više od 1000...
SVEČANO
Općina Cestica prošli je tjedan brojnim događanjima proslavila svoj dan. Oko 150 umirovljenika družilo se na sportskim susretima u Gornjem Vratnu, a održana je i promocija knjige „Povijest vatrogastva općine Cestica“ autora Franje Talana, na koju je načelnik općine Mirko Korotaj iznimno ponosan.
– Nakon što smo lani proslavili 20 godina vatrogasne zajednice, krenulo je skupljanje materijala za monografiju, koja je napravljena vrlo kvalitetno. Vrlo sam zadovoljan i ponosan da smo izdali takav pisani dokument o vatrogastvu, jer ta knjiga sadrži i povijest svih šest društava na općinskom području, od osnivanja do današnjih dana – kaže načelnik M. Korotaj.
Svečana sjednica Općinskoga vijeća, pak, bila je prilika da se istaknu pozitivni rezultati koji su u općini ostvareni u proteklom razdoblju. Energetski je obnovljena općinska zgrada, što je sufinanciralo Ministarstvo gospodarstva, radilo se na legalizaciji društvenih objekata, sufinanciran je smještaj djece u dječji vrtić… Trenutno je u izgradnji vodovodna mreža Gornje Vratno – Boršanec u dužini 3.000 metara, a vrijednost investicije je 1,4 milijuna kuna.
– Planirani završetak radova je kraj ove godine, a izgradnjom ovog odvojka završila bi i jedna od većih investicija u izgradnji vodovodne mreže na općinskom području. Sredstva su, na inicijativu župana Predraga Štromara, osigurale Hrvatske vode. Također, u Velikom Lovrečanu napravljena je rekonstrukcija vodovodne mreže u Ulici Vladimira Nazora, a u Dubravi Križovljanskoj u Ulici Rudolfa Korotaja. Postavljena je i javna rasvjeta na lokaciji stare škole u Križanču, a iduće godine planirana je rekonstrukcija niskonaponske mreže u Cestici, Križovljanu Radovečkom i Radovcu, s ciljem povećanja kvalitete opskrbe električnom energijom u tom dijelu općine – rekao je Korotaj.
Uz sufinanciranje Ministarstva kulture, do kraja godine izvodit će se radovi na kapeli u Križanču, na pilu u Kolarevcu, kapeli sv. Lovre u Lovrečanu i na crkvi Uzvišenja Sv. Križa u Radovcu. U općini se provode i europski projekti i to tri IPARD programa, čija je vrijednost pet milijuna kuna.
– Općinsko vijeće prihvatilo je i razvojne programe općine za razdoblje od 2014. do 2020. godine, a riječ je o većim projektima, kojih je dio već u pripremi. Jedan od njih je izgradnja kulturno-poslovnog centra općine, za čiju smo izradu uspjeli dobiti 217.000 kuna preko natječaja Ministarstva regionalnog razvoja i europskih fondova. Cijeli projekt će se unutar tri godine kandidirati za europske fondove – istaknuo je Korotaj.Uz Dravu u Babincu planirana je gradnja bungalova, odnosno kampa s rekreativnim sadržajima, u Križovljangradu predviđena je gradnja aquaparka sa zabavnim vodenim i rekreativnim sadržajima, a među većim planiranim investicijama je i dogradnja dječjeg vrtića.
Iako je HNS u Cestici u koaliciji sa SDP-om, na čelu Općinskoga vijeća je član HDZ-a, no svi surađuju i zajedno rade na dobrobit općine.
– Vizija HDZ-a Općine Cestica, a jednak je stav i svih stranaka u Općinskom vijeću, je da postoje segmenti u koje općina Cestica treba ulagati kako bismo ostvarili još veću razvijenost. To su ulaganja u obrazovanje mladih i gospodarstvo.
Od ove godine Općina sufinancira nabavku osnovnoškolskih udžbenika i udvostručila je broj studentskih stipendija. Što se tiče gospodarstva, potrebno je do kraja razviti naše gospodarske zone i osigurati uvjete za prihvat novih investicija, kako bi se naši ljudi, posebice mladi, mogli zapošljavati. Želim da u sljedećem razdoblju svi vijećnici aktivno sudjeluju u radu, kako bismo zajednički doprinijeli boljitku i napretku naše općine te tako opravdali mandate koje su nam dali građani – rekao je predsjednik Općinskoga vijeća Tomislav Lazar (HDZ).Zamjenik načelnika općine Žarko Rodeš (SDP) rekao je da svrhu svoga političkog djelovanja vidi u pomaganju u razvitku općine i svih njezinih mještana.
– Za vrijeme mandata aktualne Vlade dobro surađujemo s ministarstvima, pa smo tako dogovorili novčanu pomoć u nekoliko navrata. Zajedno pripremamo nekoliko većih projekata te će općina Cestica u skoroj budućnosti biti još ljepša i ugodnija za život – naglasio je Rodeš.
U sklopu obilježavanja Dana općine, održane su i seoske igre, služena je i sveta misa u župnoj crkvi, a mještani su se dva dana zabavljali uz Fiškale, Lidiju Bačić, Faringaše i Mirka Švendu – Žigu.
U Općini Cestica posebno su ponosni na to što se od sredine ove godine na odlagalište smeća u Gornje Vratno više ne dovozi smeće iz Cestice i ostalih općina. To se odlagalište trenutačno sanira, a otpad se vozi na odlagalište neopasnog otpada Johovača u Velikoj Trnovitici. Deponij bi trebao biti saniran do kraja rujna ove godine.
– U narednom razdoblju uvest ćemo selekciju i razvrstavanje otpada u domaćinstvima i prikupljat ćemo ga u četiri posude. Prikupljanje otpada realizirat ćemo s tvrtkom Čistoća, u skladu sa zakonom, kako je propisano. Za to ćemo educirati stanovništvo i osigurati kante. Novina je i da se krupni otpad ubuduće više neće odvoziti jednom godišnje skupljanjem po selima, već po pozivu. Znači, svako domaćinstvo treba nazvati Čistoću, kada ima potrebu za odvozom krupnog otpada – naglasio je Korotaj.
Izvor:
Foto:
Gradonačelnik Grada Varaždina dr.sc. Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Grada Varaždina Miroslav Marković danas su, 29. lipnja, sa dekanicom Fakulteta organizacije i informatike Varaždin prof.dr.sc. Ninom Begičević Ređep i prodekanicom za poslovanje i ljudske potencijale prof.dr.sc. Marinom Klačmer Čalopa obišli radove na uređenju Vile Oršić.
Riječ je o povijesnoj zgradi u centru grada Varaždina koja će od jeseni biti u potpunosti obnovljena, čime će se proširiti kapaciteti Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu. Vila je u vlasništvu Grada Varaždina, ali je dana na upravljanje Fakultetu organizacija i informatike uz plaćanje mjesečnog najma.
Varaždinski FOI proširuje vlastite kapacitete i uskoro useljava u zgradu Vile Oršić koja bi trebala biti u potpunosti obnovljena do početka nove akademske godine, a u njoj će se smjestiti nekoliko dvorana za izvođenje laboratorijske nastave, IoT Laboratorij, Work based learning (WBL) Lab, FOI-jev Centar za usavršavanje, kabineti kao i drugi prostori za razvoj istraživačkih potencijala studenata i znanstvenika.
U tijeku su intenzivni radovi na uređenju unutrašnjeg prostora, dok je vanjska ovojnica zgrade već gotovo u cijelosti obnovljena. Povijesna zgrada s pripadajućim dvorištem ukupne je površine 4.327 četvornih metara, a prostorno se nalazi uz česticu zgrade sadašnjeg objekta FOI 2, a na kojoj je planiran projekt Sveučilišni Kampus Varaždin – faza II.
Zgrada je dana na korištenje FOI-ju odlukom Gradskog vijeća Grada Varaždina u svrhu realizacije obrazovnih aktivnosti i unaprjeđenja visokog obrazovanja u gradu Varaždinu i u cijeloj regiji sjeverozapadne Hrvatske.
Vila Oršić nažalost neće riješiti nedostatne prostorne kapacitete Fakulteta organizacije i informatike (FOI), istaknuo je pri obilasku, no FOI se odlučio preuzeti pravo upravljanja nad zgradom kako bi spasio ovu građevinu od propadanja i na taj način pridonijeti Gradu Varaždinu u realizaciji urbanog kampusa i vizije sveučilišnog Grada.
U obnovu zgrade FOI će uložiti 4,5 milijuna kuna vlastitih i projektnih sredstava, uz to što plaća mjesečnu naknadu za pravo upravljanja Gradu Varaždinu.
– Smatramo to našim doprinosom gradu Varaždinu s ciljem spašavanja ove zgrade. Zanimljiva je činjenica da su u trenutku kada smo ju preuzeli, samo troškovi odvoza smeća iz zgrade iznosili 40.000,00 kuna – istaknula je dekanica FOI-ja Nina Begičević Ređep.
Nakon više od desetljeća sustavnog propadanja Vile Oršić, FOI je uz pomoć Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, Grada Varaždina, Varaždinske županije, partnerskih poduzeća i projektnih sredstava, uspio osigurati financijska sredstva za početak obnove jedne od najljepših građevina u Gradu Varaždinu, koja se nalazi unutar povijesne urbanističke cjeline, u ulici Petra Preradovića i koja je upisana u registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
Do sada je u obnovu utrošeno oko 4,3 milijuna kuna sredstava, a prema projekcijama troškovnika radova cijela obnova iznosit će 8,5 milijuna kuna, od čega će FOI osigurati iz vlastitih izvora više od 4 milijuna kuna.
– Moramo naglasiti i podršku naših tvrtki partnera – prvenstveno IT tvrtki koje nam pomažu u renoviranju i obnovi Vile – naglasila je dekanica Begičević Ređep.
– Mi smo do sada u Vili Oršić napravili manje intervencije u prostoru kako bi ga u potpunosti prenamijenili za potrebe izvođenja nastave i znanstveno- istraživačkih aktivnosti, tako da smo u potpunosti poštovali njen povijesni izgled poštujući mišljenje konzervatora i spriječili daljnje propadanje jednog od najljepših zdanja u gradu – kazala je dekanica Begičević Ređep.
– Iskorakom u područja kao što su Razvoj programskih sustava, Umjetna inteligencija u poslovanju, Umreženi sustavi i računalne igre te Analiza i dizajn poslovnih sustava, FOI ulazi u nova, inovativna i interdisciplinarna područja, što će zahtijevati i dodatne prostorne kapacitete za istraživanje i razvoj – zaključila je.
Trenutno na FOI-ju studira oko 2600 studenata, a aktivno je više od 35 velikih znanstvenih i razvojnih projekata i jedanaest laboratorija, osam centara i dva ureda za podršku studentima.
Gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković izrazito su zadovoljni kako radovi na Vili napreduju.
– Grad Varaždin do sada je dao nešto više od milijun kuna za obnovu Vile te će osigurati i dodatna sredstva kako bi Vila Oršić na jesen bila spremna za novu generaciju studenata Fakulteta organizacije i informatike i kako bi studenti koji se odluče na studij u Varaždinu imali sve što im je potrebno za kvalitetan boravak, obrazovanje i usavršavanje u Varaždinu te kako bi se odlučili ostati živjeti i raditi u našem Gradu – naglasio je gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj.
Polaznici Dječjeg vrtića „Žibeki“ posjetili su III. osnovnu školu Čakovec, a domaćini su im bili učenici 1.a razreda.
U okviru susreta za djecu je organizirana zajednička radionica slušanja, prepričavanja priča i izvedbe igrokaza, na hrvatskom i engleskom jeziku. Tako su polaznici vrtića, većinom predškolci, i učenici prvog razreda zajedno pogledali animirani film na engleskom jeziku „Lisica i roda“, naučili ključne riječi na engleskom jeziku i razgovarali o sadržaju i pouci ove basne. Učenici prvog razreda izveli su kratki istoimeni igrokaz na engleskom jeziku.
U drugom dijelu susreta djeca su uživala slušajući priče, a program su organizirale i vodile Branka Lamza, učiteljica engleskog jezika, i Nina Vugrinec, školska knjižničarka II. OŠ Čakovec. Djeca iz DV-a „Žibeki“ sudjelovala su pod vodstvom odgojiteljica Edite Lučić i Andrijane Vabec.