Povežite se s nama

U fokusu

Razvrstavanjem i ulaganjima do nižih cijena odvoza otpada

Objavljeno:

- dana

ZBOGOM SMEĆU U LUDBREGU

Grad Ludbreg priuštio nam je nešto gotovo nevjerojatno – pisanje o smeću u pozitivnom kontekstu. Napisati da je neki grad Varadinske županije riješio problem otpada – djeluje jednako kao napisati da je Hrvatska primjer gospodarski uspješne zemlje. Ili da poljoprivrednici nemaju dovoljno uroda u odnosu ponude i potražnje.

Ulaskom u Novu godinu Ludbrežani će deset posto jeftinije plaćati odvoz otpada

Grad čuda

Oni praznovjerni rekli bi da Ludbreg ne nosi uzalud epitet „Grada čuda“.
Jer, ulaskom u Novu godinu Ludbrežani će deset posto jeftinije plaćati odvoz otpada. Ima još: prema istraživanjima – prije ove odluke – pokazalo se da je čak 80 posto građana zadovoljno gradskom komunalnom službom i inicijativama koje pokreće u suradnji s Gradom. Iako je gradonačelnik Ludbrega i zastupnik u sada raspuštenom saborskom sazivu te kandidat na predstojećim parlamentarnim izborima iznova za zastupnika 3. izborne jedinice, Dubravko Bilić, najavljivao takvu mogućnost, da bi ovih dana bila donijeta i konačna odluka o smanjenju cijene.

Pobjeda

Iz gradskom komunalnog poduzeća „Lukom“ već su najavili kako je problematika odvoza i zbrinjavanja otpada iznova vrlo aktualna. Ludbreg se, govore konkretni rezultati, zasad najuspješnije „bori“ s problematikom smeća, koja je, čini se, postala neizliječivom bolešću Varaždinske županije.

– Problem odlaganja i zbrinjavanja otpada jedan je od temeljnih problema svake gradske vlasti i jedno od ključnih mjerila njezine uspješnosti. Na tome vas građani najčešće ocjenjuju. Činjenica je da svi mi svakodnevno vodimo brigu o zbrinjavanju i razvrstavanju otpada, a na kraju mjeseca još dobijemo i račun za sve to – rekao je gradonačelnik Bilić te ukratko iznio kronologiju ludbreške uspješne „borbe“ sa smećem.

Dok su drugi donosili strategije, u Ludbregu su odlučili djelovati. Tako su u proteklom periodu uspjeli puno toga riješiti, bez velike buke i medijske pompe. Zatvoreno je dosadašnje odlagalište i preseljeno je mjesto odlaganja. Te su odluke donijele još jednu, u Hrvatskoj vjerojatno raritetnu činjenicu – više od 80 posto građana zadovoljno je radom Komunalne službe i pokrenutim inicijativama u suradnji komunalaca i Grada.

Dok su drugi donosili strategije, u Ludbregu su odlučili djelovati

– Želim podsjetiti da smo po dolasku na vlast otpad odlagali niti 500 metara od centra grada. Puno smo investirali u nabavu komunalne opreme, svi sugrađani besplatno su dobili kante na korištenje, nabavili smo novi kamion, imamo više od 40 zelenih otoka, ulagali smo u edukaciju… – nabraja gradonačelnik Bilić i dodaje: – Pred nama je izgradnja reciklažnog dvorišta i sanacija odlagališta. Sve su to preduvjeti da građani budu još zadovoljniji i da Ludbreg postane centar ovakvih aktivnosti za šire područje gornje Podravine. Želja nam je da se u ovaj sustav uključe i okolne općine. Moramo se pohvaliti da su dvije općine iz našeg susjedstva ušle u vlasničku strukturu komunalnog poduzeća Lukom te smo na taj način omogućili širenje djelatnosti poduzeća. Želja nam je da na ovom primjeru pravilnog gospodarenja otpadom pokažemo koliko je to važan proces za svaki grad, poručio je gradonačelnik Dubravko Bilić. O gospodarenju otpadom razgovaralo se i s novinarima na sastanku prošloga tjedna.

Želja nam je da na ovom primjeru pravilnog gospodarenja otpadom pokažemo koliko je to važan proces za svaki grad, poručio je gradonačelnik Dubravko Bilić.

Disciplina

Uz gradonačelnika, govorila je i njegova zamjenica Vera Jadanić te direktor „Lukoma“ Alen Sabol.
-Nove, 10 posto niže cijene odvoza otpada uvodimo od 1. siječnja. S velikim zadovoljstvom moram zahvaliti građanima koji su prepoznali važnost razdvajanja i sortiranja otpada po vrstama materijala i koji se doista trude pravilno odvajati otpad. Doduše, još ima onih koji vreće ostave kod zelenih otoka ili tamo gdje se otpad ne smije ostavljati, ali se nadamo da će se i ti pojedinci s vremenom ekološki osvijestiti.

Usporedbe

Osjetno su smanjeni svi tekući troškovi – održavanje, servisiranje…

Imamo i konkretne pokazatelje o prvim pozitivnim učincima razdvajanja otpada. Naime, usporedba za šest mjeseci 2015. u odnosu na 2014. godinu pokazuje da se lani prikupilo 50 tona papira, a u istom razdoblju ove godine gotovo 100 tona ili dvostruko više. Još bolje rezultate bilježimo s plastikom, jer smo s 5,8 tona došli na prikupljenih 12,5 tona u istom razdoblju ove godine. Istovremeno je količina miješanog otpada s 1.000 tona smanjena na 596 tona.

Plus u blagajni

Očito su naši apeli, edukacije, promidžba i mjere koje smo proveli donijeli rezultate, ali u tome su ipak najzaslužniji građani. U konačnici jedino tako možemo utjecati na nižu cijenu usluge, a istovremeno raditi na očuvanju okoliša, poticanju zapošljavanja, boljih gospodarskih rezultata – ističe Alen Sabol, direktor ‘Lukoma’.
No, Grad Ludbreg nastavlja raditi na problematici zbrinjavanja otpada. Upravo je ovih dana Grad potpisao ugovor s Fondom za zaštitu okoliša o gradnji reciklažnog dvorišta u Ludbregu, koje bi se najvećim dijelom financiralo sredstvima Fonda. Za Lukom i za građane to znači unapređenje djelatnosti odvajanja otpada, jer će građani u reciklažno dvorište moći dovesti i deponirati gotovo sve vrste otpadnog materijala. Lokacija reciklažnog dvorišta bit će na bivšem odlagalištu – Meka. Unatoč svim ulaganjima u strojni i vozni park, nabavu preše za baliranje tekstilnog otpada te u druge namjene, tvrtka je za devet mjeseci zabilježila pozitivan financijski rezultat.

– Povećali su se prihodi, a smanjeni su troškovi. Primjerice, novim kamionom-smetlarom veće zapremine otpad sada odvozimo u Piškornicu, nema pretovara i ruta je kraća. Nadalje, osjetno smo smanjili troškove tekućeg održavanja zapošljavanjem mehaničara, pa smo izbjegli skupe servise za naše strojeve starije proizvodnje. Istovremeno smo povećali prihode izvršenjem vanjskih usluga posebice u niskogradnji, ponajviše kupnjom stroja ‘JCB’. Primjerice, dok smo lani u tom razdoblju imali 223.000 kuna prihoda u toj stavci, sada je to naraslo na 964.000 kuna.

Za devet mjeseci ove godine Lukom je ostvario plus od 360.000 kuna. Pritom smo napravili i značajan iskorak u stručnom ekipiranju tvrtke, sada radi 30 djelatnika, od čega je šest magistara, a imamo i četiri osobe na stručnom osposobljavanju – rekao je Alen Sabol. U Lukomu polako proširuju obim usluga i područje poslovanja. Preuzeli su održavanje javne rasvjete u Općini Jalžabet. Također, u nadležnosti „Lukoma“ je i održavanje gradskog groblja s oko 3.000 grobnih mjesta, te mjesnih groblja u Selniku, Bolfanu i Segovini.
 

Reciklažno dvorište

Upravo je ovih dana Grad potpisao ugovor s Fondom za zaštitu okoliša o gradnji reciklažnog dvorišta u Ludbregu, koje bi se najvećim dijelom financiralo sredstvima Fonda. Za Lukom i za građane to znači unapređenje djelatnosti odvajanja otpada, jer će građani u reciklažno dvorište moći dovesti i deponirati gotovo sve vrste otpadnog materijala. Lokacija reciklažnog dvorišta bit će na bivšem odlagalištu – Meka.

2014. vs. 2015. godina
Usporedba za prvih šest mjeseci lanjske i ove godine pokazuje da se lani prikupilo 50 tona papira, dok je u istom razdoblju ove godine prikupljeno 100 tona – dvostruko više. Još bolji rezultati zabilježeni su s plastikom – s 5,8 tona lani do 12,5 tona u istom razdoblju ove godine.
Istovremeno je količina miješanog otpada s 1.000 tona smanjena na 596 tona.

REZULTATI

Očito su apeli i provedene edukacije donijeli rezultate, ali u tome su ipak najzaslužniji građani. U konačnici jedino tako možemo utjecati na nižu cijenu usluge, a istovremeno raditi na očuvanju okoliša, poticanju zapošljavanja, boljih gospodarskih rezultata – ističe Alen Sabol, direktor ‘Lukoma’.

360 tisuća kuna prihoda ostvario je Lukom u prvih ovogodišnjih devet mjeseci

PREDNOST

Ludbreški gradonačelnik se kao saborski zastupnik založio da ovakav model odlaganja i zbrinjavanja otpada bude riješen i na području Novog Marofa i Murskog Središća. Primjer će slijediti još i Općina Gola i Grad Križevci.Upravo se kroz takve projekte vidi prednost kad je saborski zastupnik s prebivalištem u izbornoj jedinici. 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje