Povežite se s nama

U fokusu

Reformisti tvrde da nam HDZ želi oteti varaždinsku bolnicu: Međimurci su svoju zaštitili

Objavljeno:

- dana

Na današnjoj konferenciji za medije Reformisti su najavili da će  na sutrašnjoj sjednici Županijske skupštine podnijeti prijedlog za nadopunu dnevnog reda točkom Zaključaka o upućivanju prijedloga Ministarstvu zdravstva i Hrvatskom Saboru radi očuvanja regionalnog statusa Opće bolnice Varaždin, kojim Županijska skupština Varaždinske županije utvrđuje da je zadržavanje statusa Opće bolnice Varaždin kao regionalne bolnice kojoj je osnivač Varaždinska županija, od neposrednog interesa za Varaždinsku županiju.

Na konferenciji za medije bili su Radimir Čačić, predsjednik Narodne stranke – Reformisti, Natalija Martinčević saborska zastupnica i predsjednica Županijske organizacije Reformista Varaždinske županije i Željko Bedeković, potpredsjednik Županijske organizacije Reformista Varaždinske županije.

Cijelo priopćenje pročitajte u nastavku:

Županijska skupština je najviše predstavničko tijelo regionalne samouprave te je ta koja zastupa interese građana. Po članku 135. Ustava RH kao institucija Županija ima dvije ključne ovlasti jedno je obrazovanje, a drugo je zdravstvo. Najveći utjecaj po svim parametrima u zdravstvu u Varaždinskoj županiji ima Opća bolnica Varaždin i zbog toga ovaj Zaključak predstavlja posebni značaj za Varaždinsku županiju te je ključno da Opća bolnica Varaždin ostane u rukama građana naše županije. 

Varaždinsku bolnicu izgradili su upravo građani Varaždinske županije i to kroz samodoprinose, s minimalnim ili nikakvim doprinosom države. Zadnji objekti građeni samodoprinosom prije gotovo 40 godina su interna, pedijatrija i kirurgija. Važno je naglasiti da su u prošlom mandatu u OB Varaždin, temeljem projekata Varaždinske županije, izvršena najveća ulaganja u  povijesti od izgradnje bolnice financirana većim dijelom EU sredstvima i manjim djelom iz proračuna Varaždinske županije. Ulaganja su iznosila 41,5 milijuna € (311,5 milijuna kn) s time da je na temelju vlastitim sredstvima pripremljene dokumentacije jedina od svih županijskih bolnica u Hrvatskoj direktno od Europske unije osigurala i 54 milijuna eura (405,6 milijuna kn) za izgradnju novog Centralnog operacionog bloka. 

Argument da bolnica stvara dugove u slučaju Opće bolnice Varaždin je čista laž što je vidljivo iz podataka za razdoblje od 2000.-2019. (prije pandemijskih godina) koji pokazuju da bi da je država odnosno HZZO izvršila svoju zakonsku obvezu i isplatila 37,5 milijuna € (274 milijuna kn) za usluge koje je varaždinska bolnica izvršila, a koje su obračunate i potvrđene varaždinska bolnica bi bila u ogromnom plusu, čak i bez izračuna porasta cijena u tih 10 godina.

Kako upravlja država najbolje pokazuje podatak da su sve bolnice odnosno klinike kojima već upravlja država generatori najvećih gubitaka u zdravstvu i predstavljaju ¾ ukupnih gubitaka svih bolnica.

Bez obzira na niz opravdanih primjedbi na rad hrvatskog zdravstva pa i varaždinske bolnice, neupitno je da po svim kriterijima i veličini (jedna od pet najvećih bolnica) i kvaliteti varaždinska bolnica spada u vrh hrvatskog zdravstva. Svođenje uspješne bolnice u koju su godinama ulagali i njome upravljali građani Varaždinske županije na tužni prosjek hrvatskog zdravstva je neupitno ugrožavanje zdravstvenog standarda ove Županije. Svi župani izvan HDZ-a, a i neki HDZ-ovi, s dovoljno hrabrosti istupili su protiv podržavljenja da bi zaštitili svoje građane. U Varaždinskoj županiji HDZ-ov župan Stričak ne samo da nije istupio u zaštiti interesa građana, već je HDZ Varaždinske županije glasovima Habijana, Jenkača, Dreven Budinski i HNS-ovog zastupnika Štromara, omogućio ovu uzurpaciju naše imovine i ugrožavanje naših prava.

Ovu temu ključnu za život i zdravlje ljudi župan Stričak se nije usudio čak ni raspraviti na Županijskoj skupštini, a kao što je javnosti poznato naši susjedi su izglasali zaključak kojim odbijaju podržavljenje, a protiv tog Zaključka se nisu usudili glasati čak ni vijećnici HDZ-a u Međimurskoj skupštini.

Kako bi građani dobili jasnu sliku o tome tko zbog svojih osobnih političkih interesa i pozicija ne upozorava i ne suprotstavlja se šteti koja se nanosi građanima Varaždinske županije, tražimo raspravu od Županijske skupštine i donošenje Zaključka kojim se odbija podržavljenje Opće bolnice Varaždin.

Očekujemo da se sve političke stranke izjasne protiv oduzimanja bolnice našim građanima od strane HDZ-a i daju podršku našem prijedlogu, a od HDZ-a da barem jednom stave interese građana ispred interesa HDZ-a i budu barem suzdržani kao i HDZ Međimurja.

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje