U tijeku su opsežni ljetni radovi u školama diljem Međimurske županije
Ljetni praznici u međimurskim školama iskorišteni su za radove kako bi učenike na prvi dan škole dočekali uređeni i osvježeni...
Tako je i službeno zaštićen jedan od najdužih koridora nizinskih rijeka u Europi. Do danas se ideja očuvanja rijeka Mure i Drave proširila i na Sloveniju, pa čak i do Austrije.
U srpnju 2012. godine, dakle godinu i pol nakon što je RH proglasila Regionalni park, UNESCO je proglasio prekogranični Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav između Mađarske i Hrvatske.
U svijetu postoji 120.000 zaštićenih područja, od kojih je gotovo 690 na UNESCO-ovu popisu rezervata biosfere. Riječ je o ekološko važnim područjima na kojima se pokušava sačuvati izvorni oblik suživota čovjeka i prirode ponajprije kroz tradicionalni način korištenja zemljišta.
Prekogranični Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav nalazi uz bok američkom Yellowstoneu i Julijskim Alpama. Osim Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, UNESCO je prepoznao i važnost očuvanja Velebita, koji se na popisu nalazi od 1978. godine.
Koliki je uspjeh naći se na tom popisu, najbolje svjedoči podatak da se prekogranični Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav nalazi uz bok američkom Yellowstoneu i Julijskim Alpama. Osim Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav, UNESCO je prepoznao i važnost očuvanja Velebita koji se na popisu nalazi od 1978. godine. Mreža rezervata biosfere u 122 zemlje dio je UNESCO-ova programa „Čovjek i biosfera“ pokrenutog 1971. godine.
– Najčešće se radi o lokalitetima koji u svojoj jezgri sadrže neko zaštićeno područje na koje se nadovezuje područje koje je pod njegovim utjecajem, tzv. utjecajno područje, dok je treća zona prijelazno područje. U 2. i 3. zoni se pokušavaju poticati aktivnosti koje su u cilju održivog razvoja cjelokupne zajednice – naglasila je Mihaela Mesarić, stručna voditeljica u Javnoj ustanovi za zaštitu prirode Međimurske županije „Međimurska priroda“.
Rezervati biosfere imaju vrlo važnu ulogu u ostvarivanju 17 ciljeva održivog razvoja koje su Ujedinjeni narodi zacrtali do 2030. godine. Među njima je očuvanje pitke vode i biološke raznolikosti. Provođenje ciljeva na znači dodatnu zaštitu područja već njegovo brendiranje i veće mogućnosti za održivi gospodarski razvoj lokalne zajednice, ali bez štete za okoliš.
– To je moguće ostvariti putem turizma. Ljudi mogu lakše plasirati svoje poljoprivredne proizvode s markicom koja kupcima garantira posebnu kvalitetu budući da je riječ o proizvodima uzgojenima na prostoru rezervata biosfere. Mogu se, također, trasirati pješačke i biciklističke staze za rekreaciju – dodala je Mesarić.
Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav predstavlja najveći očuvani koridor nizinskih rijeka u Europi
Ministar za zaštitu okoliša i energetiku Tomislav Ćorić nedavno je osnovao Nacionalni odbor za UNESCO-ov program „Čovjek i biosfera“. Među članovima Odbora je i ravnatelj „Međimurske prirode“ Siniša Golub.
– Naša će zadaća biti da sudionicima u zaštićenu području približimo mogućnosti i dodatne prednosti ovoga UNESCO-ova brenda, ponajprije lokalnom stanovništvu, da se to na neki način reflektira na njihov svakodnevni život i njihovu dobrobit. Čovjek će biti zagovaratelj zaštite prirode i njegov najveći branitelj ukoliko osjeti da mu to donosi i određenu korist.
Ne samo dugoročno, očuvanjem pitke vode i kvalitetnog zraka, nego i klasičnu dobit te dobrobit na svakodnevnoj razini – rekao je Golub.
Opstanak prirodnih staništa ugrožavaju prometnice, invazivne vrste, ilegalni ribolov, krivolov, klimatske promjene…
Regionalni park Mura-Drava nadovezuje se na Kopački rit i predstavlja najveći očuvani koridor nizinskih rijeka u Europi. Njegova najvažnija funkcija je zaštita biološke, krajobrazne i georaznolikosti. Na tom području između ostalih žive bijela i crna roda, orao štekavac, 70 vrsta riba, vidra…
– Tu je nakon 20 godina od istrebljenja ponovno naseljen i dabar te je uspio pronaći svoju ekološku nišu i opstati. Tu je i mnogo manjih vrsta poput jelenka. Različite ljudske aktivnosti ugrožavaju ovo područje. Dio Regionalnog parka Mura-Drava je u Međimurskoj županiji gusto naseljen, a tamo gdje je mreža naselja, priroda se povlači. I brojne prometnice cjepkaju prirodna staništa, ugrožavaju ih invazivne vrste, ilegalni ribolov, krivolov, klimatske promjene… – pojašnjava ravnatelj Golub.
Godine 2019. uz gradski blagdan sv. Barbare otvoren je novi dječji vrtić u Murskom Središću.
Obzirom što je Vlada RH osigurala značajna sredstva za potrebe daljnjeg širenja dječjeg vrtića Grad Mursko Središće odlučio je da se dogradi gradski dječji vrtić jer već neko vrijeme ima neupisane djece zbog pomanjkanja prostora.
Dogradnjom će se dobiti još četiri skupine te se u Gradu nadaju da će se dogradnjom osigurati mjesto za svu djecu u vrtiću.
Nakon otvorenog postupka javne nabave odabran je izvođač tvrtka Kontura d.o.o. iz Varaždina, a vrijednost radova je 1.655.188,39 eura. Kroz prijavu u NPOO Gradu Mursko Središće dodijeljeno je 649.810,87 eura sredstava, a naknadno je Grad poslao Zahtjev Ministarstvu znanosti i obrazovanja temeljem njihove odluke te se nadaju dobiti još 710.189,13 eura, što bi bila značajna pomoć gradskom proračunu jer u protivnom moraju osigurati oko milijun eura proračunskih sredstava Grada Mursko Središće.
U projektu dogradnje vrtića su natkrivene terase koje su dosad vrlo nedostajale što će biti znatno olakšanje za boravak djece na otvoreno. Također se planira posaditi više drveća okolo vrtića kako bi on bio u sjeni, a time boravak djeci i osoblju ugodniji.
Rok dogradnje je polovica srpnja iduće godine te će se moći upisati puno više djece u pedagoškoj godini 2025./2026.
Uz ovaj projekt uskoro započinje i energetska obnova nove sportske dvorane vrijednosti 1,2 milijuna eura kroz koji će se ona u potpunosti obnoviti uključujući novi krov, novi sportski pod, fasadu, prozore, rasvjetu, a ugradit će se i solari te toplinske pumpe. Uz to kreće još jedan značajni projekt, a to je izgradnja multikulturnog centra to jest društvenog doma u romskom naselju Sitnice obzirom što tamo ne postoji nikakva društvena prostorija, a izgradnjom ovog objekta to će se promijeniti te će se moći organizirati razne edukacije, zborovi mještana, mjesto za izbore, a također i za privatne potrebe tog naselja. Izgradnja se financira sredstvima državnog proračuna. Prva faza gradnje multikulturnog centra do pod krov, a kroz otvoreni postupak javne nabave posao je dobila tvrtka Čaki graditeljstvo j.d.o.o. iz Brezja, Sveti Juraj na Bregu, a vrijednost radova je 566.564,63 eura s PDV-om.
Društveni dom Križovec
Gradonačelnik Dražen Srpak je 10. rujna sa stručnim službama te Mjesnim odborom Križovec obišao radove na uređenju unutrašnjosti društvenog doma Križovec.
Društveni dom Križovec je kao i svi ostali društveni domovi u proteklim godinama stalno uređivan i obnavljan kako bi mogao služiti mještanima za razne potrebe. Trenutno se u njemu uređuje pod na način da je izvađen stari parket koji je zbog vlage postao grbav. Rezat će se zidovi kako bi se napravila hidroizolacija te će se postaviti nova glazura s armaturom i keramika. Zamijenit će se elektroinstalacije i u potpunosti će se urediti zidovi. Već prije je sanirano krovište te su uređene sanitarije, kuhinja, bina u sali uključujući novu rasvjetu te su ugrađene klime. Također je kupljen novi inventar i razglas.
Vrijednost radova na uređenju unutrašnjosti društvenog doma je 40.911,00 eura, a posao je putem provedenog postupka jednostavne nabave dobila tvrtka Tekeli projekt inženjering iz Murskog Središća.
U Facebook izboru najljepšeg vrtića sudjelovalo je 40 vrtića iz 41 gradova i općina iz čitave Hrvatske, a slike vrtića kroz ovaj su izbor postigle ukupni doseg od preko 730 tisuća FB korisnika.
Gledano po kategorijama, ‘srebro’ u kategoriji malih gradova osvojio je DV Maslačak iz Murskog Središća koji je osvojio 894 lajkova na stranici Gradonačelnik.hr, preko 1.800 na svim objavama, a vidjelo ga je preko 30 tisuća FB korisnika. Danas, 28. kolovoza 2024. godine ravnateljica DV Maslačak Ivana Maltarić i gradonačelnik Dražen Srpak preuzeli su Priznanje za 2. mjesto po izboru korisnika Facebook-a za najljepši dječji vrtić u Hrvatskoj – kategorija mali gradovi koje im je uručio predstavnik društva Gradonačelnik.hr Ivan Todorić.
Ističemo kako su krajem 2022. godine Gradu Mursko Središće odobrena novčana sredstva u iznosu od 649.810,81 eura putem Poziva na dodjelu bespovratnih sredstava Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova, prvi Poziv, NPOO.C3.1.R1-II.01 za dogradnju Dječjeg vrtića “Maslačak” Mursko Središće za još četiri skupine. Dogradnjom će se osigurati dovoljni kapaciteti za svu djecu, vjerojatno za minimalno deset i više godina unaprijed. Početkom srpnja gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak potpisao je ugovor o izvođenju radova na dogradnji Dječjeg vrtića “Maslačak” Mursko Središće u vrijednosti od 1.746.263,39 eura pa je stoga vidljivo da Grad Mursko Središće mora osigurati preostalih milijun eura no svakako će tražiti sufinanciranje tog dijela od strane Republike Hrvatske. Trenutno se vrše pripremne radnje za dogradnju dječjeg vrtića te sami radovi kreću kroz koji dan, dok se završetak istih očekuje krajem školske godine – lipanj 2025. godine.