Povežite se s nama

Međimurje

Regionalni park Mura-Drava: očuvanje jedinstvenog primjera suživota čovjeka i prirode

Objavljeno:

- dana

Prije nešto više od osam godina, točnije 10. veljače 2011. godine, Vlada Republike Hrvatske je Uredbom proglasila Regionalni park Mura-Drava, na području čak pet hrvatskih županija, Međimurske, Varaždinske, Koprivničko-križevačke, Virovitičko-podravske i Osječko-baranjske.

Tako je i službeno zaštićen jedan od najdužih koridora nizinskih rijeka u Europi. Do danas se ideja očuvanja rijeka Mure i Drave proširila i na Sloveniju, pa čak i do Austrije.

Mreža rezervata

U srpnju 2012. godine, dakle godinu i pol nakon što je RH proglasila Regionalni park, UNESCO je proglasio prekogranični Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav između Mađarske i Hrvatske.

U svijetu postoji 120.000 zaštićenih područja, od kojih je gotovo 690 na UNESCO-ovu popisu rezervata biosfere. Riječ je o ekološko važnim područjima na kojima se pokušava sačuvati izvorni oblik suživota čovjeka i prirode ponajprije kroz tradicionalni način korištenja zemljišta.

Prekogranični Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav nalazi uz bok američkom Yellowstoneu i Julijskim Alpama. Osim Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, UNESCO je prepoznao i važnost očuvanja Velebita, koji se na popisu nalazi od 1978. godine.

Koliki je uspjeh naći se na tom popisu, najbolje svjedoči podatak da se prekogranični Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav nalazi uz bok američkom Yellowstoneu i Julijskim Alpama. Osim Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav, UNESCO je prepoznao i važnost očuvanja Velebita koji se na popisu nalazi od 1978. godine. Mreža rezervata biosfere u 122 zemlje dio je UNESCO-ova programa „Čovjek i biosfera“ pokrenutog 1971. godine.

– Najčešće se radi o lokalitetima koji u svojoj jezgri sadrže neko zaštićeno područje na koje se nadovezuje područje koje je pod njegovim utjecajem, tzv. utjecajno područje, dok je treća zona prijelazno područje. U 2. i 3. zoni se pokušavaju poticati aktivnosti koje su u cilju održivog razvoja cjelokupne zajednice – naglasila je Mihaela Mesarić, stručna voditeljica u Javnoj ustanovi za zaštitu prirode Međimurske županije „Međimurska priroda“.

Rezervati biosfere imaju vrlo važnu ulogu u ostvarivanju 17 ciljeva održivog razvoja koje su Ujedinjeni narodi zacrtali do 2030. godine. Među njima je očuvanje pitke vode i biološke raznolikosti. Provođenje ciljeva na znači dodatnu zaštitu područja već njegovo brendiranje i veće mogućnosti za održivi gospodarski razvoj lokalne zajednice, ali bez štete za okoliš.

– To je moguće ostvariti putem turizma. Ljudi mogu lakše plasirati svoje poljoprivredne proizvode s markicom koja kupcima garantira posebnu kvalitetu budući da je riječ o proizvodima uzgojenima na prostoru rezervata biosfere. Mogu se, također, trasirati pješačke i biciklističke staze za rekreaciju – dodala je Mesarić.

Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav predstavlja najveći očuvani koridor nizinskih rijeka u Europi

Ministar za zaštitu okoliša i energetiku Tomislav Ćorić nedavno je osnovao Nacionalni odbor za UNESCO-ov program „Čovjek i biosfera“. Među članovima Odbora je i ravnatelj „Međimurske prirode“ Siniša Golub.

– Naša će zadaća biti da sudionicima u zaštićenu području približimo mogućnosti i dodatne prednosti ovoga UNESCO-ova brenda, ponajprije lokalnom stanovništvu, da se to na neki način reflektira na njihov svakodnevni život i njihovu dobrobit. Čovjek će biti zagovaratelj zaštite prirode i njegov najveći branitelj ukoliko osjeti da mu to donosi i određenu korist.

Ne samo dugoročno, očuvanjem pitke vode i kvalitetnog zraka, nego i klasičnu dobit te dobrobit na svakodnevnoj razini – rekao je Golub.

Opstanak prirodnih staništa ugrožavaju prometnice, invazivne vrste, ilegalni ribolov, krivolov, klimatske promjene…

Regionalni park Mura-Drava nadovezuje se na Kopački rit i predstavlja najveći očuvani koridor nizinskih rijeka u Europi. Njegova najvažnija funkcija je zaštita biološke, krajobrazne i georaznolikosti. Na tom području između ostalih žive bijela i crna roda, orao štekavac, 70 vrsta riba, vidra…

– Tu je nakon 20 godina od istrebljenja ponovno naseljen i dabar te je uspio pronaći svoju ekološku nišu i opstati. Tu je i mnogo manjih vrsta poput jelenka. Različite ljudske aktivnosti ugrožavaju ovo područje. Dio Regionalnog parka Mura-Drava je u Međimurskoj županiji gusto naseljen, a tamo gdje je mreža naselja, priroda se povlači. I brojne prometnice cjepkaju prirodna staništa, ugrožavaju ih invazivne vrste, ilegalni ribolov, krivolov, klimatske promjene… – pojašnjava ravnatelj Golub.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje