Povežite se s nama

Život i društvo

Rekordan broj učenika radi za džeparac, no u Varaždinu se najviše konobari

Objavljeno:

- dana

Posao preko ljeta

Ljeto je i školski su praznici. Dok većina školaraca vrijeme provodi ne razmišljajući o nikakvim obvezama, sve je veći broj onih koji si taj luksuz ne mogu priuštiti.

Oni mogu birati – ili biti slobodan i bez kune u džepu ili pronaći sezonski posao i jesen dočekati s novcima na računu. Ili pak odraditi prvi dio ljeta, pa sa zarađenime otići na ljetovanje. Bez obzira na što će ga potrošiti, oni su odlučili novac zaraditi. Za to im je najbolja varijanta rad preko učeničkoga ili studentskog servisa. Sudeći prema brojkama, srednjoškolci su postali vrlo marljivi radnici.

Više učenika  

Učenički servis ima 795 članova, od čega je njih čak 593 novih, učlanjenih do kolovoza ove godine. Toliki broj novih iskaznica iznenadio je i Karmelu Bajsić i Aleksandru Malec iz računovodstva, koje brinu o učeničkom servisu. 

– Ove godine je, slobodno mogu reći, abnormalni interes – veli Karmela Bajsić. I potražnja je veća no ikad. Nikad nije bilo ni toliko potpisanih ugovora za posao, čak 1.648, dok ih je prošle godine bilo 1.200. 

U učeničkom servisu nema, kao u studentskom, ponude poslova. Najviše je konobarenja i, sad u sezoni, odlazaka na more, gdje rade na poslovima pomoćnih radnika u hotelima i restoranima – na pospremanju, kao pomoć u kuhinji… Konobarenje na moru je najunosnije, zaradi se i po 25 kuna po satu. Na kontinentu poslove najčešće nude veliki trgovački lanci za punjenje polica i rad na blagajni, ali i neke tvrtke u proizvodnji. Ove je godine, čujemo od učenika, popularna velika tvrtka iz Breznice koja ima korektan odnos i učenike plaća 20 kuna po satu. Prosječna je zarada 15 kuna za sat rada. Ipak, ponekad se “potrefe” i jako dobro plaćeni poslovi. 
– Baš su navalili na berbu krastavaca u Petrijancu – istaknula je Aleksandra Malec. Koliko čujemo, posao nije lagan, ali je dobro plaćen. 

Međutim, nisu svi poslodavci korektni prema ovoj, najmlađoj radnoj snazi na tržištu. Ima tvrtki koje podcjenjuju rad marljivih učenika, pa im za poslove u pogonima plaćaju devet kuna po satu, što je čisto iskorištavanje. Još gore – ima i onih koji uopće ne plate, pa se djeca tako vrlo rano nađu u nerijetkoj hrvatskoj situaciji na tržištu rada – bitki za svoj zarađeni novac. Ali za takve se tvrtke brzo pročuje, pa će ih ubuduće, nadaju se računovotkinje, učenici izbjegavati. 
U učeničkom servisu nema, kao u studentskom, ponude poslova.

Prema reakcijama koje čuju od učenika, Bajsić i Malec zaključuju da je sve veći broj članova rezultat nedostatka novaca. 
– Djeca više ne mogu očekivati da im roditelji kupe što žele, pa se moraju sami pobrinuti za to. Svi su zadovoljni. Djeci dobro dođe novac, roditeljima pomoć, a poslodavcima vrijedna radna snaga – vele.

A studenti? 

Sa studentima je malo drukčija priča. Dok je sve više učenika koji rade, u studentskom je servisu tek 3 % članova nego lani. Iako im je priča olakšana jer imaju na raspolaganju veliki broj poslova – svakodnevno je aktivno 50-ak oglasa – od velikog broja upisanih u studentski servis tek je njih oko 3.000 aktivnih. Čak je i poslodavaca 18 % više nego lani – njih 1.280 – ali tek je petstotinjak ugovora više. S obzirom na to da je veća potražnja, sve je više studenata koji ljeti traže posao tako da preciziraju u koji grad žele i točno od kada do kada.  Od poslova studentima se nudi uglavnom ugostiteljstvo, pomoćni poslovi u turizmu, prerađivačka poduzeća…  Studentski servis ima i „crnu“ listu poslodavaca koju dijeli s ostalim servisima u Hrvatskoj. Studenti posao mogu naći sami ili preko studentskog servisa kao posrednika. Ako je riječ o poslu preko servisa, tad on i garantira naplatu. 

– Studenti su na prvome mjestu i mi smo ovdje zbog njih. Pomažemo im olakšati studij na svaki način, pa tako i na ovaj financijski – govori ravnatelj Studentskog centra Nenad Milijaš.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Počeo Festival znanosti i Dani otvorenih vrata na Sveučilištu Sjever

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Festival znanosti, koji ove godine kroz stotinjak radionica i predavanja obrađuje temu “inteligencija” otvoren je 23. travnja u Sveučilišnom centru Varaždin.

Prvog dana festivala održan je i Dan otvorenih vrata Sveučilišta Sjever, Sveučilišnog centra Varaždin gdje su učenici, i svi posjetitelji, imali priliku saznati sve o studijskim programima koji se na Sjeveru provode, pričati sa studentima i doživjeti Sjever s druge strane.

Dobrodošlicu svima poželjela je prorektorica za znanstveno umjetnički rad i međunarodnu suradnju Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Anica Hunjet.

– U sklopu Festivala znanosti, koji se održava od 23. do 26. travnja u oba sveučilišna centra, Varaždinu i Koprivnici, održat će se i Dan otvorenih vrata u sklopu kojeg će se predstaviti studijski programi koji se provode na Sveučilištu Sjever. Prvenstveno je namijenjen učenicima srednjih škola, koji će imati priliku i sudjelovati u radionicama. Organizacijom Dana otvorenih vrata cilj nam je predstaviti sve studijske programe koji se izvode na Sveučilištu Sjever te da svaki odjel pokaže širinu i zanimljivom prezentacijom pobudi zanimanje svih koji će ga posjetiti, a kojem je središnja tema “Inteligencija – istaknula je prof. dr. sc. Hunjet.

Kako bi popularizacija znanosti na ovaj način bila moguća, podršku u organizaciji Sveučilištu Sjever daje Grad Varaždin, a u ime varaždinskog gradonačelnika, predsjednik Gradskog vijeća Lovro Lukavečki je istaknuo kako mu je drago što Sveučilište Sjever kontinuirano kroz ovakva događanja promiče znanost na sjeveru Hrvatske, ali i Varaždinu i Varaždinskoj županiji.

Veliku potporu Festivalu znanosti daje i Varaždinska županija, a njen predstavnik Pročelnik županijskog Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek ustvrdio je kako je za Varaždinsku županiju Sveučilište Sjever izuzetno važno jer većina maturanata s područja županije nastavlja svoje školovanje upravo na Sveučilištu Sjever.

– Kada gledamo sveukupnu situaciju u obrazovanju, možemo reći da Sjever pobjeđuje u Hrvatskoj. Prema podacima Ministarstva znanosti i obrazovanja, upravo je Sveučilište Sjever treće sveučilište po broju upisanih studenata, a naši maturanti su po postotku treći koji nastavljaju daljnje školovanje. Ispred nas je samo Zagreb i Zagrebačka županija. Teško da ćemo mi preskočiti Zagreb, ali svi ostali nam gledaju u leđa i zato vam želim u ime Varaždinske županije da se i dalje tako razvijate – zaključio je dr. sc. Huđek, koji je i službeno proglasio otvorenim Festival znanosti i Dane otvorenih vrata.

U danima koji slijede Sveučilište Sjever će posjetiti više od 1000 djece i mladih koji će kroz razne program u sklopu festivala istražiti tajnoviti svijet inteligencije i zaroniti malo detaljnije u čari znanosti.

Festival svoj program u srijedu, 24. travnja nastavlja u Sveučilišnom centru Varaždin, kada će se održati programi prvenstveno za mlađu populaciju, vrtiće i osnovne škole, dok će vrtićarci i osnovnoškolci iz Koprivnice moći u četvrtak, 25. travnja krenuti u svoja znanstvena istraživanja. Cijeli program završava u petak, 26. travnja u Sveučilišnom centru Koprivnica kada se održava i Dan otvorenih vrata.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Jany: Dom za starije i dječji vrtić gradimo, a tražimo Podravsku magistralu i micanje kamiona iz naselja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svečanom sjednicom jučer je u Svetom Đurđu obilježen Dan općine. Načelnik Josip Jany tom je prigodom podsjetio na najvažnije projekte, među kojima su izgradnja doma za starije i dogradnja vrtića, ali je istaknuo i važnost prometne infrastrukture.

Stoga je apelirao da se što prije izgradi Podravska magistrala, ali i predložio da se kamionski promet od Velikog i Malog Bukovca, kroz Sveti Đurđ pa do Martijanca preusmjeri na novi pravac. To bi se riješilo izgradnjom nove ceste koja bi zaobišla naselja na cestovnom pravcu prema autocesti.

-Šljunak je izvozni materijal, a mještanima ostaju uništene ceste od silnih kamiona. Bit svega je da novi saziv Sabora pokrene onaj dio koji nam je jako bitan, ne samo za našu općinu, već i za našu županiju, a to je podravska brza cesta koja bi spojila granicu Slovenije sa Varaždinom, Ludbregom i Koprivnicom, da nam se maknu ti silni kamioni te taj promet koji prolazi našim cestama. Još jedna cesta bi trebala biti jako bitna na području Bukovca i Svetog Đurđa. Ta cesta koja bi se spajala na autoput bi nam pomogla da nam se kamioni izmaknu iz prometa u naseljima – istaknuo je Jany.

Vezano da izgradnju Doma za starije, Jany je naglasio da će projekt biti do kraja realiziran naredne godine.

– U Domu će se zaposliti 25 ljudi, a važno je napomenuti da će Općina participirati u troškovima, subvencionirati dio iznosa korisnicima koji su mještani općine dok će vanjski korisnici plaćati punu cijenu. Također, što je za mlade najvažnije, idemo u proširenje dječjeg vrtića Suncokret te ćemo povećati kapacitet za još 20 djece – istaknuo je Jany.

Svečanoj sjednici prisustvovali su saborski zastupnici Predrag Štromar i Dubravko Bilić, zamjenica župana Silvija Zagorec, brojni načelnici i gradonačelnici te drugi gosti.

Načelnik Svetog Đurđa za kraj je predložio i novu ˝himnu˝ u Saboru.

– Do sada se je himna u Saboru bila ‘Kamen, krš i maslina’. Predlažem da od sada bude ‘kuruza, pšenica i rakija, ili možda vino’ – rekao je Jany.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje