Povežite se s nama

Međimurje

Roditelji srednjoškolaca izdvajaju tisuće kuna na dodatne pripreme za ispite državne mature!

Objavljeno:

- dana

Esejem iz Hrvatskog jezika 16. svibnja oko 700 međimurskih gimnazijalaca te učenika strukovnih i umjetničke škole pristupit će najvažnijem ispitu koji su dosad morali polagati – državnoj maturi, koja će gimnazijalcima omogućiti završetak srednjoškolskog obrazovanja te upis na željeni studij, dok učenici drugih škola državnu maturu polažu samo ako planiraju nastaviti svoje obrazovanje na nekom od visokih učilišta.

I dok se mnogi učenici za ispite državne mature pripremaju samostalno ili u školama putem dodatne nastave, nemali broj njih posljednjih se godina odlučuje za plaćene pripreme, bilo kod pojedinaca koji nude instrukcije iz određenih predmeta ili kod ustanova koje organizirano spremaju učenike za državnu maturu.

– Ispite državne mature je zasigurno moguće položiti bez korištenja organiziranih priprema, ali učenici se u značajnoj mjeri okreću pripremnim tečajevima i školskim pripremama kako bi stekli određenu sigurnost, smanjili doživljaj neizvjesnosti i ublažili anksioznosti koje vežu uz polaganje tako važnih ispita za osobnu budućnost. To što se učenici odlučuju za organizirane pripreme potvrđuje da su njihove obrazovne aspiracije visoke, odnosno da imaju želje nastaviti obrazovanje na određenim visokoškolskim programima te da su svjesni da se za upis na te programe natječu protiv drugih. Kako se u javnosti gradi dojam da svi idu na pripreme, očekivano je da učenici podliježu tome pritisku i upisuju se na pripreme – objašnjava dr. sc. Zrinka Ristić Dedić iz Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, koja je ujedno i autorica istraživanja provedenog s dr. sc. Borisom Jokićem naziva „Jesu li organizirane pripreme za polaganje državne mature i upis na studijske programe u Hrvatskoj nužnost, moda ili mehanizam produbljivanja socijalnih nejednakosti?“

U nedavno objavljenom istraživanju sudjelovali su učenici iz 59 javnih srednjih škola u školskoj godini 2017./2018., od čega iz sjeverozapadne Hrvatske 16 škola, odnosno 602 učenika. Zanimljivo, 67,5 % maturanata (od ukupnog broja ispitanih) planira sudjelovati u organiziranim pripremama, od čega 34,7 % učenika planira sudjelovati u pripremama organiziranim u školi, a 32,8 % učenika planira pohađati organizirane pripreme kod privatne tvrtke i to ili samostalno (11,9 %) ili u kombinaciji s pripremama u školi (20,9 %).

Dakle, dvije trećine učenika pristupit će dodatnim pripremama za državnu maturu, bilo besplatnim, najčešće u školi, ili plaćenim u nekoj od organizacija. Cijene se pritom kreću u tisućama kuna, cjenik nekih programa u privatnim ustanovama javno je dostupan, a u njima stoji da je, primjerice, cijena za pripremu za sva tri obvezna predmeta A razine državne mature – oko 3200 kuna, s time da se nastava izvodi subotom i nedjeljom te da se ukupno odslušaju 132 dodatna sata.

– Privatne organizacije koje nude plaćene pripreme za ispite državne mature prepoznale su svoju priliku i izvrsno uočili mogućnosti i nedostatke obrazovnog sustava. Dobro su se prilagodili potrebama koje imaju učenici i njihove obitelji te su svoju ponudu razgranali i podesili na način da doista reagiraju na zahtjeve korisnika. Unapređuju svoje usluge i brzo reagiraju na promjene koje se dešavaju u sustavu. Ove godine, kad je zbog nadoknade nastave bilo potrebno drugačije organizirati pripremne tečajeve, privatne su se tvrtke brzo snašle – mišljenja je dr. sc. Ristić Dedić, koja već godinama pokušava skrenuti pažnju na činjenicu da korištenje plaćenih organiziranih priprema nije jednako dostupno učenicima iz svih slojeva društva te da zbog toga pripremni tečajevi djeluju kao mehanizam koji negativno djeluje na jednakost prilika u obrazovanju.

– Obrazovni sustav treba biti takav da svim učenicima osigura jednake mogućnosti za pripremu za važne ispite. Nažalost, u današnje vrijeme daleko smo od toga – objašnjava znanstvenica s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu.

Čakovečke škole

Kakva je situacija u vezi priprema za državnu maturu doznali smo od ravnatelja dviju međimurskih škola – Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec i Gospodarske škole Čakovec.

U čakovečkoj će Gimnaziji ove školske godine 168 učenika pristupiti ispitima državne mature, a priprema za polaganje ispita traje sve četiri godine gimnazijskog obrazovanja, sveobuhvatna je i temeljita, ističe ravnateljica prof. Sandra Breka-Ovčar.

Ravnateljica škole čiji učenici već godinama postižu izvrsne rezultate na državnoj maturi ističe da učenici pišu probnu maturu iz više razloga: kako bi isprobali tehničku provedbu ispita, bili sigurni i opušteniji što se tiče same provedbe, zatim kao bi im pomogli pri odabiru razine obveznih predmeta i u konačnici kako bi provjerili vlastito znanje i postali svjesni koje dijelove gradiva moraju još ponoviti ili detaljnije proučiti.

– Iskustva s probnom maturom izrazito su pozitivna, i kod učenika i kod roditelja, tako da ćemo nastaviti s tom praksom i ubuduće – otkriva ravnateljica čakovečke Gimnazije.

Prof. Sandra Breka-Ovčar navodi da je kontinuirano pohađanje i koncentrirano praćenje nastave, rad na satu i kod kuće, pisanje domaćih zadaća i učenje, odnosno ispunjavanje standardnih učeničkih obveza, uz ponavljanje pred same ispite, dovoljno da se učenik kvalitetno pripremi za polaganje državne mature.

– Ima smjerova koji su u prednosti zbog broja sati koje odslušaju tijekom četiri godine, primjerice prirodoslovno-matematička gimnazija za matematiku i jezična gimnazija za jezike, te je samim time i pripremljenost učenika bolja, ali to ne znači da učenik iz opće gimnazije ne može ostvariti jednako dobar rezultat. Smatram da je najvažnije da učenik sam shvati ozbiljnost i zahtjevnost ispita koji su pred njim, uz podršku stručnih i iskusnih profesora koji su stalno uz njih, može ostvariti maksimalni rezultat i upisati željeni fakultet, što pokazuju brojne generacije učenika koje su uspješno završile gimnaziju, sad već i fakultete – kazala je.

S druge strane, u Gospodarskoj školi Čakovec ne organiziraju se dodatne pripreme za maturu, već u svojem redovnom školovanju učenici u četvrtom razredu imaju dodatnu nastavu iz obaveznih predmeta na državnoj maturi, što je, smatra ravnatelj Škole mag. ing. Renato Vinko, dovoljno da učenici savladaju gradivo potrebno za uspjeh državne mature.

Međutim, ovaj oblik državne mature stavlja u podređeni položaj učenike strukovnih škola, jer ti učenici nemaju isti fond sati predmeta koji su na državnoj maturi u odnosu na gimnazije, smatra ravnatelj Renato Vinko.

– Naše učenike u redovnoj nastavi nastojimo obrazovati da budu spremni uhvatiti se u koštac s izazovima daljnjeg školovanja ili radnog procesa. U današnje vrijeme puno se priča samo o državnoj maturi pa se stječe dojam da učenici pohađaju srednju školu samo da bi izašli na ispite državne mature. Uz redovno školovanje, dostatno za uspjeh na državnoj maturi trebala bi biti samostalna priprema učenika. Svako dodatno plaćanje pripreme za državnu maturu omalovažava učenika, nastavnika i školu koju je učenik pohađao jer je na taj način srednjoškolsko obrazovanje izgubilo smisao – zaključuje ravnatelj Gospodarske škole Čakovec.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje