Povežite se s nama

Kultura

Roman „San o Križaniću“ Denisa Peričića tiskan ekskluzivno za Interliber

Objavljeno:

- dana

Posjetiteljima Interlibera ugledna je zagrebačka nakladnička kuća Hena com u okviru svoga bogatog asortimana ponudila i najnoviji, netom otisnuti roman varaždinskoga književnika Denisa Peričića „San o Križaniću“.

Riječ o već 40., ali i, prema procjeni urednika i prvih čitatelja, dosad najboljoj knjizi Denisa Peričića. Posrijedi je vrlo slobodno satkana romaneskna biografija Jurja Križanića, jedne od najvažnijih osoba europskoga 17. stoljeća.

Juraj Križanić, rođen 1617. ili 1618. kod Ozlja, školovao se u Ljubljani, Grazu, Bologni i Rimu, gdje je doktorirao. Bio je župnik u Varaždinu i Nedelišću, zatim je preko Poljske pošao u Moskvu, pa je, vrativši se bolestan preko Trnave i Beča, sudjelovao u diplomatskoj misiji u Carigradu, potom je u Rimu obnašao mnoge važne dužnosti, da bi se, bez Papina blagoslova, preko Ukrajine uputio ponovno u Moskvu, na dvor ruskog cara, sa željom da ujedini Rimokatoličku i Pravoslavnu Crkvu, ali i sve slavenske narode!

Ruski car ga je prognao u Tobolsk, u Sibiru. Ondje, „na kraju svijeta“, Križanić je proveo 15 godina, napisavši, na sveslavenskom jeziku koji je sam osmislio, cijelu biblioteku knjiga o ujedinjenju crkava i ulozi Rusije u svjetskom poretku. Kad je amnestiran, dolazi u Vilnius, gdje postaje dominikanac, no želja mu je vratiti se u Rim i domaju. Na tom putu priključuje se vojsci poljskoga kralja Jana Sobjeskog koja 1683. spašava Beč od osmanlijske opsade, no ondje i pogiba.

Križanićev životopis opčinio je Miroslava Krležu, ali i znanstvenike poput Vatroslava Jagića, Ivana Goluba i Jevgenija Paščenka, a obuzeo je i Denisa Peričića. Njegovo istraživanje Križanićevih putova i stranputica urodilo je nadasve neobičnim romanom. Autor ga je sklon nazvati primjerom svoga koncepta „totalne proze“. Nema gotovo nijednoga stilskog sredstva koje pritom nije upotrijebio, uključujući i poniranje u fantastiku.

Rezultat je neobičan, zacijeli i kontroverzan roman, koji Križanića opisuje kao osobu od krvi i mesa, koju su svojatali svi, pa i ruski imperijalisti; ipak, stavljajući Križanića u kontekst njegova doba, Peričić jasno daje do znanja da nikakva ideologija ne može i ne smije zloporabljivati baštinu čovjeka koji je, jednostavno, bio genij.

Objavljivanje romana „San o Križaniću“ Denisa Peričića u izdanju Hene com poduprli su Ministarstvo kulture i medija, Grad Zagreb i Grad Varaždin. Autor im svima zahvaljuje, kao i urednicima te svim suradnicima.

Predstavljanja knjige u Varaždinu, Zagrebu i drugim gradovima predviđena su za siječanj i veljaču, nakon nogometne euforije i božićnih blagdana.

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje