Povežite se s nama

Kultura

Romano Bogdan: “Savjest mi je čista. Žele li moju smjenu, neka bude tako!”

Objavljeno:

- dana

Čakovečki Centar za kulturu već je neko vrijeme u fokusu javnosti. Predsjednica Odbora za društvene djelatnosti Grada Čakovca Karolina Juzbašić (HNS) primijetila je da u poslovanju Centra postoje neke nepravilnosti pa je o tome izvijestila gradonačelnicu Ljerku Cividini, gradske službe te Ministarstvo kulture i medija.

Karolina Juzbašić

O nepravilnostima je bilo riječi i na 6. sjednici Gradskog vijeća Grada Čakovca održanoj krajem siječnja, a jedna od njih detektirana je i u Upravnom vijeću ustanove. Naime, utvrđeno je da jedan od dotadašnjih članova Vijeća, istaknuti kulturni djelatnik Dejan Buvač, nema prebivalište na području Grada Čakovca, što je po važećem pravilniku, odnosno Statutu, bio dužan imati.

Buvač zbog navedenog više nije članom Vijeća, iako članstvo nije sam tražio. Gradonačelnica Cividini morala je reagirati nakon što je u Gradu zaprimljen anoniman dopis koji upozorava na činjenicu o prebivalištu.

Revizija i izvidi

Druga nepravilnost odnosi se na činjenicu da Centar nije imao registriran niz djelatnosti kojima se bavio, što je problem koji je razriješen na sjednici UV-a od 21. lipnja. Statut ustanove iz 2015. godine pak nije usklađen s novim Zakonom o ustanovama i Zakonom o upravljanju javnim ustanovama u kulturi. Sporne su bile i isplate autorskih honorara.

Ravnatelju Centra Romanu Bogdanu na teret se stavlja i nedavno poništenje natječaja za radno mjesto Voditelja glazbene djelatnosti u CZK-u, koje je ostalo upražnjeno nakon što je prijašnji voditelj i bivši ravnatelj Centra za kulturu Ladislav Varga otišao u mirovinu. Naime, nakon što se Vijeće već odlučilo za jednog kandidata, drugi je kandidat u žalbenom roku podnio prigovor u kojem je ustvrdio kako prihvaćeni kandidat nema odgovarajuću stručnu spremu, odnosno da ne zadovoljava uvjete natječaja.

Ironično je pritom da su, prihvativši na sjednici održanoj sredinom lipnja kandidata Karla Petrovića, predsjednik Vijeća Damir Klaić i vijećnica Karolina Juzbašić pohvalili ravnateljevo rezoniranje, dostavljene materijale i transparentnost postupka, da bi Bogdan kasnije dobio “jezikovu juhu” upravo zbog natječaja za koji je ranije pohvaljen.

Izvješće o poslovanju CZK-a u 2021. godini nije prihvatilo ni Upravno vijeće ustanove, ni Gradsko vijeće. Nad Centrom je provedena redovna financijska revizija.

– Služba za unutarnju reviziju Grada Čakovca obavila je i završila reviziju financijskog poslovanja ustanove. Zbog činjenice da se trenutačno provode izvidi i druge mjere radi prikupljanja podataka, upozoreni smo da je, temeljem Zakona o kaznenom postupku, davanje bilo kakvih informacija vezanih uz predmet temeljem kojeg se obavljaju izvidi kazneno djelo. Nakon što izvidi završe te nadležno državno odvjetništvo donese rješenje, svi dokumenti i sve informacije bit će dostupne javnosti – odgovorili su iz Grada Čakovca na naš upit o rezultatima revizije.

Dodaju i da ni propisima, niti pak Statutom ustanove nije striktno regulirano koji su predviđeni postupci u slučaju kada Upravno vijeće ili predstavnik osnivača (u ovome slučaju Grada Čakovca) ne prihvate izvješće o poslovanju.

Na 11. sjednici Gradskog vijeća, Karolina Juzbašić najavila je traženje ostavke ravnatelja. Ostavku općenito predlaže Upravno vijeće te šalje na prihvaćanje Gradskom vijeću. U Gradu smo pitali i čiji je propust što CZK dosad nije imao registrirane potrebne djelatnosti za zakonito poslovanje te kako to dosad nije primijećeno.

– Propust je to svih onih koji su kontrolirati usklađenost akata ustanove sa zakonom – u prvom redu ravnatelja ustanove, a zatim i stručnih službi ustanove koje prate izmjene zakona važnih za njihovo poslovanje – objašnjenje je koje smo dobili.

Zaboravljene činjenice

Što pak na sve kaže ravnatelj Romano Bogdan? Već je prije otkrio da su famozni “izvidi” u tijeku zbog anonimne prijave DORH-u, zbog čega oni upleteni u ovu sagu mnogošto nisu smjeli otkriti, a za Regionalni tjednik otkriva i da je na sjednici Upravnog vijeća, koja je održana 20. srpnja, prihvaćen prijedlog za njegovu smjenu, koji je upućen na čakovečko Gradsko vijeće. Ukoliko ga vijećnici usvoje većinom glasova, Bogdan će biti smijenjen.

– Kad se govori o “financijskoj dubiozi” Centra za kulturu, moram napomenuti da CZK posluje dobro. U 2021. krajem godine zabilježen je manjak od gotovo 60.000 kuna samo zato što nam u tome trenutku nisu bila isplaćena ugovorena potraživanja od Grada od 100.000 kuna za programe za javne potrebe u kulturi te 50-ak tisuća kuna za redovnu djelatnost, što znači da smo, kad nam je Grad uplatio ta sredstva početkom godine, 2021. završili u plusu. Mi smo u COVID-godini do travnja radili s jednom trećinom kapaciteta i unatoč svemu realizirali 600-tinjak programa – to nije mala stvar.

Ono što se “zaboravilo” spomenuti u javnosti i u medijima jest da revizija koja se spominje nije izvanredna revizija pokrenuta zbog ove situacije, već redovna revizija koja se periodički provodi među ustanovama Grada Čakovca – ističe ravnatelj CZK-a. Dodaje da je on na poziciji ravnatelja tek dvije godine, a da nitko prije nije uočio navodne “nepravilnosti”.

Pod Bogdanovim je vodstvom Kazališna družina “Pinklec” postala poznatom u Hrvatskoj, regiji, ali i šire

– Neke je stvari doista trebalo popraviti te je to i učinjeno ili se na tome radi, no zanimljivo je da je ista Karolina Juzbašić koja sada pokreće ovakve inicijative već bila članicom Upravnog vijeća Centra od 2007. do 2009. godine. Kako tada nije uočila spomenute nepravilnosti? Sporne djelatnosti nisu ni tada bile registrirane.

Uglavnom, mislim da je svakome jasno o čemu je ovdje riječ. Moja je savjest čista i žele li me smijeniti, neka bude tako – kaže Romano, pod čijim je vodstvom Kazališna družina “Pinklec”, simbol Centra za kulturu, postala profesionalnom trupom, poznatom u Hrvatskoj, regiji, ali i šire.

Zapisnik i audiosnimke

Za komentar smo pitali i predsjednika Upravnog vijeća Damira Klaića Ključa, koji je na navedeno prvotno i pristao, no kasnije se predomislio i samo kratko javio: “Poštovani! Ne mogu komentirati Vaša pitanja, obzirom da traju izvidi nadležnih službi i institucija.”

Pokušali smo dobiti komentar i na pitanja potpuno nepovezana s izvidima, no odgovor nismo primili.

I Dejan Buvač i Romano Bogdan upravo ove godine slave 40 godina djelovanja u kulturi. Mnogobrojni Međimurci s pravom se pitaju – gdje će se naći drugi toliko iskusni pojedinci koji će bolje koordinirati CZK, koji je lani također proslavio četiri desetljeća?

Jedno od naših pitanja tako je bilo i hoće li se audiozapise sjednica Upravnog vijeća, koji se čuvaju u arhivu Centra za kulturu, početi stavljati na mrežne stranice Centra. Na webu CZK-a se inače redovito koji dan nakon održane sjednice UV-a pojavljuju zapisnici, kako nam kažu i neki članovi Vijeća, no onaj sa sjednice održane 20. srpnja, na kojem je izglasan prijedlog za Bogdanovu smjenu, iz nekog razloga još uvijek nije objavljen, a nije nam ni poslan na naše izričito traženje.

Radi li se o čistoj slučajnosti, sezoni godišnjih odmora ili nečemu drugom, zaključite sami.

Kultura

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom postavu “Kuće tambure“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio je ovih dana prostor u stalnom izložbenom postavu u osebujnijoj „Kući tambure“ koja je svečano otvorena u petak, 12. travnja, u Slavonskom Brodu.

Odnosno u gradu koji ima najstariju folklornu manifestaciju u Slavoniji „Brodsko kolo“. Tambura je dobila još jedno priznanje na muzejskom prostoru površine gotovo 2500 metara četvornih.

U Tvrđavi Brod svečano je otvoren interpretacijski centar „Kuća tambure – slavonska notna bajka“. Svečanost je otvorio gradonačelnik Mirko Duspara, a svojim je dolaskom istu uveličao predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom pratnjom, a koji je istaknuo kako grad Slavonski Brod može biti iznimno ponosan na realizaciju ovako velikoga projekta.

Jer malo se koji grad u Republici Hrvatskoj a i regiji može pohvaliti impozantnom građevinom, posebice u očuvanom spomeniku nulte kategorije Tvrđavi Brod. Predsjednik Svjetske tamburaške asocijacije i osnivač Tamburica Festa u Novom Sadu Jovan Pejčić također je posjetio Slavonski Brod i novootvorenu Kuću tambure te se pohvalio kako dobra suradnja među tamburaškim orkestrima dviju susjednih zemalja postoji već godinama jer i Hrvati sudjeluju na Tamburica festu.

 Za glazbeni program bili su zaduženi učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Moderator programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.

Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kuću tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura.

Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Dodajmo da je varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom izložbenom postavu!

– Velika je čast i privilegija dobiti prostor i vrijeme u stalnom postavu muzeja Nova kuće tambure – “Slavonska notna bajka”. Iznimno mi je drago da sam mogao podijeliti ove dragocjene trenutke otvaranja izložbenog prostora s mojim velikim prijateljem Ivanom Enjingijem. Naime, njemu je ujedno posvećena Vinska Simfonija  za tamburašku filharmoniju, koja je briljantno praizvedena uz  sjajni Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem uglednog maestra Siniše Leopolda. Radujem se skorom izlasku nosača zvuka u nakladi udruge Aulos i Koncertnog ureda Varaždin – ističe Bobić.

“Kuća tambure – slavonska notna bajka“ ne predstavlja samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već je i promocija tambure kao simbola regije te potiče stvaralaštvo inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 metara četvornih.

Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.

Nastavite čitati

Kultura

Filmovi varaždinske Vanime na međunarodnim festivalima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što su filmovi nastali u produkciji varaždinskog Filmsko kreativnog studija Vanima protekle godine neobično uspješno predstavljali ovaj filmsko kreativni studio i varaždinske animatore kako na festivalima i filmskim smotrama u Hrvatskoj i u njenom širem okruženju, tako i na brojnim europskim i svjetskim festivalima, uspješan put prošlogodišnje produkcije Vaniminih animiranih filmova po svjetskim filmskim festivalima i smotrama nastavlja se i dalje.

Film „Bastet-Božica mačaka“ čije su autorice Vita Dvoržak, Sara Majnarić i Inja Đolonga našao se tako u službenoj selekciji međunarodnog festivala „Smile“ u New Delhiju, a isto tako je odabran za prikazivanje u konkurenciji međunarodnog festivala CMS u Lucknowu u Indiji. Oba festivala održavaju se sredinom travnja.

Dva Vanimina filma našla su se i u službenoj selekciji međunarodnog filmskog festivala Baloss u Milanu u Italiji. Riječ je o filmovima „Što usta zbore to ruke stvore“ koji potpisuju autorice: Lucija Kranjčić, Kala Šmic, Franka Bogović, Vita Dvoržak i Anabela Mlinarić i „Treće oko“ autorice Anabele Mlinarić koji će biti prikazani u sklopu ovog festivala u svibnju u Milanu.

U sklopu internacionalnog, jubilarnog 15. Vafi-Rafi festivala u Varaždinu koncem svibnja i početkom lipnja, u službenoj će konkurenciji biti prikazana četiri Vanimina filma. Bit će to filmovi „Bastet-Božica mačaka“, „Što usta zbore to ruke stvore“, „Oko moje glave“ autora Viga Gulića, Oleksandra Saška Moskalova, Brune Tomašković, Brune Jovan, Kale Šmic, Bernarda Hercega, Klare Nagy i Lovra Ledenka, te film „GPT Meni“, stop animacija koju potpisuju Kala Šmic, Klara Nagy, Franka Bogović, Vita Dvoržak, Sara Majnarić, Anabela Mlinarić i Lucija Kranjčić.

Inače, varaždinski animatori redovno se sastaju nekoliko puta tjedno u svojim prostorima u Preradovićevoj 4 u Varaždinu učeći, zabavljajući se i intenzivno pripremajući nove filmove čije se finaliziranje očekuje do lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje