Povežite se s nama

Međimurje

U čakovečkoj Gimnaziji Josipa Slavenskog proglašeni međimurski najvolonteri

Objavljeno:

- dana

U okviru obilježavanja Europske godine volontiranja 2011. godine, Međimurska županija je utemeljila Županijsku nagradu za volontiranje da bi odala priznanje volonterima i potaknula na uključivanje u volonterske aktivnosti.

Nagrade su dodijeljene na Sajmu dobrote koji je Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec održala već 19. godinu zaredom.

– Sajam dobrote u Gimnaziji jedna je od najljepših i najtoplijih manifestacija u predbožićno vrijeme, tijekom koje učenici i djelatnici prezentiraju svoje proizvode i na taj način humanitarno djeluju. Ovo je prilika da zahvalimo svim volonterkama i volonterima u Međimurju, čiji broj raste iz godine u godinu, na plemenitom djelovanju – rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec te čestitao svim nagrađenima.

Volonter i predsjednik Udruge oboljelih od leukemije i limfoma, Emil Vibović, dobitnik je nagrade za najboljeg volontera 2018. godine, koju je zaslužio zahvaljujući svojem radu, potaknutim projektima i velikom srcu koje nesebično daje. Priznanja i nagrade dobitnicima uručili su župan Matija Posavec sa zamjenicom Sandrom Herman, pročelnica županijskog Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Sonja Tošić Grlač te ravnateljica Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec Sandra Breka Ovčar.

Dobitnik nagrade u kategoriji najbolje organizacije volontiranja je Udruga gluhih i nagluhih Međimurske županije, koja okuplja osobe oštećena sluha. Članovi Udruge nesebičnim radom (koji obuhvaća brojne socijalne usluge) tijekom 2018. godine organizirali su značajne radionice, druženja i manifestacije s naglaskom na premošćivanju komunikacijskih barijera izazvanih gluhoćom.

Posebna priznanja volonterima za izniman volonterski doprinos zajednici uručena su Karli Vlašić, volonterki Udruge za sindrom Down Međimurske županije, Luciji Pokrivač, volonterki Udruge Zora, Svjetlani Tomašić, volonterki Udruge ruskog govornog područja u Međimurju i Dunji Valkaj, volonterki Udruge za autizam Pogled kao i organizacijama Udruzi Biovrt, Udruzi za sindrom Down Međimurske županije, Udruzi ruskog govornog područja u Međimurju, Volonterskom klubu korisnika Doma Novinščak i Udruzi Društvom Naša djeca Prelog.

Dodjelu nagrada upotpunio je Poetikon bend sastavljen od učenika Gimnazije pod vodstvom profesora Ivana Pranjića. Svoje volontere predstavila je i Gimnazija Josipa Slavenskog čije su učenice i volonterke Odreda izviđača Sirius, Marija Varga, Ema Dravec, Maja Kekez i Tamara Halabarec prezentirale svoj rad i donijele betlehemsko svjetlo – svjetlo mira u prostorije škole.

Humanitarna akcija „Sajam dobrote“ održava se tijekom prosinca. Učenici i djelatnici Gimnazije organizirali su brojna događanja – veliki koncert u Centru za kulturu, kviz, večer smijeha, druženja, ples te prezentaciju rada učeničke zadruge. Vrhunac akcije je Sajam dobrote na kojemu prezentiraju svoje radove. Novac koji se skupi namijenjen je Udrugama Pogled i MURID te, kao i svake godine, fondu “Prijatelj prijatelju” – gimnazijskom fondu namijenjenom za pomoć učenicima sa zdravstvenim problemima i učenicima slabijeg imovinskog stanja.

– Ove godine dodali smo još jedan segment humanosti i empatije jer smo uveli mjesec dobrih djela. Tijekom prosinca svih 28 razrednih odjela otišlo je u jednu od ustanova, institucija ili udruga, za koje su smatrali da im mogu darovati svoje vrijeme te su pokazali da se brinu i obogatili zajednicu, ali i sebe, u ovo predbožićno vrijeme – istaknula je ravnateljica Gimnazije Sandra Breka Ovčar.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje