Povežite se s nama

Kultura

Sakralne relikvije zaintrigirale javnost

Objavljeno:

- dana

IZLOŽBA

Izložba “Religiozni predmeti i predmeti pučke pobožnosti”, postavljena u ludbreškom dvorcu Bathanny, ovih je dana zasigurno jedno od najposjećenijih županijskih kulturnih događanja. Isti postav, izložen i 2013. godine u Varaždinu, polučio je tada jednake efekte.

Predmeti koji čine okosnicu izložbe su tridesetak devocionalija, od kojih je dvadesetak restaurirano u ludbreškom Zavodu. Ljerka Šimunić, koja je, uz Veniju Bobnjarić-Vučković, autorica izložbe, smatra da je za sve „kriva“ dobra suradnja muzealaca, konzervatora i restauratora. – Ta je suradnja neophodna želimo li prikupljene i u muzejima pohranjene predmete kulturne baštine pravilno zbrinuti te ih jednako tako, nakon stručne valorizacije i obrade, adekvatno izložiti, rekla nam je Ljerka Šimunić, aludirajući na suradnje Gradskog muzeja Varaždin i Hrvatskog restauratorskog zavoda u Zagrebu i područnog odjela u Ludbregu. Sveti predmet odnosi se na osobu s kojom je povezan u molitvi, u pričama i legendama. U isto vrijeme, svaki sveti predmet ima samostalni život ili život u zajednici s drugim sličnim predmetima koje nazivamo devocionalije. 

– To su predmeti koji potiču na pobožnost ili su podsjetnici na neke religiozne misterije. Obično su to križevi, krunice, medaljice, privjesci, nabožne sličice koje potiču i šire pobožnost. Sveti predmeti sadržajem i oblikovanjem dokumentiraju stilska obilježja vremena svojeg nastanka: sveci su obično odjeveni u baroknu, plemićku ili bidermajersku odjeću upotpunjenu stilskim nakitom. Dakle, prate modu svojeg vremena. Takvi su predmeti doneseni s posjeta poznatim hodočasničkim mjestima, poput Loreta, Lourdesa, Fatime, Marije Bistrice, Landshuta, Mariazella, Majke Božje Jeruzalemske pokraj Krapine. Njihovim unosom u kuću, vlasnik metaforički unosi crkvu u svoj dom, a sveti predmet postaje predmet obožavanja članova obitelji, pojasnila je Ljerka Šimunić.
Predmete na izložbi povezuje duhovni aspekt i kršćanska tematika.

 Religiozna umjetnost ima snažan utjecaj ne samo na umjetničke već i na upotrebne predmete, a štovanje Bogorodice i svetaca i kult Marijinih svetišta jedan je od načina promicanja vjere. Iako imaju stilske karakteristike određenog vremena, takvi predmeti prije svega nose izraze pučkog duha s mnogo narativnih elemenata. 
Odlikuje ih pobožnost koja nije isključivo liturgijska, već ima elemente pučke duhovnosti isprepletene s legendama i pričama.

Izvor:
Foto:

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje