Povežite se s nama

U fokusu

Sanja Šprem: „Spremni smo i za mogućnosti opstrukcije, no nećemo dozvoliti da se volja građana ne ispoštuje“

Objavljeno:

- dana

– Spremni smo i za mogućnosti opstrukcije, no sigurno nećemo dozvoliti da se volja građana ne ispoštuje – rekla je predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja (SHU) Sanja Šprem, osvrnuvši se na prikupljanje dovoljno potpisa za raspisivanje državnog referenduma o dobi za odlazak u mirovinu i o penalizaciji prijevremenih mirovina.

Naime, na jučerašnjem Skupu članova SHU-a Varaždinske županije, predsjednica sindikata Sanja Šprem istaknula je da su sindikati učitelja, kao najveći u Hrvatskoj, znali da snose i najveći teret priključujući se inicijativi „67 je previše“.

Podsjetila je da je iza sindikata niz uspješnih organizacija inicijativa, kao što je borba protiv outsourcinga, u kojoj su zaštitili nastavno osoblje – spremačice, čistačice, kuharice i domare koji rade u školama jer smatraju da su i oni – sastavni dio škola.

„Lošije nam ne može biti“

– Brojka od oko 700.000 potpisa premašuje i tu najuspješniju inicijativu jer smo u outsourcingu skupili preko 612.000 potpisa. Brojka je, ako ništa drugo, duplo veća od potrebne tako da, bez obzira na to koliko Vlada RH pokušavala smanjiti broj, sigurno ga toliko ne može smanjiti. Koristili smo svaki slobodni trenutak kako bismo otišli na štand i jasno upozoravali građane da što čitkije pišu da Vlada ne bi imala posla – istaknula je Šprem, zaključivši da je prvi korak ka promjeni – uspješno odrađen.

– Ne bojimo se opstrukcije. Zakon je već donesen i lošije ne može biti. Očekujemo izmjene Zakona na način kao što su postavljeni zahtjevi sindikalnih središnjica. Jedini problem koji tu može naići je Ustavni sud koji je već jednom u pitanju monetizacije proglasio referendumsko pitanje neustavnim, no to je na neki način standardna praksa Ustavnog suda. Kao sindikati, ali i putem sindikalne središnjice, sigurno nećemo dozvoliti da se volja svih onih koji su tražili štandove ne cijeni i ne uvažava u Hrvatskoj – rezolutna je Šprem.

Na novinarsko pitanje kada bi građani mogli izaći na referendum, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja odgovorila je da su u tijeku pregledi bilježnika, no očekuju i zahtijevaju da se referendum održi u rujnu. No, konačni sud o datumu izlaska na referendum donijet će Vlada RH.

U fokusu

Varaždinska županija, Mali Bukovec i Bukotermal kreću u realizaciju prve geotermalne elektrane na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija, Općina Mali Bukovec i njihova tvrtka Bukotermal kreću s projektiranjem i ishođenjem dozvola za izgradnju prve geotermalne elektrane na sjeveru i druge u Hrvatskoj.

Bukotermal je, naime, ostvario i posljednji uvjet da se krene u realizaciju ovog najvećeg projekta u povijesti Varaždinske županije: potpisan je ugovor s INA-om o kupoprodaji zemljišta na kojem se nalazi bušotina Lunjkovec-1, čime su riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.

– Riječ je o čestici koja je izrazito važna jer se na njoj nalazi bušotina Lunjkovec-1 koja će u proizvodnji električne energije služiti kao utisna bušotina za povrat ohlađene vode natrag u geotermalni rezervoar, odnosno u geotermalno ležište. Riješeni imovinsko-pravni odnosi sada omogućuju projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za izgradnju geotermalne elektrane, vrelovoda te pripadajućih naftno-rudarskih, elektro-energetskih i strojarskih objekata. Također, kupnja ovog zemljišta je važna i za projektiranje te ishođenja lokacijskih, naftno-rudarskih i građevinskih dozvola za nove parove proizvodno–utisnih bušotina, jer se upravo na tom zemljištu planiraju dvije nove utisne bušotine – navodi direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Ovo važno ulaganje se pokreće nakon što su istraživanja potvrdila da se na eksploatacijskom polju Lunjkovec – Kutnjak na dubini od 2.345 metara nalazi nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja Celzija, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije.

Uz proizvodnju električne energije, moći će se koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata u agrotermalne svrhe, odnosno za grijanje staklenika i plastenika za proizvodnju cvijeća, voća i povrća.

Nastavite čitati

U fokusu

Hrvatska ima najveći pad industrijske proizvodnje u Europskoj uniji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Industrijska proizvodnja u veljači u Europskoj uniji veća je za 0,7 posto u odnosu na ovogodišnji siječanj, otkrivaju novi podaci Eurostata.

Najveći mjesečni rast zabilježen je u Irskoj (3,8 posto), Mađarskoj (3,5) i Sloveniji (3,3 posto). Najveći pad industrijske proizvodnje u veljači bilježi Hrvatska, čak 4,6 posto u odnosu na siječanj. Slijede Litva s padom od tri posto te Belgija s padom od 2,7 posto, piše Danica.hr.

Najveći međugodišnji pad u odnosu na lanjsku veljaču zabilježen je u Irskoj, čak 36 posto, Belgiji (12,7) i Bugarskoj (8,4). Najveći rast zabilježen je u Španjolskoj (3,5 posto), Sloveniji (2,8) i Danskoj (2,7). Dobro stoji i Mađarska s rastom od 1,3 posto.

Međugodišnji pad industrijske proizvodnje u veljači u odnosu na isti mjesec lani u Hrvatskoj je iznosio 5,7 posto. U prosjeku, industrijska proizvodnja u cijeloj Europskoj uniji pala je za 5,4 posto. I na godišnjoj smo razini, dakle, gori od prosjeka.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje