Povežite se s nama

Život i društvo

Šareni svijet začinskog i ljekovitog bilja: uzgojite vlastite začine u vrtu, na balkonu ili prozoru

Objavljeno:

- dana

Sve ljepše i toplije vrijeme natjeralo je zaljubljenika u uređenje vrta da se uhvate prvih proljetnih radova. Priprema i gnojidba zemlje, uređivanje gredica tek su uvertira u ono što slijedi – sadnju presadnica.

Rajčice, paprike, patlidžani, krastavci… gotovo su nezaobilazno povrće u svakom vrtu. Vrtlari rekreativci vole isprobavati i s raznim vrstama egzotičnog povrća, ne toliko udomaćenog u našim vrtovima. No, u posljednje vrijeme sve je popularniji i kućni uzgoj začinskog bilja.

Mnogi su spoznali sve pozitivne karakteristike začinskog bilja, koje nije korisno samo u kuhinji već ima i brojna ljekovita svojstva. Začinsko bilje može se uzgajati i u teglicama na balkonu ili u zatvorenom prostoru. Mogućnosti su nebrojene.

Tko je tko u svijetu začinskog bilja?

Bosiljak (običan, sitnolisni i crveni) – Najbolje uspijeva na osunčanom i od vjetra zaštićenom mjestu. Dovoljna je obična vrtna zemlja te ne traži previše vlage, osobito kada se uzgaja u teglicama. U pučkoj medicini koristi se za smirenje, poboljšavanje probave i kao sredstvo za izlučivanje mokraće. U kulinarstvu se koriste svježi listovi, dok kod sušenih treba biti oprezan jer bosiljak postaje intenzivnog, gotovo paprenog okusa.

Kadulja (zelena, ljubičasta, žuta i trobojna) – Traži mjesto s puno sunca i topline, a osjetljiva je na mraz i previše vlage. Ima brojna ljekovita svojstva. Dobar je borac protiv virusa, bakterija i gljivica. U pripremi jela treba biti posebno oprezan zbog intenzivne arome.

Kopar – Ne preporučuje se uzgoj u zatvorenom prostoru, jer voli puno prostora na sunčanom mjestu. Pospješuju apetit, olakšava probavu i umiruje živce te jača imunitet i djeluje protiv infekcija. U kuhinji se koristi kao dodatak salatama, umacima, jelima od ribe i kiselim marinadama. Neizostavni je dodatak prilikom kiseljenja krastavaca za zimnicu.

Mažuran (zeleni i šareni) – Držite ga na osunčanom mjestu. Slatkastog je mirisa i gorko-slatkog okusa. Najčešće se koristi svjež. Zbog intenzivne arome u pripremi jela stavlja se na kraju kuhanja, jer duljim termičkim obradama gubi aromu. Koristi se kod problema s grčevima, upale grla… Priprema se i čaj od mažurana koji blagotvorno djeluje na posljedice prehlade i bronhitisa.

Melisa ili matičnjak – Lako se uzgaja jer uspijeva u svim vrstama zemlje i dobro podnosi niže temperature. Blagonaklono djeluje na živčani sustav te se koristi za smirenje, nesanicu i otklanjanje stresa. Ulje matičnjaka je na iznimnoj cijeni, a koristi se kod masaža i liječenje herpesa.

Menta – Voli humusno i vlažno tlo. U prehrani ima široku upotrebu jer se kao začin dodaje juhama, salatama, jelima od povrća, slatkim specijalitetima i osvježavajućim pićima. U narodnoj medicini koristi se za održavanje zdravlja usta i usne šupljine, smiruje probavni sustav, jača imunitet te ublažuje posljedice alergija i astme.

Origano (obični, papreni) – Koristi se svjež ili sušen. Zbog intenzivne arome i mirisa koristi se u kulinarstvu u začinjavanju jela, u kozmetici za njegu tijela te u domaćinstvu u borbi protiv moljaca. Ima niz antibakterijskih svojstava. Potiče probavu i rad jetre i žuči te se uspješno primjenjuje kod akutne i kronične upale sinusa, viroze, gripe i prehlade, ali i kronične glavobolje.

Ruta – Voli sunce ili polusjenu. Uspijeva u rahloj i lakoj zemlji s ne previše vlage. U kulinarstvu se koriste osušeni listovi, ali u vrlo malim količinama zbog iznimno jake arome. U narodnoj medicini preporučuje se za snižavanje krvnog tlaka, jačanje žila i smirenje.

Ružmarin – Baš kao i kadulja, traži puno sunca i topline te se na kontinentu mora sklanjati od mraza i hladnoće. Pridržavate li se ovih pravila, bez obzira na to što je riječ o tipičnoj mediteranskoj biljci, uspijevat će i na kontinentu. Potiče cirkulaciju, liječi glavobolju i poboljšava pamćenje. Koristi se u aromatiziranju ulja i octa te kod pripreme ribljih specijaliteta.

Timijan (obični, šareni i limunski) – Voli puno svijetla i topline. Poznat je kao prirodni lijek protiv anemije, groznice, probavnih smetnji, ali i – mamurluka. U gastronomiji ima iznimno široku primjenu. Dodaje se marinadama, umacima, ribljim specijalitetima i jelima s roštilja.

Vlasac – Lagano se uzgaja, a voli puno vlage. Sadrži eterična ulja koja snižavaju krvni tlak i potiču apetit. U narodnoj medicini koristi se za čišćenje krvi i organizma. Dobar je izvor vitamina C. Kod pripreme jela dodaje se na kraju jer termičkom obradom brzo gubi aromu.

Život i društvo

Od 1. travnja pojeftinjuje karta za varaždinske buseke

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U moru poskupljenja svega i svačega u Hrvatskoj, zvuči kao prvoaprilska šala, ali konačno stiže jedna dobra, potpuno istinita vijest, a to je da od 1. travnja 2024. godine u Varaždinu pojeftinjuje javni gradski prijevoz, objavio je Grad Varaždin.

Na inicijativu predsjednika Gradskog vijeća Lovre Lukavečkog, gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj dao je trgovačkom društvu Čistoća d.o.o. iz Varaždina suglasnost na izmjenu cjenika komunalnog linijskog prijevoza putnika. Tako će cijene karata u varaždinskim popularnim „busekima“ pojeftiniti do čak 9 %.

Na primjer, jednokratna karta plaćena gotovinom u autobusu stajati će 0,60 umjesto dosadašnjih 0,66 eura što je pojeftinjenje za 9,09 %. Nadalje, mjesečna karta plaćena na blagajni će umjesto 21,24 eura stajati okruglih 20 što je pojeftinjenje za 5,48 %, a za isti postotak će biti smanjena cijena i godišnje karte plaćene na blagajni koja će umjesto sadašnjih 212,36 stajati ravnih 200 eura.

Ovim pojeftinjenjem, modernizacijom voznog parka i unapređenjem mreže linija Grad Varaždin želi još više motivirati građane za korištenje javnog prijevoza kao što je to već ranije učinjeno uvođenjem besplatnog prijevoza za umirovljenike. Uz jačanje javnog prijevoza i biciklističke infrastrukture Grad Varaždin nastoji građanima ponuditi što kvalitetnije modele urbane mobilnosti po čemu se ističe u usporedbi s ostalim hrvatskim gradovima.

U tijeku je modernizacija voznog parka pa će tako Čistoća nabaviti dva nova autobusa s dizelskim motorima, a uskoro će biti realizirana i nabava flote autobusa na električni pogon čime će se značajno unaprijediti kvaliteta prijevoza i mreže linija kojima prometuju sve popularniji varaždinski gradski „buseki“.

Nastavite čitati

Život i društvo

Uginuo Jazzy, potražni pas HGSS-a Čakovec: Sigurno nas i sad čuvaš. Spavaj mirno

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uginuo je belgijski ovčar Jazzy, potražni pas HGSS-a Čakovec. Od Jazzyja su se HGSS-ovci oprostili i putem Facebooka.

-Nakon skoro 12 godina prijateljstva, danas nas je napustio naš Jazzy. Sa svojim je vodičem Nevenom Putarom život posvetio traganju i spašavanju unesrećenih. Nakon nebrojeno domaćih i međunarodnih treninga te uspješnih potraga, bolest je odlučila da je vrijeme da se odmori – stoji u objavi HGSS-a Čakovec.

Jazzy je, između ostalog, uz svog vodiča i HGSS, 2019. godine primio “Certificate of Commendation”, visoko priznanje Velike Britanije za izniman trud i zahvalu za iscrpljujuću petodnevnu uspješnu akciju traganja i spašavanja nestalog britanskog državljana na Mljetu.

-Dragi Jazzy, iako tužni, zahvalni smo što si odabrao baš nas. Naš je gubitak velik, ali smo sigurni da nas i sad čuvaš veselo trčkarajući nekim novim prostranstvima. Spavaj mirno Jazzy! – napisali su HGSS-ovci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje